ФАРБАЊЕ ВАСКРШЊИХ ЈАЈА
Велики петак је празник који је према хришћанској религији обележен страдањем Исуса Христа, његовим распећем на часни крст и његовом смрћу за спасење света. За све хришћане то је најтужнији дан у години, па се због тога најстроже пости, а поједини верници тог дана, односно до вечерње службе не једу ништа. То је дан када се не пева, не весели и не звоне црквена звона. У храмовима се износи плаштаница и верници одлазе на службу и „поклоњење и оплакивање“ плаштанице. У српској традиционалној култури на овај дан се чак нису ни ватре палиле, јер су оне симбол радости. Сви су скрушени и посвећени посту и молитви, каже за наш лист етнолог Снежана Шапоњић Ашанин.

– С обзиром на то да је код свих хришћана Велики петак најтужнији дан у години, дан када је разапет Исус Христ, обичаји на овај дан су оскудни и сиромашни. Многи верници на овај дан спроводе најригорознији пост, јер све мисли и молитве треба да буду упућене Господу и подсећању да је он себе принео на жртву, из љубави према човеку. На Велики петак Црква се сећа догађаја који су претходили Христовом распећу: почевши од извођења Исуса Христа пред суд Понтија Пилата, неуспелог покушаја да га оптуже, викања јудејског народа (“Распни га”), ношења крста кроз град на путу према Голготи, разапињања и праштања џелатима речима: “Оче, опрости им, јер не знају шта раде”; до полагања у гроб и постављања страже да неко не украде његово тело – подсећа етнолог Ашанин.
У Чачку и околним селима на Велики петак се и данас кувају, шарају и фарбају васкршња јаја. Некада су се јаја шарала традиционалним, старим методама, прво пчелињим воском. Потом је машта показала да јаја могу да буду још лепше украшена и то кроз разне симболе, најчешће, Христовог страдања и његовог васкрсења. Боје које се користе могу бити природне, индустријске, а украси варијају од течних боја до налепница, занимљивих фолија…

– Прва боја у коју се фарбају јаја за Васкрс је црвена, која симболизује Христову невино проливену крв, али и радост због његовог васкрсења. Дакле, црвена боја је симбол рађања, васкрсења, среће, напретка, здравља, лепоте, свега што доноси Васкрс, као централни празник пролећних обичаја. Жута боја подсећа на сунце, али и на класалу пшеницу, хлеб. Зелена је симбол траве, бујања вегетације, шуме, природе. Плава је боја неба, а љубичаста љубави. Јаја могу да се фарбају читаве последње Страсне седмице васкршњег поста, али у нашем народу се усталио обичај да се фарбају на Велики петак. Многе домаћице их шарају и на Велику суботу, и то није погрешно, битно је да јаја буду офарбана за Васкрс, да се са њима дочека празник радости, дан Христовог васкрсења – наглашава Ашанин.
Првом офарбаном јајету у црвеној боји одувек се придавала посебна важност, назива се „чуваркућа“, које се чува у кући до следећег Васкрса, када се углавном оставља под родно дрво или у цвеће.
– Оно се оставља на посебно место, углавном поред иконе и чува се читаве године. Имајући у виду да је његова улога да чува све укућане и саму кућу, оно је добило име „чуваркућа“. Јаје које је претходне године имало исту улогу, односи се на ливаду, или се закопава у цвеће или под неко родно дрво. Поред тога што се верује да свим укућанима чува здравље, у појединим сеоским срединама се у циљу заштите од временских непогода „чуваркућа“ износи испред куће. Постоји чак веровање да је и свет постао из јајета – каже наша саговорница.

Бојење јаја за најрадоснији празник је настало на основу бројних легенди. Једна је да је након распећа и смрти Исуса Христа, његова мајка Марија на гроб однела бела јаја, у знак велике туге и жалости. Када их је спустила, јаја су поцрвенела и предсказала велики догађај – Христово васкрсење, са којим је он доказао вечни живот. За многе је фарбање јаја обичај у спомен на догађај када је Марија Магдалена Мироносица путовала у Рим да проповеда Јеванђеље. Посетила је цара Тиберија и у знак пажње поклонила му црвено јаје и поздравила га речима: “Христос васкрсе”, подсећа етнолог Ашанин.
Велика субота је дан који претходи Васкрсу. Иако је у календару означена као радан дан, многи верници избегавају да обављају теже послове. Углавном, ово је дан када се припрема за Васкрс, када се спрема богата трпеза и када се чисти и сређује кућа, напомиње наша саговорница.
Нела Радичевић
Фото: Јасмина Пауновић