ДАРКО ВАСИЛИЋ, ДИРЕКТОР НАУЧНО-ТЕХНОЛОШКОГ ПАРКА ЧАЧАК, О ОВОГОДИШЊИМ ПЛАНОВИМА
Научно-технолошки парк Чачак, као и претходних година, и током 2025. планира да настави са пружањем инфраструктурне, управљачке и техничке подршке иновативним и новооснованим предузећима, омогућавајући им даљи раст и развој кроз стручну подршку и трансфер технологија из академских и истраживачких сектора. Наравно, акценат је на изградњи новог објекта и решавању инфраструктурних проблема, које заједно са Градом Чачком, НТП успешно решава, како би омогућили да сам процес изградње тече несметано, каже за наш лист Дарко Василић, директор Научно-технолошког парка Чачак.

ИЗГРАДЊА НОВЕ ЗГРАДЕ
– Научно-технолошки парк Чачак је током 2024. године остварио значајан напредак у подршци стартаповима и технолошко-развојним компанијама, што је допринело јачању регионалне привреде и иновационог екосистема. Током прошле године део заједнице НТП-а постало је неколико нових иновативних стартап компанија, које своје производе и идеје развијају у нашем простору, где су им на располагању сви инфраструкутрни капацитети, као и стручна подршка. Догађај који је дефинитивно обележио претходну годину јесте полагање камена темељца за нову зграду Научно-технолошког парка и почетак њене изградње. Тренутно смо у фази изливања бетонских елемената сутерена и приземља, односно израђују се носећи елементи зграде у конструктивном смислу. Истакао бих и значајну улогу Министарства за јавна улагања које, иначе, и води пројекат изградње овог објекта, за који је наручилац Министасртво науке, технолошког развоја и иновација, а Научно-технолошки парк је крајњи корисник. Сваке среде имамо састанке са свим релевантим чиниоцима изградње укључујући, наравно, извођача радова, надзор и представнике јавних предузећа где се договарају све активности – напомиње директор Дарко Василић.

Иначе, нова зграда НТП Чачак је укупне бруто површине 12759.01м2, односно нето површине 11934.24м2, а када буде изграђена и опремљена представљаће изузетно атрактиван простор намењен развоју младих стартапова, али и технолошко-развојних компанија и малих и средњих предузећа, па тако већ сада постоје интересовања за инфраструктурне капцитете објекта у изградњи.
АКТУЕЛНИ ПРОЈЕКТИ
Када је реч о актуелним пројектима,Научно-технолошки парк тренутно реализује неколико, како међународних, тако и пројеката у сарадњи са Министарством науке, технолошког развоја и иновација, као што је „Програм подизања капацитета регионалних иновационих стартап центара у сарадњи са научно-технолошким парковима“, у оквиру ког је НТП Чачак у 2025. години задужен за регионалне иновационе стартап центре у Врњачкој Бањи, Горњем Милановцу и Златибору.
– Поред овог пројекта, спроводи се и пројекат са иновационим инкубаторима у Чачку, Краљеву и Крагујевцу у оквиру којих НТП пружа подршку инкубаторима у виду обука, менторства, итд. Актуелни су и међународни пројекти, LANDS који се фокусира на примену ИКТ решења за праћење ризика од елементарних непогода, као што су клизишта и суше, а НТП Чачак је део међународног конзорцијума који примењује „SMART” сензорске мреже у циљу спречавања природних катастрофа. Поред пројекта LANDS, НТП је један од партнера и на пројекту CI HUB који за циљ има развијање вештина за примену паметне специјализације, индустријску транзицију и предузетништво. У оквиру пројекта, НТП Чачак је задужен за: развој методолошког оквира за акцелератор циркуларне транзиције, дизајн водича за акцелераторски програм, трансфер технолошких решења, итд. Посебно бих поменуо пројекат који се ове године реализује заједно са Министарством науке, технолшког равоја и иновација, а у оквиру ког ће НТП Чачак омогућити да пет стартапова из Србије учествују на престижној Slush конференцији у Финској. Поред финансирања путовања и боравка за представнике одабраних стартап компанија, компаније ће добити стручну подршку за припрему наступа – наводи Дарко Василић.

Научно-технолошки парк у оквиру подршке иновационим инкубаторима има партнерску, менторску сарадњу са иновационим инкубаторима на Факултету техничких наука у Чачку и на Факултету за машинство и грађевинарство у Краљеву, посредством Фонда за иновациону делатност, каже наш саговорник и додаје:
– Међутим због специфичне ситуације у земљи и чињенице да је велики број факултета у Србији у тзв. блокади, сви пројекти из овог пакета подршке су тренутно на чекању, односно њихова реализација је одложена до јуна, а у нади што скорије нормализације рада високошколских установа. Наравно, са својим људским и инфраструктурним ресурсима, НТП спремно очекује почетак реализације ових пројеката који су започети прошле године.
Научно-технолошки парк Чачак интензивно сарађује са научно-технолошким парковима у Београду, Нишу и Новом Саду, што доприноси јачању иновационог екосистема у Србији. Сарадња се огледа у различитим областима, као што су размена знања, технолошки и иновациони трансфер, као и заједничко учешће у пројектима који имају за циљ подршку стартаповима и малим и средњим предузећима (МСП).
– Са НТП Београд смо у завршној фази пројекта Технопарк 2, па нас 2025. године очекује сумирање резултата и извештавање о реализованим активностима током трајања овог вишегодишењег пројекта. Значајно је поменути и да је на самом почетку реализације и пројекат S4AI_Hub који, као један од партнера, реализујемо са НТП Ниш – наводи директор.
ПРОМОЦИЈА ПРОГРАМА ПОДРШКЕ ЗА МЛАДЕ
Промоција програма подршке за младе у Научно-технолошком парку има кључну улогу у развоју иновационог екосистема и подстицању предузетничког духа међу младима. Како би се младим стручњацима, иноваторима и предузетницима омогућио приступ неопходним ресурсима, НТП Чачак континуирано унапређује своје програме подршке и активно ради на њиховој промоцији.
– Посебно је важно истаћи да НТП Чачак има расписана три стална позива за пријем нових чланова. Први је Позив за стартап компаније и тимове, који је намењен тимовима и појединцима који развијају иновативне производе и услуге, омогућавајући им приступ менторској и инфраструктурној подршци, финансијским олакшицама и могућностима умрежавања са инвеститорима и партнерима. Други је Позив за технолошко-развојне компаније, који је отворен за већ постојеће фирме које се баве развојем нових технологија и унапређењем производних процеса. Овим програмом се омогућава коришћење савремено опремљених просторија, лабораторијских ресурса и приступ домаћим и међународним програмима подршке. Трећи је Позив за виртуелно чланство, који омогућава компанијама и појединцима, који нису физички смештени у просторијама НТП Чачак, да користе различите услуге парка, као што су саветодавна подршка, учешће у обукама, приступ инвестиционим фондовима и сарадња са другим члановима иновационе заједнице. Промоција ових програма је од изузетне важности, јер повећава видљивост могућности које НТП Чачак нуди и привлачи нове таленте, стартапе и инвеститоре. Јачањем свести о значају иновација и предузетништва међу младима, доприноси се развоју одрживог иновационог екосистема који је темељ за будући економски раст и технолошки напредак региона, зато је и ово прилика да се на ове позиве јаве сви они појединци или тимови који имају идеју о развијању неког иновативног и инветивног решења, производа, нове врсте материјала, итд. – нагласио је Дарко Василић.

Стартап центар, као саставни део НТП-а, налази се у центру града. Поред тога што представља место где се може више сазнати о свим услугама НТП-а, Стартап центар захваљујући својој позицији у центру града, и самој атрактивности простора је конципиран тако да пружа све неопходне услове за рад, умрежавање и размену знања. У наредном периоду планирана је већа активност Стартап центра, пре свега, у погледу организације догађаја, као што су радионице, менторске обуке и стручна усавршавања из различитих области, у сарадњи са партнерским институцијама, најавио је директор НТП-а.
Н. Р.
Фото: Архива НТП Чачак и В. С.