Aktuelno Društvo

ПРЕД НИКОЉДАН НАЈТРАЖЕНИЈИ ШАРАН И ПОВРЋЕ

Иако правила цркве налажу да су за обележавање крсне славе довољни колач, славско жито и свећа, традиција прослављања заштитника породице дубоко је укорењена у историју нашег народа. Припрема славске трпезе представља велики изазов за домаћице, па се често може чути полемика око тога која је трпеза скупља, посна или мрсна. Због бојних поскупљења у претходном периоду, цена рибе готово да се изједначила са ценом печења. Главни трошак за посну славу свакако је риба, и то најчешће, шаран. Дугогодишњи продавци рибе на чачанској пијаци кажу да куповна моћ не опада, али у наредном периоду очекују већу потражњу рибе.

–  Иако је почео пост цене рибе остале су исте, непромењене. Повећан нам је обим посла сада за време поста, а од рибе се највише купује шаран, посебно за Никољдан. Риба која се највише продаје је шаран и он је 749, жива пастрмка 799  динара. Од залеђене рибе, ослић се креће од 429 динара за 200 до 400 грама, до 560 динара за пола килограма, скупша је 479, филети панге 500 динара. Када је реч о прерађевинама од рибе, имамо рибље пљескавице, лигње колутићи, лигње штапићи, то је нешто што се највише продаје  – казао је Зоран Зорнић, из једне од чачанских рибарница.

У време Божићног поста чачанска пијаца добро је снабдевена робом, тезге су пуне, поврћа и воћа, сезонских, али и декоративних салата. Домаћи, квалитетни производи из околних села купују се током целе године, па како свака роба има свог купца, многу су се већ и навикли да пазаре на добро познатим тезгама, посебно када је реч о намирницама које ће се наћи на славској трпези.

–  Цене су, углавном, исте као и целе године, људи су почели већ да купују за Никољдан, надам се да ће тако бити и наредних дана. Сада се највише купују пасуљ, поврће, шаргарепа, цвекла, све оно што је потребно за посну трпезу. Роква, шаргарепа, цвекла су 120 динара, празилук 150, зелена салата 60,  пасуљ 450 динара – рекла је Рада Пантелић, продавачица на чачанској пијаци.

Рада Пантелић, продавачица на чачанској пијаци

Они који славе Никољдан на време су почели са куповином, јер како и сами кажу, наредних дана очекују се велике гужве, с обзиром на то да је Свети Никола слава коју слави велики број људи.

–  Кренула сам полако са куповином, сада могу да купим оне намирнице које дуже могу да стоје, рецимо пасуљ. Обилазим пијацу да видим какве су цене, али није ништа много другачије у односу на прошлу годину. Слава је једном годишње, тако да за тај дан мора имати свега на трпези – каже госпођа, која је већ почела са припремама за славу.

Многе домаћице одлучују се да купују колаче, мада још увек има оних које прибегавају припреми слаткиша по старим традиционалним рецептима.

–  Ја лично више волим да сама спремим колаче за славу, него да купујем, и моји гости су навикли и воле то што припремам годинама уназад. То су обично они традиционални колачи, бајадере, ванилице, лешник гнезда, а наравно за посну славу неизоставна је баклава. Цена за килограм ораха је како на којој тезги око 1.000, 1.200. динара, али баклава мора бити посебно укусна.  Колико сам чула од комшинице цена за килограм колача је око 1.400 динара, они су поскупели претходних неколико година – рекла је домаћица.

Према рачуници, ако узмемо у обзир сва поскупљења намирница прослава крсне славе са око 20 гостију, једну породицу кошта око 50.000 динара. Ипак, како многи домаћини кажу, било да је посна или мрсна слава, за ту трпезу се не оскудева.

Виолета Јовичић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.