Aktuelno Društvo

НАГРАДА УНС-А НОВИНАРКИ ЗОРИЦИ ЛЕШОВИЋ СТАНОЈЕВИЋ

У Прес центру Удружења новинара Србије, данас, 21. децембра, на 143 године постојања, традиционално су уручене годишње награде УНС-а. Симболично, овај дан се узима за датум којим се заслужни у протеклој години овенчају новинарским признањима.

О добитницима награда „Жика М. Јовановић”, Златној повељи УНС-а, награди „Димитрије Давидовић” и Награди за животно дело, одлучивао је жири у саставу: Живојин Ракочевић, Будимир Ничић, Слободан Пенезић и Слободан Ћирић, председник жирија.

Специјална награда у конкуренцији кандидата из целе Србије за допринос историји новинарства и теоријске радове о новинарству и публицистичка дела „Жика М. Јовановић”, припала је Зорици Лешовић Станојевић, која је приређивач, аутор и уредник монографије 90 година Чачанског гласа. У образложењу жирија за награђену новинарку Лешовић Станојевић и „капиталну монографију 90 година Чачанског гласа“ наведено је:

„Указујући на вишедеценијски ангажман сарадника овог локалног медија, а посредно на значај овог медија у локалној средини, ова монографија није само историја новинарства чачанског краја, већ и историја развоја културе, економије, спорта и друштвених процеса.”

Покровитељ ове капиталне монографије је Град Чачак, а након преузимања новинарског признања присутнима се обратила и награђена Лешовић Станојевић:

‒ Честитам свим награђенима, долазим из Чачка, главни уредник сам недељника који је пре две године обележио деведесет година од оснивања, постојања и рада. Преживео је приватизацију упркос временима у којима су многи локални медији угашени. Верујемо у нашу добру традицију, професионализам. Награда припада свакако свим мојим колегама, свим генерацијама које су сарађивале и уградиле своје професионалне каријере у темеље Чачанског гласа. Познато је колико је важно локално новинарство, колико својим персуазивним садржајима може да креира јавно мнење, то се показало неколико деценија уназад баш у самом Чачку. Заиста ми је част што сам овде, захваљујем жирију и предлагачима из мог града на подршци да се објави ова монографија која је настајала скоро четири године. Било је и проблема, било је и дана када се уз редован посао, а  знате да новинари немају радно време, ноћу ради и до 3 сата да би то истраживање личило на то што личи. Порука за све је да мислимо својом главом. За нас је највеће признање то што нас струка и наука сматрају прворазредним историјским извором. Трудимо се, имамо генерације образованих новинара. Лепо је, трудићемо се, радујемо се – захвално је истакла.

Награда за новинарску храброст „Александар Тијанић” уручена је новинару Зорану Кесићу. Миленко Васовић, је за серију колумни објављених на порталу Нова.рс добио награду „Богдан Тирнанић”. Награда „Лаза Kостић” у категорији вест/извештај уручена је новинару Радио Београда Дејану Николићу за извештавање са тениског турнира Олимпијских игара у Паризу, са меча Ђоковић-Алкараз. Награду „Лаза Kостић” у категорији репортажа добио је Владимир Банић за серијал „Фантастична планета”, а уручена је његовој сестри Марији. Награда „Лаза Kостић” уручена је фоторепортеру „Политике“ Анђелку Васиљевићу за фотографију „Скупштинска црвена линија”. Награду „Лаза Kостић” у категорији карикатуре добио је Ивица Стошић, карикатуриста портала „Слободна реч” из Врањ,а за карикатуру „Мона Антоанета”. Златну повељу УНС-а жири  је одлучио да додели Слободанки Вучковић, као вишедеценијском прегаоцу УНС-а. Награда за најбољи годишњи уређивачки концепт, „Димитрије Давидовић”, уручена је уреднику Спортске редакције Радио-телевизије Србије Зорану Марковићу.  Награда за животно дело уручена је фоторепортеру из Ужица Милошу Цветковићу. УНС је Златну повељу уручио Радио Београду, који слави златни јубилеј – век постојања.

О детаљнијим информацијама читаћете у наредном издању Чачанског гласа

Милица Матовић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.