ПРЕЗЕНТАЦИЈА ПРАВА
НА КОМУНАЛНЕ СУБВЕНЦИЈЕ
Поводом “Октобра – месеца старих”, Центар за социјални рад у уторак је одржао презентацију права на комуналне субвенције у просторијама Удружења пензионера Града Чачка, у циљу информисања најстаријих суграђана о могућностима за остваривање овог права.
– Имајући у виду да је 20 одсто корисника, од укупног броја на евиденцији Центра за социјални рад, старије од 65 година, као и досадашњу добру сарадњу са Удружењем пензионера Града Чачка, одлучили смо да у њиховим просторијама промовишемо једно од права у социјалној заштити из надлежности Града Чачка, а реч је о праву на субвенцију комуналних трошкова. Старији корисници услуга у Центру за социјални рад нису само пензионери, али ово право на накнаду трошкова за комуналне услуге битно је промовисати у Удружењу пензионера, јер могу да га остваре и пензионери који имају ниска примања. Право на субвенцију комуналних услуга могу да остваре домаћинства која живе у стану у сопственом власништву и остварују приходе до 13.000, односно до 23.000 динара, у зависности од тога да ли је реч о једночланом домаћинству, или домаћинству које броји пет и више чланова. Реч је о субвенцији за комуналне услуге које пружају јавна комунална предузећа Града Чачка, а то су услуга коришћења воде и употреба канализације, услуга грејања и услуга изношења смећа. У зависности од тога за коју се комуналну услугу определи, корисник може користити субвенцију од 1.600 динара за услугу грејања, 1.240 динара за испоруку воде и употребу канализације, односно 360 динара за изношење смећа. Корисник може да изабере једну, односно две комуналне услуге. Уколико се одлучи за комуналну услугу грејања, корисник има субвенцију од 1.600 динара, а ако се определи за комуналне услуге коју пружају “Водовод” и “Комуналац”, онда добија субвенцију од 1.240, односно 360 динара – објашњава директорка Центра за социјални рад Бранимирка Радосавчевић.
Директорка је подсетила да су средства обезбеђена из буџета Града и да је за ову годину издвојено 1.200.000 динара:
– Имаћемо довољно средстава до краја године. Инфоримисањем наших суграђана о овом праву желимо да се они који могу да га остваре, а до сада нису, јаве у Центар за социјални рад, или ако знају неког из свог окружења ко би могао да оствари ово право, да га информише о томе.
Директорка је нагласила да се наши старији суграђани, као корисници Центра за социјални рад, највише јављају у категорији материјално угрожених корисника, када им је потребна помоћ у набавци животних намирница, лекова и слично; затим у категорији особа са инвалидитетом, када у Центру за социјални рад могу да остваре право на додатак за помоћ и негу другог лица, или увећан додатак за помоћ и негу другог лица; у категорији особе у ризику од злостављања и занемаривања, када Центар за социјални рад примењује мере породично правне заштите и у категорији корисника који имају потребу за домским смештајем, односно за неком од услуга у социјалној заштити, првенствено за услугу помоћ у кући.
Миладин Савић, председник Удружења пензионера Града Чачка, подсетио је да је у овом Удружењу 11.170 пензионера, као и да им се од недавно придружило и Удружење пензионера инвалида рада:
– Чачак има 28.000 пензионера, од којих су једна трећина чланови Удружења. Са Центром за социјални рад смо остварили изванредну сарадњу и желимо да је и убудуће наставимо. Центар за социјални рад нам је предложио да ове субвенције за пензионере промовишемо преко наших месних организација, којих има 43 на подручју Града Чачка, а имамо и седам клубова. Велико је интересовање за ове субвенције и треба помоћи пензионерима.
Н. Р.