ПРЕДСТАВЉЕНИ РЕЗУЛТАТИ, ЗАКЉУЧЦИ И ПРЕПОРУКЕ ПРОЈЕКТА „ИМАШ ПРАВО – МЕРЕ ПОРОДИЧНО-ПРАВНЕ ЗАШТИТЕ У ЛОКАЛНОЈ ЗАЈЕДНИЦИ“
Пројекат под називом „Имаш право – Мере породично-правне заштите у локалној заједници“, који је реализаовао Центар за подстицање дијалога и толеранције из Чачка, у сарадњи са Црвеним крстом Чачак, представљен је недавно у Градској библиотеци „Владислав Петковић Дис“. Резултати, закључци и препоруке пројекта су представљени у форми кратког документарног филма, а уручена су и признања појединцима и организацијама који су помогли да се овај пројекат реализује у складу са планом. Том приликом упућен је још један позив друштвеној заједници да се укључи у популационо планирање и развојне активности популационе културе. Учеснике и сараднике пројекта, као и представнике општинских и градских институција поздравила је Светлана Јанковић, председница Центра за подстицање дијалога и толеранције.
КВАЛИТАТИВНО ИСТРАЖИВАЊЕ
Председница Светлана Јанковић је подсетила да је пројекат „Имаш право – Мере породично-правне заштите у локалној заједници“, реализовао Центар за подстицање дијалога и толеранције, у партнерству са Црвеним Крстом и у сарадњи са Градским већем Града Чачка, Скупштином Града Ужица, Канцеларијом за младе Ужица, Регионалном развојном агенцијом Златибор, Регионалном иницијативом РИД из Гуче, Удружењем грађана ГАСИ из Пожеге, Скупштином Општине Пожега, Скупштином Општине Ариље, Фестивалом АРЛЕММ и Канцеларијом за младе Чачка, а уз подршку Министарства за бригу о породици и демографију. Захваливши на одличној сарадњи, Јанковић је нагласила да је циљ пројекта био подизање свести јавности, кроз промоцију мера које су проистекле из Стратегије подстицања рађања и других законских аката Србије, који предвиђају мере подстицаја и подршке породици. Реализацијом пројекта остварена су и два специфична циља. Истражене су мере које се примењују у локалним самоуправама које су учествовале у реализацији пројекта (Чачак, Ужице, Ариље и Пожега) и како се оне могу унапредити да би се примењивале континуирано и подстицајно. Такође, постигнута је и боља сарадња институција са организацијама цивилног друштва које се баве проблемом демографског дефицита, положајем младих и породичном заштитом. „Добра сарадња може да унапреди постојеће и да иницира неке нове мере које би подржале становништво у планирању породице, нарочито младе и мотивисале их за останак у својој средини“, наглсаила је Светлана Јанковић.
– Основни циљеви пројекта су били да се истраже потребе грађана, да се представе институционалне и правне мере подршке, да се истражи колико су грађани информисани о мерама подршке, да ли их користе, као и то да ли постоје и друге потребе које нису у вези са подстицањем рађања. Да бисмо остварили планиране циљеве реализоване су бројне пројектне активности, као и истраживања о одлукама, плановима и усвојеним мерама на нивоу четири одабране локалне самоуправе, интерактивно истраживање у форми фокус група са младима од 16 до 35 година, са представницима институција, здравственог, образовног и културног сектора. Такође, реализовали смо и радионице и саветовања са представницима локалних надлежних органа, као и са активистима цивилног друштва, промотивне активности и кампање у локалним медијима и на отвореном које су се одвијале у периоду од маја до октобра. Кључне активности су биле интервјуи, јер смо хтели да дођемо до резултата на основу квалитативног истраживања. Јако сам задовољна пажњом јавности, медија који су извештавали у складу са нашим циљевима, да се чују потребе грађана, нарочито младих, који су нам били кључна циљна група. Имали смо фантастичан одзив младих у Ужицу и Чачку, сарађивали смо са великим групама средњошколаца и студената. Њихове изјаве су биле драгоцене за доношење закључака и препорука – рекла је за наш лист Наташа Милојевић, консултанткиња на пројекту „Имаш право – Мере породично-правне заштите у локалној заједници“.
ЗАКЉУЧЦИ И ПРЕПОРУКЕ
На крају пројекта је урађена и брошура, као информативно едукативни алат, односно, полазиште за даље деловање свих надлежних институција у сарадњи са организацијама цивилног друштва у ове четири локалне заједнице. Закључци и препоруке, који су резултат пројекта, драгоцени су за даље креирање популационе политике, али и подстицај за све заинтересоване актере да унапреде постојеће мере и донесу нове које ће наставити да одговарају на потребе грађана.
– У приручнику смо представили које се мере примењују у Чачку, Ужицу, Ариљу и Пожези, у четири локалне заједнице, шта су кључни коментари са радионица и фокус група, направили смо низ закључака и препорука. Поред финансијских мера, локалне самоуправе примењују и друге нефинансијске мере, то су различите врсте подршке које су јако важне и добродошле. Али, сви наши саговорници су рекли да је кључно да буду економски сигурни и професионално остварени. Захвалила бих свим учесницима и сарадницима на пројекту. Велики допринос је дала и Анка Девић, наставница разредне наставе, однедавно у пензији, која је читав живот провела радећи са децом и родитељима. У оквиру пројекта на ариљској плажи на Рзаву, организоване су „Игре без граница“ за децу предшколског и школског узраста и њихове родитеље, које је она осмислила. Порука Анке Девић је била да би родитељи требало чешће да се укључују у активности своје деце, односно, да креирају заједничке активности, да заједно уче кроз игру – нагласила је Наташа Милојевић.
У брошури се, поред осталог, наводи да анализа података и стања указује на чињеницу да решавање демографског проблема није ни брз, ни једноставан процес, да је потребно мотивисати и укључити грађане, пре свих, родитеље и педагоге, децу и младе, као и институције ради развоја популационе културе и унапређења мера породично-правне заштите и подршке породици.
– Све мере, материјалне и структурне, имају за циљ побољшање демографске слике Србије и треба их константно пратити, мењати и унапређивати како би оствариле очекиване резултате. Важна препорука настала на основу коментара и закључака јесте да се настави овакав вид рада са грађанима и представницима институција, јер је неопходно усагласити мере и координирати активности организација цивилног друштва и институција – наведено је у брошури.
Н. Р.