„ВЕСЕЛИ ПАКАО“ НЕБОЈШЕ БЕЖАНИЋА У УМЕТНИЧКОЈ ГАЛЕРИЈИ
Факултет примењених уметности у Београду на одсеку за сликарство уписао је 1979. са свега 16 година и то је био и до данас остао куриозитет југословнеских размера. Због те чињенице, на дух времена седамдесетих и уметничко боемска дружења у атељеу чувеног чачанског вајара Живорада Максимовића, популарног Жике Макса, који је, осим места за стварање, био и стециште сучељавања, надмудривања и размене идеја, не само чачанских уметника и интелектуалаца свих профила, носталгично се осврнула директорка Уметничке галерије „Надежда Петровић“ Милица Петронијевић. У том атељеу је стасавао и из њега у уметничку орбиту полетео и млади Небојша Бежанић (1964). Дипломирао је 1986, а од 1989. године живи и ствара у Паризу.
После седам година од када је имао последњу изложбу у Дому културе и тринаест, када смо га 2004. године срели у Галерији „Рисим“, када му је Уметничка галерија „Надежда Петровић“ организовала изложбу „Једна слика“, Небојша Бежанић поново излаже у свом родном граду. У међувремену је излагао у Француској, Луксембургу, Белгији, Шпанији, слике му се налазе у бројним галеријама, музејима и приватним колекцијама у свету, а једна је као поклон пријатељу прелетела Атлантик и завршила у сталној поставци Музеја савремене уметности у Лос Анђелесу. То је чувена „Велика слика“, која је пред чачанском публиком била те, 2004. године. Судећи по томе, Чачак с поносом може рећи да је изнедрио уметника светског ранга. Овог пута, пред љубитељима ликовне уметности у Уметничкој галерији „Надежада Петровић“ ће до 28. септембра бити његова самостална изложба слика и цртежа метафоричног наслова „Весели пакао“. Отворио ју је у петак, 8. септембра, историчар уметности Миодраг Даниловић, не скривајући сву тежину, одговорност и муку у тумачењу комплексног Бежанићевог опуса.
Кустос изложбе, историчар уметности Јулка Маринковић истиче да је ово прва изложба радова Небојше Бежанића у Чачку и Србији, која га представља у континуитету, од првих студентских цртежа до најновијег рада, који је специјално за ову изложбу урадио по повратку из Париза последњих месец дана. Поставка обухвата 78 радова, само три слике су власништво Уметничке галерије у Чачку, један део је власништво Небојше и његове породице, а огроман број је приватно власништво људи из Чачка, поштовалаца Бежанићевог дела и то је посебна вредност ове изложбе.
А да ли је наслов ове изложбе „Весели пакао“ и својеврсна Бежанићева дефиниција времена у коме живимо, уметник одговара у интервјуу у наредном броју „Гласа“.
З. Л. С.
Foto: Dragan Jovanović