Aktuelno Društvo

ШТА ДОНОСЕ ИЗМЕНЕ ЗАКОНА О ЕНЕРГЕТИЦИ И ШТА ПОДРАЗУМЕВА ПЛАЋАЊЕ СТРУЈЕ ПО ДИНАМИЧКОЈ ТАРИФИ?

ШТА ДОНОСЕ ИЗМЕНЕ ЗАКОНА О ЕНЕРГЕТИЦИ И ШТА ПОДРАЗУМЕВА ПЛАЋАЊЕ СТРУЈЕ ПО ДИНАМИЧКОЈ ТАРИФИ?

Усвојене измене Закона о енергетици, потрошачима ће омогућити да плаћају струју по динамичкој, односно, променљивој  тарифи. За потрошаче који одаберу овај систем, укида се јефтинија струја ноћу, а скупља дању, а уместо тога, електричну енергију ће плаћати по ценама какве су на берзи. То би могло да значи да ће струја за потрошаче бити знатно скупља него сада. Ипак, да би овај систем заживео, неопходно је много тога урадити и унапредити у нашем садашњем електроенергетском систему, тако да ће све то захтевати одређено време. 

Измене Закона о енергетици су усвојене по убрзаној процедури. Нацрт је донет у августу, а јавна расправа је окончана 10. септембра, да би већ у новембру биле усвојена измена Закона усклађена са европском законском регулативом, што представља основицу за приближавање њиховом тржишту. Изменама овог Закона је предвиђено да највећи број малих корисника – домаћинства, може да бира да плаћа потрошњу струје по променљивој тарифи. 

Др Драган Брајовић, професор на Факултету техничких наука у Чачку

– Ми немамо услове који омогућавају променљиву тарифу, јер прво морамо имати уграђена паметна бројила, дигитализовану мрежу заштићену од хакерских упада, тако да још један дужи период нећемо бити спремни за то. Та променљива тарифа није ни у Европи баш тако развијена, али за нас је у свему томе најбитније да ћемо моћи да бирамо и тај нови систем, односно, да ћемо моћи да плаћамо струју и по динамичкој тарифи. Крајњи корисници ће са снабдевачима потписивати уговоре попут пакета за мобилну телефонију, а сваки снабдевач ће бити заинтересован да направи што више понуда, а потрошач да изабере неки од тих пакета, за који процени да му највише одговара. Исход свега тога је да ми фактички улазимо полако на тржиште Европе, где је сада електрична енергија најмање три пута скупља него код нас. Ми ћемо бирати најнижу тарифу у току дана, која ће бити понуђена кроз апликације, уговоре понуђача, али бираћемо најјефтиније од доста скупљег него што је код нас у овом тренутку, тако да идемо на европско тржише и на већу цену електричене енергије, односно, на могућност да бирамо од те веће цене оно што је најприхватљивије за нас – објаснио је др Драган Брајовић, професор на Факултету техничких наука у Чачку.

За потрошаче који имају двотарифна бројила, струја се током ноћи обрачунава по нижој тарифи, док они са једнотарифним бројилима струју плаћају по истим ценама, без обзира у које доба дана је користе, а које су нешто ниже од дневне тарифе код двотарифних бројила. Увођење паметних бројила, али и усвојене измене и допуне Закона о енергетици, омогућиће грађанима да пређу на плаћање струје по ценама на берзи. Динамичка тарифа за електричну енергију значи да се цена електричне енергије коју плаћа купац мења у одређеном периоду у зависности од понуде и тражње. У зависности од могућности примене, ове промене могу бити по данима, али и по сатима у оквиру једног дана. Овај систем помаже уравнотежењу употребе електричне енергије и подржава мрежу подстицањем корисника да пребаце потрошњу на мање оптерећене периоде, када би цена електричне енергије била нижа у односу на термине са већом потрошњом.

Како наводи професор Брајовић, усвајањем измена и допуна Закона о енергетици, дефинитивно полако идемо ка променљивој тарифи и избору ниже цене електричне енергије од оне далеко више, која важи на европском тржишту. Закон предвиђа да сваки потрошач који има паметно бројило може да закључи уговор са променљивом ценом струје са снабдевачем. У случају да потрошач нема паметно бројило, али жели да плаћа струју по динамичкој тарифи, он може да поднесе захтев за његову уградњу. Паметно бројило је најбитније, јер оно мери потрошњу сваког сата, а на берзи се цене мењају управо из сата у сат. Највише су када је потрошња највећа, ујутру и предвече. Иначе, у Србији има више од пола милиона паметних бројила или око 16 одсто од укупног броја бројила.

Привреда, према речима Брајовића, има доста предвиђених варијанти, односно, нових елемената везано са статус произвођача и потрошача соларне енергије. 

Морам бити реалан и рећи да та могућност избора плаћања струје по променљивој тарифи технички има своју оправданост у неком енергетском билансу, јер фактички стумулише потрошача не само да користи ону најјефтинију електричну енергију током дана, већ да користи и ону, која је произведена из обновљивих извора, попут соларних генератора током лета и ветрогенератора у зимском периоду.  Велики је проблем балансирање и одржавање електроенергетског система, тако да је и то овим изменама Закона обухваћено, тако да мали произвођачи електричне енергије који користе енергију сунца неће моћи више да упадају у систем по свом нахођењу, већ ће то морати и да плате. Циљ је да се иде на декарбонизацију система, односно, на укидање термоелектрана и смањење емисије угљен-диоксида. С обзиром на то да су измене закона јако брзо усвојене, сада предстоји период озбиљније едукације грађана о томе на који начин функционише плаћање струје по променљивој тарифи, мада још увек и поред појачаних улагања немамо све неопходне услове да би такав систем у потпуности заживео, тако да све то захтева један дужи временски период – истиче наш саговорник и додаје да је наш електроенергетски систем на доста нижем нивоу од европског, јер смо се „недомаћински понашали према самом систему и енергетским ресурсума, тако да су нам термоелектране на самом издисају“.

В. С.


Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.