У простoријама Удружења дистрофичара Моравичког округа недавно је одржан округли сто на коме се говорило о родно одговорном буџетирању на нивоу локалне заједнице.
– Циљ нашег скупа је да видимо како уз помоћ родно одговорног буџетирања у области спорта можемо укључити све суграђане у креирање буџета. Поред креирања буџета, важно је да он буде родно одговорно буџетиран – казао је Горан Јаворац, социолог.
Јаворац је истакао да је увођење родно равноправно буџетирање у буџет Града Чачка, веома важно, иако је то процес на ком је потребно дуго радити.
– Потребно је да у сарадњи са Комисијом за родну равноправност града Чачка постепено уводимо родно равноправно буџетирање у буџет локалне самоуправе, а то је дуготрајан процес. Углавном се буџети доносе по одређеним класификацијама и ставкама, али без родно одговорног буџетирања, тако да већа количина новца није родно одговорно буџетирана, односно нису заступљени сви слојеви друштва у родно одговорном креирању буџета, али и црпљењу средстава из родно одговорног буџета – рекао је Јаворац.
Када је реч о спорту, на скупу су се присутни сложили, да је доступност спорта свим грађанима, без обзира на пол, године или било које различитости веома битна.
– Жеља свих нас је да спорт у локалној заједници буде доступан свима подједнако. Постоје неке групације у друштву које су на неки начин ускраћене у родно одговорном буџетирању. Желимо да та ускраћеност буде видљива, јасна и да у неком наредном периоду створимо базу података како бисмо аналитички могли да пратимо колико је родно одговорно буџетирање заступљено у нашој локалној самоуправи – истакао је Јаворац.
Удружење дистрофичара Моравичког округа пратнер је на пројекту Центру за људска права и демократију из Ужица.
Виолета Јовичић