ГРАДСКИ ВЕЋНИЦИ ДАЛИ САГЛАСНОСТ НА КРЕДИТНО ЗАДУЖЕЊЕ ЈКП „ДУБОКО“ УЖИЦЕ
„РЕГИОНАЛНА ДЕПОНИЈА ТРЕБА ДА ОПСТАНЕ!“
На данашњој седници Градског већа дата је сагласност на одлуку о кредитном задужењу ЈКП „Дубоко“ Ужице у износу од 200 милиона динара, како би били исплаћени извођачи који су учествовали у гашењу пожара на депонији, који је избио у мају ове године. Како стоји у одлуци Надзорног одбора овог регионалног јавно комуналног предузећа, о којој ће се, највероватнијије, на свом новом заседању, заказаном за сутра, изјаснити и одборници Скупштине града Чачка, обавезе оснивача при враћању кредита биће обрачунате према проценту учешћа у капиталу Регионалне депоније „Дубоко“ и према досадашњем учешћу у укупном измиривању обавеза накнаде трошкова гашења и санације пожара на телу депоније. Кредит би требало да буде одобрен на 36 месечних рата, уз шестомесечни грејс период.
Поводом информације да је градоначелница Ужица Јелена Раковић Радивојевић саопштила „да ће тражити од Владе Републике Србије и ресорног министарства да се обустави реализиција пројекта проширења тела депоније „Дубоко“, јер су грађани блокадом депоније показали да је не желе у свом окружењу“, градоначелник Чачка Милун Тодоровић је нагласио да било какве одлуке везане за Регионалну депонију не могу бити никако донете једнострано, већ да оне треба да буду резултат договора свих градова и општина које су њени оснивачи.
– На претходном координационом телу, наш став је био недвосмислен да депонија “Дубоко“ треба да остане и опстане, да учинимо велике напоре за проширење тела депоније, али током јучерашњег дана дошло је до ескалације сукоба између грађана и запослених. Чуо сам се јутрос са колегиницом из Ужица, имаћемо у наредних неколико дана координационо тело и донећемо заједнички став свих девет оснивача и не може било ко, ни Чачак ни Ужице, да једнострано делује по овом питању, јер ово је регионални систем, наравно, поштујући и став града Ужица. Госпођа Раковић Радивојевић ми је јутрос рекла да и Ужице од данас вози свој отпад у Лапово – навео је градоначелник Чачка на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Градског већа.
На састанку координационог тела свих девет општина и градова, оснивача Регионалне депоније, према речима градоначелника Чачка, формулисана је иницијатива према ресорном министарству да се за све осниваче “Дубоког“ направи боља цена за депоновање отпада у Лапову.
– Покренули смо иницијативу да се продужи дозвола на што дужи период за тај регионални систем у Лапову, како би се тамо одвозио комунални отпад, а да се истовремено ради на издавању дозволе да можемо током наредне године да у једном делу депонујемо отпад у „Дубоком“ док се не створе услови за комплетно проширење тела депоније. Реч је о веома комплексним стварима, али огромна је територија, од Чачка до Златибора, и сви смо у истом проблему. Све ово много кошта грађане и покушавамо да пронађемо најбоље могуће решење, наравно, у договору са ресорним министарством. Наш став је непромењен, настојаћемо да учинимо све да регионални систем „Дубоко“ опстане – каже Тодоровић.
Градоначелник Чачка је нагласио да Западна Србија, осим „Дубоког“, нема алтернативу за одлагање комуналног отпада.
– Депонија је добила све дозволе пре 16 година, наравно да се тело депоније проширује и проширивало се и да је то једина могућност за овај регион. Ми смо имали краткорочна решења попут Kраљева, Kрагујевца, Kнића, Јагодине и Лапова, али овај огроман проблем морамо решити дугорочно. Сада папрено плаћамо немарност руководства Регионалне депоније „Дубоко“. На то смо три године указивали и сада ту немарност плаћамо сви. Видећемо да што је више могуће ублажимо те цене одвожења комуналног отпада, али радимо и на селектовању суве фракције да можемо што више да зарађујемо од тога. Радимо на додатном систему балирања мокре фракције, тако да се надам да ћемо, као град, у наредних неколико недеља имати трајно решење и за суву, што није спорно и то се наплаћује, али и за мокру фракцију – објаснио је Тодоровић.
В. С.