Društvo Kultura Obrazovanje

Желео сам да вам оставим нешто сјајно

Мали Принц је у петак, 31. јануара пожелео симболичну добродошлицу у Градску библиотеку Чачак на отварање истоимене изложбе у  оквиру програма „Желео сам да вам оставим нешто сјајноˮ. Поставка „Мали принц”, ауторке Жане Гњатовић, библиотекара Градске библиотеке „Карло Бијелицки” из Сомбора настала је 2023. поводом 80 година од првог објављивања овог капиталног издања. Годину и по дана касније изложба гостује у Чачку, у нешто измењеном руху, прилагођена тренутку, имајући у виду чињеницу да се ове године навршава 125 година од како се у Лиону родио писац, авијатичар, новинар, заљубљеник у цртеже и аквареле, свестрана личност – Антоан де Сент Егзипери. У програму су поред ауторке учествовале директорка сомборске Библиотеке Наташа Туркић и проф. српске књижевности и језика Ана Ранђић.

Земља није нека безначајна планета, јер су њом ходили и даље кораке праве мали-велики људи који сведоче о правим вредностима и недоумицама које се роје око најтананијих питања, а које су се можда још на рођењу, пре више од једног века, уцртале у лику Егзиперија. Јубилеји јесу прилике да се проговори, промисли и да се изнова докучи суштина одговора које су великани оставили житељима гранитне планете, казала је у уводном делу вечери библиотекар Тања Вуковић, која је и водила програм. Необично животно путовање је имао страствени пилот који је књигу намењену деци посветио одраслој особи – свом пријатељу Леону Верту, уз исправку да је ипак посвећује малишану који је он некада био, па већ и прве странице откривају да је намењена свим генерацијама. О сакупљачкој страсти ауторке поставке, али и о тренутку настајања изложбе кратак осврт дала је Наташа Туркић истакавши да човек само срцем добро види.

Уколико пажљиво не ослушкујемо свет око себе, не плевимо од корова мирисни предео што се душа зове, бивамо у опасности да тај простор постане трновит. Ипак, да није тог трња на путу, не бисмо стигли до звезда. Питањем због чега „Мали принц” не престаје да осваја читаоце широм земљиног шара баве се многи проучаваоци књижевности, а своје виђење дела и аутора Егзиперија који је још увек, према њеном мишљењу, дечак дала је Ана Ранђић. У надахнутом говору је између осталог казала: „Пре неколико деценија које су ми не знам где умакле у њему сам препознала једног од ретких, одраслих људи који не поричу да су на ову нашу Земљу и сами пали ако не са Марса, оно са астероида Б-612 заборављајући да од сваког од нас зависи чиме ћемо и сопствену и заједничку планету настанити, уместо да у центру свога бића – срцу, негујемо и чувамо свако своју јединствену и мирисну ружу, ми и душу и свет у коме смо, често претварамо у пустињу. А Егзипери је посебним мастилом, сопственом крвљу исписао сваку страницу свог Малог принца, необичног романа-бајке за децу и одрасле.ˮ

Дело „Мали принц” је преведено на више од 616 светских језика и дијалеката, сваке године се у свету прода више од пет милиона примерака, а у Француској је до сада продато преко 15 милиона примерака ове публикације, а поред овог и остале податке посетиоци могу открити на изложби која је плод велике љубави према Егзиперију и његовом капиталном остварењу. Поставка обухвата више од 100 публикација, на преко 20 светских језика, предмете из личне колекције пасионираног проучаваоца дела који је некада такође био дете, заправо девојчица која воли руже и која 26 година предано скупља књиге, грађу, предмете, податке – ауторка Жана Гњатовић. Велику подршку у свему овоме су јој пружиле колеге и из Градске библиотеке у Сомбору, те је за дизајн плаката био задужен Дејан Подлипец.

„Ово је прича о Малом Принцу, његовом настанку, аутору и свету који је створен током свих ових година трајања књиге. Поменула бих да се међу 23 страна језика налазе публикације које су преведене на староегипатски, старотурски, ајмара-северно боливијски, норвешки (букмал), румунски, дански, шведски, грчки, мађарски и друге најфреквентније језике. Ту су и три скулптуре од стиропора, књиге инспирисане златокосим дечаком и рукопис са цртежима који је преузет са сајта и Библиотеке у Моргану (Њујорк),  мултимедијална презентација, La Petit Prince – званични часопис објављен поводом 80 година од првог издања. Дакле, ово је моја прича о Малом Принцу која би могла да траје још дуго и надам се да ће тако битиˮ, истакла је ауторка.

Поруком да су све одрасле особе некада биле деца и да звезде за све људе нису исте, да су за једне, који путују, звезде водиље, а за друге су мале светиљке завршен је програм, уз подсећање да ће у наредних месец дана изложба бити отворена за све заинтересоване посетиоце и да ће током фебруара бити организоване посете деце и уприличена читања одломака књиге која је великим словима уписана у светску књижевност.

ИЗВОР: ГРАДСКА БИБЛИОТЕКА

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.