САВЕЗ СЕОСКИХ ЖЕНА СРБИЈЕ, ПЛАНОВИ ЗА 2025. ГОДИНУ
УМРЕЖАВАЊЕ СВИХ УДРУЖЕЊА – ПРИМАРНИ ЗАДАТАК
За Савез сеоских жена Србије, основан 17. новембра у Гучи, 2025. ће бити година преданог рада на повезивању свих удружења и организација сеоских жена из различитих делова наше земље и стварање оперативне мреже која ће моћи да подржи будуће активности ове кровне организације. Циљ формирања овог Савеза је побољшање положаја сеоских жена, а визија да села у свим окрузима Србије постану привлачнија места за живот и рад и да буду препознатљива управо по успешним женама, јер је дошло право време да те невидљиве хероине заблистају у пуном сјају и покажу да су спремне да се ухвате у коштац са свим изазовима данашњег времена.

У фокусу деловања Савеза сеоских жена Србије су: развој села, пољопривреде, туризма, информисања, заштита животне средине, промовисање културе, неговање традиције, хуманитарни рад, подршка задругарству и предузетништву, унапређење здравствених и социјалних услуга, економско оснаживање сеоских домаћинстава, промоција квалитетних домаћих производа и здравих стилова живота, односно, све оно што може донети помаке у побољшању положаја жена у сеоским срединама како на локалном, тако и на републичком нивоу. Ипак, да би се кренуло у озбиљну реализацију свих циљева зацртаних у Статуту ове кровне организације, како наводи Наташа Вујашевић, председница Скупштине Савеза сеоских жена Србије, у циљу координираног рада, сва удружења морају бити добро повезана.

– Наш главни задатак у овој години је да повежемо што више удружења и организације сеоских жена на подручју Србије у јединствену мрежу у циљу заједничког деловања у реализацији зацртаних циљева. Само оснивање Савеза сеоских жена Србије изазвало је сјајне реакције у јавности, тако да постоји велико интересевоње бројних удружења и организација жена са села, чије припаднице желе да постану део ове приче. Оснивачкој Скупштини је присуствовало четрдесетак представница удружења сеоских жена, а већ сада их у Савезу има више од 50. Оне су представнице својих округа и изабране су за поверенице које ће организовати састанке удружења сеоских жена на свом подручју и бити координатори у реализацији свих будућих активности и иницијатива кровне организације. Њихов рад је за сада фокусиран, пре свега, на представљање зацртаних циљева, идеја и иницијатива Савеза сеоских жена Србије, као и значаја удруживања. Поверенице ће формирати одборе у којима ће се окупити представнице удружења сеоских жена са подручја њихових округа, а када читава мрежа буде успостављена, бићемо потпуно спремни да се посветимо реализацији циљева и добрих идеја због којих је Савез и основан – рекла је за „Чачански глас“ Вујашевић, наглашавајући да је приступање удружења, организација, задруга и социјалних предузећа Савезу сеоских жена Србије сасвим добровољно.

Паралелно са умрежавањем удружења, Савез ће радити на даљој популаризацији удруживања, како би имао што више чланица које би тако уједињене постале респектабилна снага у друштву. То истовремено подразумева организоване посета разним манифестацијама које су постале препознатљиве у различитим деловима Србије, где ће чланице Савеза излагати и пласирати своје домаће производе – сокове, џемове, слаткише, зимницу и бројне друге специјалитете, као и ручне радове. Биће организоване и посете значајнијим сајамским манифестацијама у земљи и региону, где ће заједно промовисати своје производе, што је један од највећих бенефита удруживања у једну кровну организацију.

– Радићемо на економском, социјалном, психолошком и образовном оснаживању сеоских жена, на њиховој правној заштити и побољшању положаја у свим сферама друштвеног живота. Једна од наших иницијатива упућених надлежним у држави биће усмерена на то да се свим женама са села које немају од чега да плаћају доприносе омогући да примају породиљско као и жене које су у радном односу. Наша главна идеја је да сачувамо и оживимо наша села, јер ако се у њима створе добри услови за живот и рад – њихови житељи неће имати разлога да их напуштају. Радићемо и на повезивању Савеза сеоских жена Србије са удружењима и организацијама жена са села из региона, а можда бисмо ову причу, када се за то стекну услови, могли да проширимо и на подручје читавог Балкана. Планирамо да формирамо различите тимове и одборе који ће бити спремни да изнедре добре идеје и преточе их у пројекте са којима ћемо аплицирати за средства код ресорних министарстава и различитих домаћих и страних фондова, како бисмо унапредили положај жена на селу. Такође, настојаћемо да у свој рад укључимо што више младих жена, девојака и девојчица, које ће у наредном периоду бити носиоци нових сјајних иницијатива, као и реализације циљева који су засртани у Статуту Савеза сеоских жена Србије – рекла је Вујашевић, подсећајући још једном да су жене са села одувек биле снажне и одважне, али да је сада дошло време да постану много видљивије и још активније у свим сферама живота.
В. С.
Организације и појединци заинтересовани за сарадњу и чланство у Савезу сеоских жена Србије могу да се јаве овој организацији путем електронске адресе: savezseoskihzenasrbije@gmail.com и добију све неопходне информације о њеном раду и актуелним иницијативама и активностима.