СРПСКО-КОРЕЈСКО ДРУШТВО ИЗАБРАЛО НОВО РУКОВОДСТВО
НОВИ ПРЕДСЕДНИК ПЕТАР ДОМАНОВИЋ, ДОКТОР ТЕХНИЧКИХ НАУКА

Српско-корејско друштво са седиштем у Чачку је ових дана изабрало ново руководство. За новог председника Друштва изабран је доктор техничких наука Петар Домановић, директор ХЕ „Електроморава“ Чачак, а за потпредседника др Војислав Богосављевић, неурохирург са дугогодишњим искуством у медицинској струци. Секретар Друштва је Јовица Вучићевић, чланови Управног одбора: Горан Тодоровић, Иван Дробњак и Лазар Чикириз, а почасни чланови Бране Дробњак и Градимир Алексић. Овај тим изузетних стручњака и великих ентузијаста најављује нове иницијативе и активности Друштва које ће досадашњу сарадњу и пријатељство између Србије и Јужне Кореје подићи на далеко виши ниво.
Међу важним члановима Српско-корејског друштва је и Немања Грбић, актуелни амбасадор Србије у Републици Kореји, који је пореклом из Чачка. У Друштву верују да ће Грбић својим дипломатским искуством додатно оснажити позицију Српско-корејског друштва на међународној сцени и допринети јачању билатералних односа Србије и Јужне Kореје. Исто мишљење има и новоизабрани председник Друштва доктор техничких наука Петар Домановић, који је спреман да пружи свој максималан допринос у јачању српско-корејске сарадње, пре свега, у областима енергетике, медицине, образовања, науке и технологије…
– Због пројеката из области енергетике и екологије, био сам ранијих година у Кореји, Кини и Јапану и због тога сматрам да има много простора за унапређење наше сарадње са Јужном Корејом. Овде у Чачку имамо Факултет техничких наука са јако добрим смером информационих технологија. Већ сам причао са професорима ФТН-а и желим да их укључим у ову причу, јер Кореанци имају јако добре универзитете. Универзитет у Сеулу је један од најбољих у свету. На основу мог досадашњег искуства, видим могућности за унапређење наше узајамне сарадње првенствено у областима науке и технологије, енергетике, информационих технологија, медицине, културе… Много конкретније о нашим будућим потезима за унапређење сарадње наша два народа моћи ћу да говорим тек након сусрета са корејским амбасадором. Значајну подршку на изналажењу могућности за унапређење српско-корејске сарадње очекујемо и од сјајног дипломате Немање Грбића, амбасадора Републике Србије у Сеулу – рекао је за „Чачански глас“ Домановић.
Очекује се да ће Српско-корејско друштво у наредном периоду постати важна тачка повезивања ове две земље, што ће допринети даљем унапређењу билатералних односа, за шта постоји обострани интерес.
Руководство друштва позива све заинтересоване грађане да се укључе у будуће активности друштва, да се придруже и допринесу јачању пријатељских веза између Србије и Kореје.
В. С.
„ЛИЧНА КАРТА“ ДРУШТВА
Српско-корејско друштво је основано 14. фебруара 1994. године у Београду са седиштем у „Лола корпорацији“. Оснивачка скупштина за формирање Подружнице у Чачку одржана је 26. децембра 1997. године, на којој је за председика изабран тадашњи начелник Моравичког округа Милош Нешовић. С обзиром на то да је Српско-корејско друштво изгубило просторије за рад у Београду због приватизације „Лола корпорације“, седиште Друштва је 3. новембра 2006. године пребачено у Чачак. Тада је за новог председника Друштва изабран тадашњи начелник Моравичког округа Добривоје Арнаутовић. Од 2008. до 2019. године, председник Друштва био је дипломирани правник Бране Дробњак. Нови избор руководства Друштва уследио је 24. септембра 2019. године. Тада је место председника припало Предрагу Ћурчићу, док је његов заменик био проф. др Бранко Ђуровић.
Српско- корејско друштво је до сада најбоље резултате у унапређењу сарадње два народа постигло у областима спорта, културе, привреде, туризма, размене студената, да би његове активности готово потпуно змрле у периоду короне. Чланови Друштва сада истичу да је поново време да се максимално ангажују и надокнаде све што је пропуштено у периоду пандемије.
– Увек сам сматрао да сарадња са Јужном Kорејом може да буде од велике користи за нас и да је треба неговати и стално продубљивати. Потребни су нови људи који желе, знају и могу да се укључе да се Друштво одржи и да својим активностима оправда постојање. Имамо велики потенцијал, али до сада смо увек само констатовали да имамо пуно могућности, а реализација било какве идеје је била проблем. С обзиром на то да је Kореја десета економија на свету и да увози пуно производа, Србија има шта да понуди њиховом тржишту. Првенствено мислим на наше квалитетне пољопривредне производе – истакао је Јовица Вучићевић, секретар Друштва.