Društvo ПУТ ДЕМОГРАФСКОГ ОПОРАВКА ГРАДА ЧАЧКА, ИЗАЗОВИ И ПЕРСПЕКТИВЕ

ПОКРЕТ ЗА ДЕЦУ „ТРИ ПЛУС“: ДОБРЕ ИНИЦИЈАТИВЕ УВЕК ПОМЕРАЈУ ГРАНИЦЕ

ПОКРЕТ ЗА ДЕЦУ „ТРИ ПЛУС“: ДОБРЕ ИНИЦИЈАТИВЕ УВЕК ПОМЕРАЈУ ГРАНИЦЕ 

Покрет за децу „Три плус“ је основан 2017. године са основним циљем да се код грађана Србије пробуди свест о томе да у будућности мора имати много више породица са троје и више деце. Садашњи број таквих породица је 9,8 процената, а према Стратегији о пoдстицању рађања РС неопходно је да их буде 45одсто од укупног броја породица, како би број становника у Србији и за неколико деценија био исти као што је данас.

Своју прву акцију Покрет за децу „Три плус“ је спровео као петицију, којом се више од 100.000 грађана изјаснило да подржава идеју удружења о повећању родитељског додатка за прво, друго, треће и четврто дете. Влада Републике Србије је већ од 2018. године значајно повећала износе родитељских додатака према реду рођене деце и како наводи Далиборка Несторовић, потпредседница Покрета за децу „Три плус“, данас су ти износи највећи у односу на све земље у окружењу, односно, на Балкану. 

Далиборка Несторовић, потпредседница Покрета за децу „Три плус“

– Чачак је прва локална самоуправа која је препознала значај свих мера које је Покрет „Три плус“ 2017. године презентовао локалној и широј јавности. Неке од њих су се и пре оснивања Покрета спроводиле у нашем граду, на пример, бесплатан вртић за треће дете, тако да се већ од  2018. у Чачку додатно уводи и картица „Цена минус за 3+“, која се касније као пример добре праксе проширила и на осталих 27 локалних самоуправа у Србији. Осим првобитне намене да породицама са троје и више деце омогући бројне попусте при куповини и услугама, ова картица је развојем апликације „3+“ подигнута на виши ниво – објашњава Несторовић.  

Свим корисницима картице „Цена минус за 3+“ доступна је и апликација „3+“ која омогућава лакшу идентификацију корисника (коришћењем личних QR кодова) и већу сигурност за привредне субјекте који обезбеђују погодности да неће доћи до злоупотребе права корисника на привилегије и повластице. Највећи бенефит апликације је увођење нових погодности, као што је то, на пример, „паркинг 3+“, односно, бесплатни паркинг сати за породице са троје и више деце, које, иначе, другачије технички нису биле изводљиве.

БЕСПЛАТНИ ПАРКИНГ

Апликација омогућава да се кликом на изабрани град или општину може добити увид колико је сати бесплатног паркирања одобрено у датој локалној самоуправи за кориснике картице „Цена минус за 3+“ са њене територије. Први град који је увео 15 сати бесплатног паркирања је Ваљево. Покрет за децу „Три плус“ је овај модел представио и осталим локалним самоуправама и за сада је бесплатно паркирање за породице са троје и више деце могуће у Смедеревској Паланци и Горњем Милановцу у другој зони.

УМАЊЕЊЕ РАЧУНА, БЕРЗА УЏБЕНИКА, МОЈА БАНКА

Апликација „3 плус“ омогућује и непосредну комуникацију регистрованих корисника који могу међусобно поклањати, размењивати или продавати ствари. Како се показало, родитељи највеће интересовање имају управо за уџбенике који се преко апликације поручују и испоручују. На овај начин се промовише идеја слоге и међусобног разумевања за потребе других.

Владица Гавриловић, председник Покрета за децу „Три плус“

Кликом на изабрани град (општину) може се видети где се све Покрет за децу „Три плус“ изборио за умањење рачуна код јавних комуналних предузећа из надлежности локалних самоуправа, као и сама процедура пријаве на одређену привилегију. Такође, кликом на Моју банку може се онлајн отворити банковни рачун који омогућава бројне повластице и погодности. 

ДЕЧЈА КУЋА ТРИ ПЛУС“ И „СРПСКИ ВРТИЋИ У ДИЈАСПОРИ“

Покрет за децу је посебно поносан на пројекте „Дечја кућа три плус“ и „Српски вртићи у дијаспори“. У сарадњи са Владом Републике Србије, „Дечја кућа три плус“ је заживела прво у Чачку, а затим и у Шапцу. Пројекат је замишљен тако да растерети родитеље који имају троје и више деце услед обавеза које у датом моменту имају, а не могу да их обављају (разговор за посао, медицинске интервенције), јер немају где да оставе децу ако нису збринута у вртићу. „Дечја кућа три плус“ је у интервалу од 7 до 15 часова омогућила два сата бесплатног чувања деце за све породице које су власници картице „Цена минус за 3+“. 

Усклађивање рада и родитељства: Предлог нове мере

– Покрет „Три плус“ је идеју српских вртића први пут презентовао дијаспори прошле године у Франкфурту, а она је, иначе, била највљена још 2019. Заинтересоване породице из Франкфурта подржале су идеју и одмах пријавиле своју децу за боравак у српском вртићу, а спроведена анкета међу родитељима је појаснила њихова очекивања, жеље, потребе и приоритете. Франкфурт је изабран за први град у дијаспори у коме би овакав вртић заживео са двојезичном наставом (на српском и немачком језику). Највећи број родитеља се изјаснио за целодневни боравак деце, а само неколицина за четворочасовни. Најинтересантније у спроведеној анкети је било то што су се родитељи изјаснили да би боравак деце у српском вртићу у дијаспори подстакао породице да се опредељују за већи број деце у будућности – каже Несторовић.

Покрет за децу „Три плус“ је предложио 15 мера социјалне подршке за породице са троје и више деце, које би се већим делом спроводиле преко локалних самоуправа, а чији је циљ да се на тај начин покаже поштовање таквим породицама и охрабре други да крену тим путем. Те мере су: месечна финансијска накнада до 18. године најмлађег детета, умањење обавеза за комуналне услуге ( грејање, вода, смеће ), умањење пореза на имовину, као и обавеза приликом регистрације возила према броју деце, бесплатан вртић и једно летовање (зимовање) за треће или свако наредно дете, бесплатни уџбеници и ужине за треће и свако наредно дете у школском узрасту, бесплатан продужени боравак за треће и свако наредно дете, бесплатан превоз за школску децу из породица са троје и више и деце, бесплатан паркинг за породице са троје и више деце, бесплатно тренирање у спортским клубовима који се финансирају од стране локалних самоуправа, персонализована картица на име мајке са троје и више деце која омогућава бројне бесплатне услуге и попусте у привредним и правним субјектима, веће студентске стипендије за студенте из породица са троје и више деце, да приоритет при запошљавању имају родитељи са троје и више деце и да се старосна граница за одлазак у пензију мајки са троје и више деце помери на 55 година. 

– Најпопуларнија мера, која је, иначе, изазвала највеће интересовање жена, а коју од свог оснивања предлаже „Три плус“, јесте да се мајке са троје деце пензионишу са 55 година, а да оне са четворо и више деце заслужују националну пензију. Мера је презентована својевремено релевантним институцијама и Министарству за бригу о породици и демографију. Покрет „Три плус“ је образложио и одрживост овог предлога, кораке реализације, као и разлоге за спровођење овакве мере, међу којима је уштеду у буџету навео као један од најважнијих. Као што су нашли свој пут неки од наших предлога за које смо се залагили у претходном периоду, надамо се да ће и овај једнога дана постати наша реалност – рекла је са оптимизмом наша саговорница. 

МАРКИЦА ДЕМОГРАФИЈА

У нади да ће својим идејама које реализује у сарадњи са локалним самоуправама, привредницима и породицама и даље бити подстрек младима да проширују своје породице, представници Покрета „Три плус“ поносни су на то што Чачак данас има више од 2.000 породица са троје и више деце, а Србија око 127.000.

В. С.


Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.