Grad Zdravstvo

БУКА (НИ)ЈЕ У МОДИ!

ЗАВОД ЗА ЈАВНО ЗДРАВЉЕ ЧАЧАК ВРШИ ЈОШ ЈЕДАН ВАЖАН МОНИТОРИНГ

Резултати мерења у Чачку у 2024. години, указују на то да живимо у поприлично „бучној“ животној средини, што, свакако, утиче и на многе здравствене аспекте становника нашег града. Целодневне и све веће гужве у саобраћају највише доприносе оваком стању, које мање-више влада у последњих 15 година, од када се у Чачку и ради мониторинг. Ниво буке је посебно велики на раскрсницама. Нешто боља ситуација је само на три мерна места – у Горњој Трепчи, где се мерења врше баш у самом бањском комплексу, варошици Прељини, а од прошле године и у Градској пешачкој зони. Мониторинг буке у животној средини од 2011. врши Завод за јавно здравље Чачак, на основу уговора са Градом Чачком, који обезбеђује систематско мерење буке на својој територији. Мерења се врше током октобра и новембра на 16 мерних места, у пет интервала на сваком мерном месту.

Јелена Миловић, овлашћено лице за мерење буке у чачанском ЗЗЈЗ

Мониторинг буке се ради на основу годишњих Програма ЗЗЈЗ и обухвата мерења у два дневна, један вечерњи и два ноћна интервала, објашњава Јелена Миловић, дипломирани инжењер зaштите животне средине и овлашћено лице за мерење буке у чачанском ЗЗЈЗ.

– Мерна места утврђена су Одлуком о акустичком зонирању и мерама за заштиту од буке, тако да свака зона има другачију граничну вредност. Највећи број мерних места су на раскрсницама на градском подручју, а ван града мерења се врше у Прељини и Горњој Трепчи. Када се анализирају подаци из прошле године и упореде са оним из претходног периода, слични су резултати, односно, мала су одступања. Углавном, прошле године на свим раскрсницама су „пробијене“ граничне вредности, што је и очекивано, јер је утицај саобраћаја изузетно велики. Прошле године на Градском шеталишту није било прекорачења граничних вредности. Томе је свакако допринело отварање нове пешаче зоне у оквиру Градског шеталишта. Мерења смо радили у новембру, кад су били видљиво бољи резултати, у односу на претходни период – истиче Јелена Миловић.

У складу са Уредбом о индикаторима буке, граничним вредностима, методама за оцењивање индикатора буке, узнемиравања и штетних ефеката буке у животној средини и Одлуком о акустичком зонирању и мерама за заштиту од буке, којом су дефинисане зоне са највишим дозвољеним нивоима буке, Чачак је подељен на шест зона. У првој зони која је дефинисана као подручје за одмор и рекреацију, болничка зона и опоравилиште, културно историјски локалитети и велики паркови, мерна места су код Опште болнице и у великом Градском парку. У другој зони (туристичко подручје, кампови и школске зоне) мерна места су ОШ „Милица Павловић“, Медицинска школа, вртић „Мали капетан“ и Атомска бања Горња Трепча. Трећу зону чине стамбена подручја, а мерења се врше на раскрсницама Немањине и Кнеза Милоша, у насељима Атеница и Љубић кеј и у варошици Прељини. У четвртој зони (пословно-стамбена и трговачко-стамбена подручја, као и дечја игралишта) су: Улица војводе Степе до раскрснице са Улицом Владике Николаја Велимировића и Улица Бате Јанковића код „Моравице“. У петој зони (градски центар, занатска, трговачка, административно-управна зона са становима, зона дуж ауто-путева, магистралних и градских саобраћајница) мерења су у Градској пешачкој зони, на кружном току „Солид“, на раскрсници код кафане „Цар Лазар“, код бензинске пумпе „Лукоил“ и на Аутобуској станици. У шестој зони (индустријска, складишна и сервисна подручја и транспортни терминали без стамбених зграда) је раскрсница Булевара ослободилаца Чачка и Балканске улице.

Граничне вредности се разликују по зонама. Највећа „искакања“ у дневном периоду су на раскрсницама, док су у ноћним сатима прекорачења мања. На пример, у школској зони (раскрсница ОШ „Милица Павловић“, Медицинска школа и вртић „Мали капетан“) гранична вредност је 50 децибела (dB), а током дана измерено је 64 dB! У исто време велико прекорачење забележено је и на раскрсници у Атеници, где је граница 55 dB, а меродавни дневни ниво био је за 13 dB већи од граничних вредности буке на дан. Једино је Градско шеталиште било „мирније“ у свим временским интервалима. На том месту чак и током дана је измерено 57 dB, за осам dB мање од граничних вредности буке (65 dB). И у Доњој Трепчи у том интервалу било је прекорачење, истина за само један dB (гранична вредност је 50 dB).

На већини мерних места слични резултати бележени су и у вечерњим сатима. Значајно је да је у то доба дана у Прељини ниво буке за неколико децибела мањи од граничног, док је знатно мањи у Горњој Трепчи, чак за 16 dB!  

У ноћним интервалима на многим мерним местима бележе се донекле мања „искакања“, али је раскрсница у Атеници и у том периоду веома „бучна“. Ту је гранична вредност за ноћ 45 dB, а мерено је чак 63 dB!

У складу са Уговором, ЗЗЈЗ резултате доставља Граду Чачку, а све анализе се могу видети и на сајту Завода за јавно здравље Чачак – www.zdravljecacak.org.

Весна Тртовић

МЕРЕЊЕ И У КАФИЋИМА, ФАБРИКАМА…

Завод за јавно здравље Чачак је једина здравствена установа и акредитована лабораторија у Моравичком округу, овлашћена за мерење буке у животној средини од стране Министарства заштите животне средине. Иста установа ради мерења и на територији Општине Горњи Милановац.

Појединачна мерења буке врше се на захтев корисника, а на основу решења инспекције за заштиту животне средине, која налаже мерење буке у складу са Законом о заштити од буке и другим важећим прописима.

Сваки правни субјекат (угоститељске радње, објекти производне, услужне делатности итд.), који својом делатношћу користе машине и уређаје, а који представљају потенцијалне изворе буке, у обавези су да изврше мерење и одређивање нивоа буке у животној средини, ради предузимања мера за заштиту од буке у циљу заштите здравља становништва. Ова мерења, према Закону о заштити од буке, морају се вршити сваке три године.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.