Grad

УСКОРО ОТВАРАЊЕ РОМСКОГ КЛУБА

– Нећу више да моји Роми буду преопознатљиви по раду у „Комуналцу”, или по животу од социјалне помоћи. Желео бих да их покренем, могу и они да буду адвокати, лекари, професори, полицајци, фудбалери… – каже Градимир Радосављевић, координатор за ромска питања Града Чачка.

Отварање Ромског клуба у Кнез Милошевој улици, као и оснивање задруге за запошљавање су и најава садржајнијег живота чачанских Рома. У нашем граду их има око 600. Главни проблеми са којима се многи од њих суочавају су финансије, запошљавање, услови становања… Као и до сада, углавном, решавају их уз помоћ ромског координатора. Пре двадесетак дана ту функцију у Чачку преузео је Градимир Радосављевић. Своје сународнике прима сваког радног дана од 7 до 15 часова, у канцеларији која се налази преко пута Робне куће „Партизанка”.

Он најављује да ће до Нове године поново оживети Ромски клуб. Реновирање простора у Улици кнеза Милоша 59, као и набавку намештаја, помогао је Град Чачак. Како Градимир најављују, у клубу ће бити организована дружења, без служења алкохола, играонице за децу, допунска настава за ученике основних и средњих школа.

– Требало би од јануара да оснујемо и Ромску задругу за запошљавање. Надам се да ће 2025. заживети и субвеције за Рому. Биће им то значајна помоћ да покрену свој посао. Планова је много, желим да помогнем мојим Ромима. Хвала градском руководству и помоћнику градоначелника Милошу Стеванића који су ме поставили на место ромског координатора. Захвалио бих и Чачанима, јер да није њих, не би било ни нас – сматра Градимир.

У Чачку је и он познат по приватном предузетништву. Пре неколико година, у време пандемије вируса корона, основао је Хуманитарно удружење „Gipsy team”. Помагали су тада многима који због изолације нису могли да излазе из кућа. Тада је његов тим имао два, три човека, а данас око 20 људи. Баве се селидбама, рушењем старих објеката, грађевинским пословима, кошењем, уређењем дворишта…

– У нашем тиму имамо људе свих националности, Србе, Муслимане, Роме, Албанце. Мислим да смо по томе јединствени. И посао ми води Србин. Имам и имање у Прислоници, бавимо се воћарством. Требало би да подмладим засад стенлејки и надам се да ће и ту бити посла, бар сезонског. То је једно од ретких ромских пољопривредних газдинстава – напомиње Градимир Радосављевић.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.