„НОЋ СЛАВУЈА“ ШИРОМ СРБИЈЕ ПО ДРУГИ ПУТ
Од сутра, 25. априла до недеље, 27. априла, Друштво за заштиту и проучавање птица Србије (ДЗППС) организује манифестацију „Ноћ славуја“. Из Друштва позивају заинтересоване да им се придруже на јединственим излетима, које организују у вечерњим терминима на више од 20 локација широм Србије. Ово је друга година „Ноћи славуја“ у нашој земљи, а како истичу организатори циљ је да се људи окупе у природи, а уједно могу да науче да препознају песму славуја, уживају у његовој карактеристичној песми и да од љубитеља и познавалаца птица сазнају више о овим скровитим птицама. И заинтересовани Чачани имају прилику да присуствују концертима овог јединственог виртуоза, ако у суботу увече, између 18 и 19 часова, дођу код Градске бране (са чачанске стране), а водич ће им бити један од најбољих познавалаца птица Чачка и околине Драгиша Гашо Петровић, члан ДЗППС.



Након што прелети неколико хиљада километара из средње и западне Африке, половином априла мали славуји (Luscinia megarhynchos) пристижу у наша поднебља, где остају до септембра, да би се овде гнездили. Али, песма славуја траје краће него њихов боравак у Србији. Певају искључиво мужјаци, и то само до јуна. Док не фасцинирају женке, које бирају најбољег певача. А затим њихова песма утихне! Многи мисле да славуј пева искључиво ноћу, што није тачно. Он пева и преко дана, али га је много лакше чути ноћу, када друге птице утихну. Зато се излети током манифестације организују у сумрак.

Изглед славуја не прати раскош његовог певања. То је ситна птица, од свега петнаестак сантиментара, обојена у неупадљиве сивкасто-риђе тонове. Уз све то, славуј је врло скровит, хитро се креће кроз жбуње, па се јако тешко виђа. Али своју скровитост надомештава продорним оглашавањем, подсетили су из ДЗППС.
– Имајући у виду све опасности које вребају славује на њиховом путу и чињеницу да се њихова песма може слушати само пар месеци у години, ДЗППС је одлучило да покрене манифестацију која ће у свом фокусу имати ово мало чудо природе… Има још много птица селица, које долазе из удаљенијих области и подједнако се труде у певању, али чини се да славуј има посебно место. Многи су природњаци, а још више песници и музичари били фасцинирани овом птицом. Нећемо сада давати одговоре зашто је он специфичан, већ позивамо све да одговоре потражимо заједно, непосредно у природи, кроз слушање њихове песме – рекла је кооридонаторка манифестације Даница Вељковић из ДЗППС.
Слоган овогодишње „Ноћи славуја“ је стих Јована Јовановића Змаја „А на грани ко да нешто бруји…“.
В. Т.
Извор: Друштво за заштиту и проучавање птица Србије
Фото: Драгиша Гашо Петровић
Како је за слушање птица неопходна тишина, број учесника ограничен је на 20 по излету. Пријаве, које су обавезене, отворене су до 22. априла или док се не попуне места. На сајту pticesrbije.rs може се погледати списак локација излета и пријавити се.

МУЗИКА ФРУЛЕ, ФЛАУТЕ, ЖУБОРА ВОДЕ…

– Песма славуја је једна од најцењенијих у чаробном свету птица певачица. Тако малена птица, а таква снага! У том гласу са преко 20 различитих тонова, чују се звукови фруле, флауте, жубор воде и ко зна какви још тонови! Песма му је у континуитету разнолика, тиха, па узлазно веома високих тонова… То нема ни једна птица на овим нашим просторима – описао нам је песму славуја својевремено Драгиша Петровић.