Први пут код нас, 23. октобра, обележен је Међународни дан борбе против СУДЕП-а. Реч је о скраћеници за изненадну смрт у сну, изазваној епи нападом. Врло је ретка појава, али се дешава.
– Епилепсија је неуролошко обољење које изазива понављајуће епи нападе. Они су привремени и изненадни поремећаји неуронских активности у мозгу и могу да изазову различите симптоме: грчење, могућ губитак свести, разне неуро-психијатријске манифестације. Разликују се по трајању, јачини и врсти симптома које оболели испољавају, што зависи од тога које подручје мозга је захваћено, као и од тежине поремећаја. Епилепсија може бити смртоносна болест. Главни разлог је СУДЕП, изненадна смрт у сну, услед епи напада. Не јавља се често, али се дешава. Као најчешћи узрок смрти, наводи се застој рада срца и плућа у тим тренуцима – навела је Богдана Јовановић, логопед и психолошки саветник.
Учесталост СУДЕП-а је у размери 1:1.000.000. То значи да од милион епи напада у сну, један буде смртоносан. Пре четири године тако је умро један младић у Јапану. Био је у раним двадесетим годинама.
– Немамо сазнања да је неко у Моравичком округу умро од последица епи напада у сну. У литератури можемо наћи податак да је тако окончан живот Вилијама Шекспира – каже Велизар Петровић, председник Удружења епилептичара Србије, главног организатора обележавања Међународног дана борбе против СУДЕП-а у Чачку.
Петровић је навео и основе прве помоћи у случају епи напада. Најважније је склонити наочаре човеку који доживљава напад, ако их носи, окренути га на леви или десни бок. Заблуда је да би требало стављати било какав метални предмет у уста, напомиње он. Сачекати да напад прође и позвати хитну помоћ.
Према статистичким показатељима, у сваком граду и држави од епилепсије оболи до један одсто становништва.