Društvo ПУТ ДЕМОГРАФСКОГ ОПОРАВКА ГРАДА ЧАЧКА, ИЗАЗОВИ И ПЕРСПЕКТИВЕ

УВЕЋАН РОДИТЕЉСKИ ДОДАТАK ЗА ДЕЦУ РОЂЕНУ ОД 1. ЈАНУАРА ОВЕ ГОДИНЕ

УВЕЋАН РОДИТЕЉСKИ ДОДАТАK ЗА ДЕЦУ РОЂЕНУ ОД 1. ЈАНУАРА ОВЕ ГОДИНЕ 

МЛАДИ ПАРОВИ ИМАЈУ ПРАВО И НА СУБВЕНЦИЈУ ЗА КУПОВИНУ ПРВЕ НЕКРЕТНИНЕ 

Измене Закона о финансијској подршци породици с децом које предвиђају већи износ родитељског додатка за децу рођену од 1. јануара ове године, ступиле су на снагу 1. новембра. Осим примања увећаног родитељског додатка, млади парови могу да конкуришу и за субвенције за куповину прве некретнине.

Према новом Закону о повећању родитељског додатка, родитељски додатак за прво дете је 500.000 динара, док за друго износи 600.000 и исплаћује се у 24 једнаке месечне рате по 25.000 динара, а на то се додаје и 135.000 динара једнократно. За треће дете родитељски додатак је 2.280.000 динара и исплаћује се у 120 једнаких месечних рата по 19.000, плус 135.000 једнократно, а за четврто дете је 3.180.000 динара са исплатом у 120 једнаких месечних рата по 26.500 динара.

Повећан је и износ паушала за набавку опреме за децу и он од 1. новембра износи 7.500 динара и исплаћује се заједно са једнократним износом родитељског додатка за прво дете, односно првом ратом родитељског додатка за друго, треће и четврто дете.

Право на повећани износ родитељског додатка остварују све мајке чија су деца рођена од 1. јануара 2024. године. Оне мајке које су већ примиле тај додатак или им је почела исплата месечних рата добиће изнивелисану разлику.

До сада су се родитељски додатак и паушал за набавку опреме за дете усклађивали два пута годишње – 1. јануара и 1. јула, на основу кретања индекса потрошачких цена у Србији у претходних шест месеци.

бебе 1

Захтев за остваривање права на родитељски додатак подноси се одмах након рођења у здравственој установи у којој је дете рођено или директно надлежном органу, најкасније до навршених годину дана живота детета.

Од 1. новембра је почела да ради и Kомисија за субвенционисање прве некретнине за брачне парове у саставу Министарства за бригу о породици и демографију. За ову врсту субвенције могу да конкуришу сви брачни парови чија деца нису старија од годину дана.

Млади брачни парови са децом имају право на субвенционисање у износу од 20.000 евра за куповину прве некретнине, али је потребно да се сва документација прибави и пријави до годину дана од рођења првог детета.

ТРОШКОВИ БЕБИ ОПРЕМЕ ПАПРЕНИ, РОДИТЕЉИМА СВАКА ПОМОЋ ДРАГОЦЕНА

Закон о финсијској подршци породици са децом је у протеклеих пет година у нашој земљи мењан више пута и са тим изменама знатно су увећана новчана издвајања за поспешивање рађања. На снагу је ступила  и нова одредба по којој све мајке добијају бесповратну помоћ државе за куповину прве некретнине. Померају се и границе за медицински потпомогнуту оплодњу, а ту су и неке друге мере које се, према оценама многих, позитивно одражавају на стварање боље климе за рађање. 

Ако се узме у обзир чињеница да су данас драстично порасли трошкови одгајања детета, новопечене мајке се, углавном, слажу да је у тренутку проширивања породице родитељима свака помоћ државе и те како значајна, посебно ако се зна да ће она сигурно доћи. Ипак, када је реч о трошењу родитељског додатка, већина њих каже да им тај новац није дуго потрајао, првенствено због високих цена беби опреме.

бебе нова

Јована Г. из Чачка се породила у јулу ове године. Већ је добила новац од државе за прво дете, а сада може да рачуна и на разлику, која јој припада по основу увећања родитељског додатка.  

– Ове године смо од државе за прво дете добили 370.000 динара. Наравно, то за годину дана није довољно, иако неке ствари позајмиш, нешто добијеш, а нешто и купиш. Пелене се брзо троше, као и дохрана, а ту је и кућна апотека за коју готово сваког дана морате да издвојите неки новац, по систему: „Добар дан, молићу лепо 1.000 динара“. Све су то поприлично високе ставке за кућни буџет. Такође, приликом набавке колица и ауто-седишта, као родитељ пазиш да купиш оно што је најбоље за развој бебе, а све то није јефтино – навела је Јована, мајка четворомесечне девојчице. 

Чачанка Јасмина Б. се породила у 2022. години. Тада је новчани додатак за прво дете износио нешто више од 300.000 динара. Иако се у првом моменту чинило да ће тај новац потрајти, врло брзо су га супруг и она утрошили за набавку најелементарнијих ствари за бебу.

– Ако изводите дете из породилишта, а да претходно нисте обезбедили креветац, половну гардеробицу за бебу од неког рођака и колица, тај новац вам неће трајати ни месец дана. Цене козметике, као и пропратних ствари за бебе (флашице, пелене, колица, ауто-јаје, па затим ауто-седиште), папрене су, а и бебе их брзо прерасту, а да не говоримо о набавци инхалатора и лекова уколико вам се дете разболи. Свака врста новчане помоћи је добродошла приликом доласка детета на свет, посебно ако се узме у обзир увећани родитељски додатак, али тај новац тешко може да подмири основне потребе новопечених родитеља са ценама које константно расту – рекла је за „Чачански глас“ Јасмина, мајка двогодишње Хане.

КАКО ЈЕ БИЛО РАНИЈЕ, А КАКО ЈЕ ДАНАС?

Ана Станишић (49) из драгачевског села Властељице наводи да су жене ранијих година рађале децу у далеко тежим условима и да нису имале иза себе државу која ће их у моменту доласка принове у породици финансијски помоћи. 

Александра и Бојан Станишић са кћерком Саром

– Било је много теже. Рађале смо и одгајале децу у много лошијим и тежим условима. Посебно је била тешка ситуација на селу, где се често догађало да труднице право са њиве стигну у породилиште. Нисмо користиле пелене за једнократну употребу, већ смо свакодневно откувавале памучне. Сналазиле смо се како смо знале и умеле да сподигнемо децу. Данас је ситуација другачија и лепо је када чујете да држава даје подршку младима да заснују породице – каже Ана, која је 24. октобра од сина Бојана (25) и снајке Александре (19) добила унуку Сару.

Александра Станишић се породила у чачанском Породилишту и каже да ће новац који ће јој уплатити држава за рођење првог детета искористити да набави све оно што је потребно беби, а да није набављено пре одласка у породилиште.  

МАРКИЦА ДЕМОГРАФИЈА

– Данас обичне АД капи коштају око 800 динара, а о памперс пеленама и да не причамо. Наравно да ће нам овај новац пуно значити, јер у ово, за нас ново искуство улазимо финансијски растерећенији – наводи Александра која, иначе, потиче из вишечлане породице, па и она планира да има више деце. Како истиче, супруг Бојан је у томе у потпуности подржава.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.