ПОЧЕЛА ТРЕЋА ФАЗА ПРОГРАМА ЗА ПОЧЕТНИКЕ У БИЗНИСУ
Новооснованим предузетницима, микро и малим привредним друштвима старости до две године, као и свима који имају идеју за сопствени бизнис или унапређење досадашњег пословања, од 25. децембра, на располагању су подстицајна средства у оквиру „Програма промоције предузетништва и самозапошљавања“. Новац ће и у трећој фази спровођења Програма бити доступан кроз кредите са повољним каматама код партнерских банака, а предвиђена су и бесповратна средства, потврђује за наш лист Горана Танасковић, руководилац Организационе јединице Чачак Регионалне привредне коморе Моравичког и Рашког управног округа.
Програм промоције предузетништва и самозапошљавања реализује Министарство за јавна улагања, у сарадњи са Фондом за развој Републике Србије и уз стручну подршку Немачке развојне банке. Привредној комори Србије, партнеру у имплементацији овог Програма, поверена је реализација стручно-едукативних обука за израду пословно-инвестиционог плана апликаната, подсећа наша саговорница.
– Програм промоције предузетништва и самозапошљавања, који је усвојила Влада Србије, представља свеобухватну подршку и снажан развојни подстицај српској привреди. Програм обухвата све кључне аспекте подршке неопходне за успех старт-ап пројеката: петодневну обуку за израду пословно-инвестиционог плана, повољне банкарске кредите код комерцијалних банака, партнера у пројекту, гаранцију за кредите банака партнера, бесповратна средства (грант) корисницима који успешно отплате кредит у износу до 20 одсто укупног инвестиционог улагања које се финансира у оквиру Програма. Максималан износ бесповратних средстава је 360.000 динара. Повољни банкарски кредити у максималном износу до 3.600.000 динара додељиваће се за финансирање инвестиција, односно за набавку производне опреме, постројења, машина, садница, куповину или адаптацију пословног или производног простора, као и за оперативне трошкове. Услови отплате су повољни, а ту су и погодности у виду ниже каматне стопе која је фиксна у максималном износу од 5,99 одсто на годишњем нивоу. Додатна погодност за кориснике кредита је та да колатерал може бити само предмет финансирања, као и да су максимални трошкови и накнаде које банка наплаћује кориснику кредита до један одсто од износа кредита – наводи Горана Танасковић.
Наша саговорница наглашава да је циљ овог програма подршке, у којем као партнерске банке учествују Raiffeisen, UniCredit и Поштанска штедионица, да допринесе стварању стимулативног амбијента за почетнике у пословању, унапређењу услова пословања у сектору ММСП и предузетништва и отварању нових малих и средњих предузећа и предузетничких радњи, у складу са стратегијом Владе Србије.
– Укупно 1.000 апликаната, учесника Програма промоције предузетништва и самозапошљавања, успешно је завршило прву и другу фазу и петодневне стручно-едукативне радионице у 18 градова широм Србије, уз подршку тренера из Привредне коморе Србије, јединствено сертификованих за рад са почетницима у пословању – каже Танасковић.
Детаљне информације о овом Програму доступне су на сајту Министарства привреде, Министарства за јавна улагања и Фонда за развој Републике Србије, а сви заинтересовани се могу обратити путем мејла startup@pks.rs или путем телефона +381 11 41 49 460.
Н. Р.
КРЕДИТИ ЗА ОПЕРАТИВНЕ ТРОШКОВЕ И ИНВЕСТИЦИОНА УЛАГАЊА
Кредити се могу користити за оперативне трошкове и инвестициона улагања. Период отплате за кредите за оперативне трошкове не прелази 36 месечних рата са максималним периодом почетка од три месеца. Период отплате за инвестиционе кредите не прелази 60 месеци са максималним периодом почетка од шест месеци. У случају комбиновања, оперативни трошкови могу да учествују највише до 30 одсто у структури укупног инвестиционог улагања. И на овај део кредита примењиваће се услови за инвестиционе кредите, наглашава Горана Танасковић.