Међународни дечији фестивал фолклора одржан је десету годину заредом у Чачку.
Организатори фестивала КУД „Дуле Милосављевић Желе“ и Удружење „Етнофест“ и ове године окупили су више стотина младих учесника из свих крајева Србије, који су својим раскошним ношњама, игром и песмом представили традицију свог краја, која се вековима преноси са колена на колено.
– Врло је мало дечијих фолклорних фестивала код нас, чачански је убедљиво највећи, с обзиром на то да траје два дана, ове године је окупио 900 малишана из 21 културно уметничког друштва. Међународни дечији фестивал фолклора има велики значај, јер заједно са Етнофестом сврстава Чачак у сам центар фолклорне традиције у Србији. Сваке године имамо и неко ново друштво које учествује. Ово је фестивал где су наступала деца од десет до 14 година, а имамо и фестивале за децу млађег узраста, које организујемо током године са нашим партнерима широм Србије.
Презадовољни смо како је све протекло, свако друштво је дошло са више група. Види се напредак у целој Србији што се тиче кореографисаног фолклора и види се да се ради на очувању традиције, пре свега, кроз истраживање терена, јер се деца уче новим областима које некада нису биле заступљене у свету фолклора – рекао је Војин Јаковљевић, директор КУД „Дуле Милосављевић Желе“.
Нека од културно уметничких друштава по први пут наступала су у нашем граду, док су неки већ добри познаваоци Чачка и игара које се играју у нашој средини. Сигурно је да су сви учесници понели само најлепше утиске са фестивала.
- Децу су уживала на фестивалу, упознали смо доста других друштава, па су имали одличну прилику да се друже и са другом децом. Видели смо доста тога новог, а наш ансамбл старости од девет до 14 година представио се Играма из Пчиње и Играма из Црне Траве. Фестивал је добро организован, тако да смо понели само најлепше утиске – рекла је Анастасија Вулетовић, уметнички руководилац КУД „Љиг“ из Љига.
- Први пут смо наступали у Чачку. Занимљиво је да за 35 година колико сам у КУД-у никада нисам имао прилику да делим сцену са фолклорцима из Чачка, путујемо свуда али са њима нисмо никада радили. Одушевљени смо великим бројем публике који је био на фестивалу, а деца су се лепо провела са својим вршњацима, овога пута то су била деца од 12 до 15 година – рекао је Здравко Спасојевић из КУД-а „Миленко Топаловић“ из Бајине Баште.
У два фестивалска дана наступала су културно уметничка друштва: „Звечан“ из Звечана, „Зора“ из Београда, „Максим Марковић“ из Косјерића, „Стеван Штрбац“ из Врчина, „Војвода Степа“ са Кумодража, „Прва петолетка“ из Трстеника, „Градимир“ из Београда, „Абрашевић“ из Краљева, „ФРА“ из Чачка, „Моравица“ из Ивањице, „Љиг“ из Љига, „Милан Ђ. Милићевић“ из Рипња, „Шумадија“ из Горњег Милановца, „Миленко Топаловић“ из Бајине Баште, „Крушик“ из Ваљева, „Филигран“ из Јагодине „Гоша“ из Смедеревске Паланке, „Дуле Милосављевић Желе“, из Чачка, као и ФУ „Мрчајевачко коло“ из Мрчајеваца и Ансамбл народних игара „Хајдук Станко“ из Шабца.
С обзиром на то да у Чачку постоји неколико културно уметничких друштава која имају групе различитих узраста, од најмлађих, до ветерана, град на Морави заузима значајно место у Србији када је реч о очувању и неговању традиције. Најбољи пример тога су велики фестивали попут Етнофеста и Међународног дечијег фестивала фолклора, али и бројни престижни фестивали у региону и свету на којима наши фолклорци кроз аутентичну игру и песму представљају свој крај.
Фото: ТОЧ
Виолета Јовичић