ИЗВОР: ФБ ИСТОРИЈА ЧАЧКА
Copyright©Горан и Данијела Давидовић
1822. – Kнез Васа Поповић састао се са члановима комисије, кнезовима и кметовима из Пожешке, Крагујевачке и Рудничке нахије, у вези поделе њива и ливада неимућним људима. (3/15. март)
1829. – Донет је Судски пропис којим је утврђена надлежност суда, парнички поступак.
1832. – Зулфикар паша Ченгић и Мехмед бег Заим Алибашић обавестили су Књаза да су се из Ужица склонили у Чачак, због велике омразе и због зулума од ужичких Турака учињених противу Срба. У Чачак су се преселили и уз знање везирово и врло су задовољни понашањем служитеља-чиновника Милошевих, који су им помогли да се навикну на нову средину. Тачније, били су то Јован Обреновић и Чолак Анта који су их лепо угостили. (3/15. март)
1864. – Стеван Ђуровић и Мића Шуљагић су са још 12 чачанских мајстора „лебарскиј” из Чачка тражили од начелства да за себе образују пекарски еснаф. Одобрење из Београда стигло је 9. марта исте године.
1878. – Потписан је Сан Стефански мир, створена велика Бугарска. Врање су Руси поклонили Бугарима и 11. марта Рудничка бригада (у којој су били Чачани) се повлачи из Врања ка Лесковцу.
1894. – Основан је „Први фонд сиромашних ђака чачанске гимназије Катарине Чед. Митровић”, био је под управом професорског савета Гимназије. (3/15. март)
1934. – Рођен је у Моравцима код Љига Миодраг М. Јаћимовић, професор, књижевник. Школовао се у Бресници и Чачку. Филозофски факултет (група за југословенску књижевност и српскохрватски језик) завршио је у Београду 1959. Од тада до одласка у пензију радио је као професор у Чачку. Своје радове објављивао је у Илустрованој политици, Чачанском гласу, часописима Градац, Дисов гласник, Октобар, затим у Књижевним новинама, Политици, Просветном прегледу. Објавио је више радова о културној прошлости Чачка. Аутор је бројних књижевних дела и члан Удружења књижевника Србије. Био је и народни посланик Демократске странке Србије.
1939. – Рођен је у Чачку Слободан Копривица Цоња, кошаркаш и тренер. Играо је једно време рукомет, одбојку и фудбал у Борцу. Цео играчки век провео је у КК Борцу, са којим је учествовао и у највећем успеху – освајању четврог места у Првој југословенској лиги (1972/73). Био је тренер Борца, Слоге из Краљева, у Шпанији, у Марибору, Колубари из Лазаревца и Варди из Вишеграда. Водио је и младу репрезентацију Југославије. Преминуо је 19. маја 1992.
1940. – Месни одбор Јадранске страже у Чачку приредио је традициналну забаву у хотелу Касина. Како је забава ширење идеје националне организације Јадранске страже, чист приход уплаћен је за слање сиромашне чачанске деце на летовање на море.
1954. – У оквиру прославе 150-годишњице Првог српског устанка, професор Драги Поповић одржао је предавање са темом: Историја града Чачка са освртом на догађаје из Првог српског устанка.
1957. – У Чачку је одржана оснивачка скупштина Среског одбора музичких друштава.
1967. – Спровођењем Уставног закона укинути су срезови у СР Србији, чиме је престао да постоји и срез Краљево, у чијем саставу је био Чачак.
1982. – Основан је Шах клуб Слобода.
2000. – На седници Извршног одбора Скупштине општине Чачак констатовано да је рат испразнио буџетску резерву.