G.Milanovac Region

У Горњем Милановцу обележена 110. годишњица Колубарске битке

У Горњем Милановцу обележена 110. годишњица Колубарске битке


Полагањем венаца на споменик генералу Живојину Мишићу обележена је годишњица Колубарске битке, најзначајније битке између војске Краљевине Србије и Аустроугарске у Првом светском рату.


Венце су положили председник општине Горњи Милановац Дејан Ковачевић, представници Војске Србије и представници Друшта за неговање традиције ослободилачких ратова Србије.
-Данас обележавамо један од најзначајнијих датума у слободарској историји рудничко-таковског краја. Наиме, овде на овом Тргу кнеза Маихаила Обреновића, на данашњи дан пре тачно 110 година, тадашњи генерал и командант Српске Прве армије Живојин Мишић, предводио је наше неустрашиве претке у пресудној Сувоборској бици која је у наредних 15 дана донела апсолутну победу и поновно ослобођење државе Србије. Под ударом окупаторске војске малена али храбра српска војска повукла се до обода нашег града. Захваљујући великој храбрости, неустрашивости и жељи да се одбрани кућни праг наши преци, ионако изморени и знатно слабије наоружани, до тада невиђеним јунаштвом извојевали су велику победу која не само да је ушла у легенду, већ се као пример савршене ратне тактике изучава на многим војним школама и данас – рекао је овом приликом председник Ковачевић.
Колубарска битка вођена је на фронту од преко 200 километара на простору долине реке Колубаре, обронцима планине Сувобор и обронцима планине Маљен.
Поразом у операцијама око Дрине (Битка на Мачковом Камену), српска војска се нашла у тешком положају приморана на повлачење под борбом, суочена са недостатком артиљеријске муниције, мањком хране, одеће и обуће и што је можда било и најгоре, са великим падом морала. План Аустроугарске војске био је да опколе српске чете и врховни штаб из правца Београда са Сувобора, да дејствује са две стране и натера нашу војску на капитулацију, а самим тим да учини да Србија као правни субјекат у Европи и свету нестане. Уз велики подстрек генерала Живојина Мишића и молебан који је одржао у цркви у Љутовници, од Шилопаја преко Клатичева и осталих села милановачке општине почела је офанзива наше војске и у року од две недеље и последњи аустроугарски војник напустио је овај крај.
Битка на Колубари представља врхунац напора и вештине командовања српске војске. После Колубарске битке генерал Живојин Мишић је унапређен у чин војводе.
КАБИНЕТ ПРЕДСЕДНИКА ОПШТИНЕ ГОРЊИ МИЛАНОВАЦ

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.