Kultura Obrazovanje

„УЗБЕКИСТАН – ЧЕТИРИ КОРАКА НА ПУТУ СВИЛЕ“

У ГИМНАЗИЈИ ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА ФОТОГРАФИЈА ПРОФЕСОРА ДЕЈАНА КРУНИЋА

У холу Гимназије, у среду, 11. децембра, свечано је отворена изложба професора Гимназије Дејана Крунића, под називом „Узбекистан – четири корака на Путу свиле“. Фотографије су настале на путовању четворо пријатеља, а професори Дејан Крунић и Милутин Петровић одлучили су да их у великом формату покажу публици. Путовање по Узбекистану, кроз 32 фотографије, започето је уз песму Хора Гимназије.

Професор Дејан Крунић

Четворо пријатеља је крајем априла и почетком маја боравило у Узбекистану. Изложба је добила назив „Узбекистан – четири корака на Путу свиле“, управо због тога што је четворо пријатеља посетило четири града на Путу свиле, Ташкент, Самарканд, Бухару и Хиву.

– Одушевљени смо земљом и људима. Земља је дивна, шарена, беспрекорно чиста, на завидном нивоу. Становништво је дивно замешатељство свих раса, има Монгола, припадника свих жутих раса, нешто Руса, мало Таџика, пошто је Таџикистан суседна земља, а већину становника чине Узбеци – дели своје импресије професор Гимназије Дејан Крунић, чију је пажњу, како каже, Пут свиле привлачио од памтивека, још од детињства.

Кад је био дете професор Крунић је гледао црно-бели филм „Први учитељ“, који је снимљен по роману Чингиза Ајтматова, а потом је читао његове приповетке и дивни роман  „И дуже од века траје дан“.

– То ми је отворило централну Азију, неки другачији свет. Кад сам порастао гледао сам пуно путописних емисија о Путу свиле. Срећан сам што смо били у Самарканду, који је на средини Пута свиле, између Европе и Кине. Самарканд, Бухара, Хива, Ташкент, све су то стари градови још из времена Персијанаца, када су некада биле земље Бактрија и Согдијана. Самарканду је обележио и владар Тимур, крајем 14. и почетком 15. века. Прославила га је битка код Ангоре, у којој је Тимур победио Бајазита. На страни Бајазита учествовао је и деспот Стефан Лазаревић, који је успео са братом и војском да се врати у Србију… Доста је било срушено до почетка 21. века. Међутим, Узбеци су све поново подигли, углавном су радили на старински начин, на пример плочице. Задивљијући је моменат све то видети, шаренило и невероватну архитектуру – рекао је за „Чачански глас“ професор Крунић.

Изложба у холу Гимназије биће отворена у наредних петнаестак дана, а од 32 фотографије већина је професора Крунића:  

– Сликао сам, углавном, људе. Заиста су фасцинантни, сви воле да се фотографишу, насмејани су, дивни, са златним зубима…, што није типично за Европу.

Изложба „Узбекистан – четири корака на Путу свиле“ је већ била постављена у Београду, у изложбеном простору Компаније „Дунав осигурање“. Али, професор Крунић и његов пријатељ из детињства Милутин Петровић одлучили су да и Чачку и, наравно, школи покажу где су били и како су се провели.

Н. Р.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.