Потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић поручио је синоћ на свечаности одржаној у Српском народном позоришту у Новом Саду поводом обележавања Дана Сектора за ванредне ситуације и деценије и по од његовог оснивања, да су припадници овог сектора својом храброшћу и ефикасношћу, као и брзим реаговањем у ванредним ситуацијама стуб сигурности државе и ослонац њеним грађанима.
Према речима министра, Сектор за ванредне ситуације чији је оснивање подржао по предлогу Предрага Марића, првог начелника Сектора, оправдао је поверење свог настанка 2009. године и постао ослонац грађанима и држави у ванредним ситуацијама, што доказује 31.201 спасени живот.
„Формирање Сектора је од виталног значаја за Србију. Нема бољег сектора или службе у региону него што је наша“, поручио је министар и додао да је пре 15 година била добра одлука да се Сектор формира у оквиру МУП-а због неопходне логистичке подршке других јединица у полицији, попут Хеликоптерске јединице.
Од настанка Сектора који је, како је изјавио, постао симбол храбрости, стручности и солидарности, његови припадници суочавали су се са бројним изазовима, од поплава и пожара до пандемије.
„Ваша способност да се брзо мобилишете, организујете и реагујете у ванредним околностима изазваним природним непогодама, током хемијских акцидената или других несрећа, представља стуб сигурности наше земље. И не само наше. Далеко ван граница наше земље исказујете своју храброст, хуманост и знање. Ваша способност да се организујете, да радите као тим, и да пружите помоћ свима којима је најпотребнија, је нешто што сви дубоко ценимо“, поручио је министар и додао је Сектор захваљујући својим припадницима, постао узор другим институцијама не само у Србији, већ и у региону.
Како је истакао, учестале природне катастрофе изазване климатским променама захтевају брзину и ефикасност због чега је неопходно јачање капацитета и рад на превенцији како би у свакој ванредној ситуацији били спремни, као и да ће се Министарство унутрашњих послова максимално залагати за најбоље услова рада и професионални статус припадника Сектора.
„Наш циљ мора бити не само да реагујемо, већ и да спречимо. Важно је да радимо на едукацији, превенцији и јачању капацитета. Значајна је улога сваког појединца, било да је професионалац у сектору ванредних ситуација, волонтер или обичан грађанин. Свака подршка је непроцењива“, рекао је Дачић нагласивши важну улогу добровољних ватрогасних друштава у систему заштите и спасавања, посебно у контексту ванредних ситуација, који активним учешћем помажу професионалним припадницима Сектора за ванредне ситуације. Како је поручио, у наредним годинама ће се залагати за системско решавање положаја припадника добровољних ватрогасних друштава.
В.д. помоћника министра и начелника Сектора за ванредне ситуације Лука Чаушић изјавио је да су најважнији ресурс Сектора његови припадници који поседују најлепше људске особине, велики патриотизам који показују свакодневно. Како је истакао, поносан је на то што грађани Србије због којих Сектор постоји, дају изузетне оцене раду његових припадника.
„Не само што ризикују своје животе сваки дан, већ ако се вратимо уназад само десетак дана када смо у Републици Србији имали невероватан топлотни талас, 9.000 пожара више него прошле године, на температурама које су трајале недељама и месецима на преко 40 степени, наши ватрогасци-спасиоци су давали све од себе и били на граници физичке издржљивости да би се борили да угасе сваки пожар, заштите сваки живот, насеља, шуме“, рекао је Чаушић и истакао је да је у овим акцијама повређено 36 припадника Сектора за ванредне ситуације. Он је указао и на значај сарадње и подршке које ватрогасцима- спасиоцима пружају и други припадници МУП, као и припадници добровољних ватрогасних друштава које, како је рекао, СВС сматра својим саборцима.
Чаушић је захвалио министру Дачићу на подршци у јачању капацитета Сектора и унапређењу материјалног статуса ватрогасаца-спасилаца.
„Хвала му и због једне чињенице, када се формирала Јединствена служба заштите и спасавања пре 15 година, било је разних идеја где она треба да буде и каква треба да буде. Нашем покојном Предрагу Марићу, великом човеку, великом визионару, тадашњем помоћнику министра, начелнику СВС, кључну подршку да Сектор изгледа управо овако је дао министар Ивица Дачић и зато ми сада можемо да се поносимо нашом службом. Да су неке друге идеје усвојене питање да ли бисмо славили 15 година и да ли бисмо били служба која стоји раме уз раме са најбољима“, истакао је Чаушић и додао да ће уз даљу подршку државе припадници овог сектора наставити да стреме ка свом идеалу, а то је да Сектор постане једна од најефикаснијих служби за ванредне ситуације у Европи.
На свечаности поводом обележавања Дана СВС, у знак захвалности за подршку Сектору премијеру Србије Милошу Вучевићу уручена је икона Белог анђела коју је примио његов изасланик др Никола Бањац, док је министру Дачићу уручена посебна плакета за подршку, опремање и јачање Сектора за ванредне ситуације. Златна плакета за допринос у опремању и јачању Сектора уручена је градоначелнику Новог Сада Милану Ђурићу.
Златне плакете Сектора за ванредне ситуације добили су и Никола Матовић, вођа Ватрогасно-спасилачке групе у Ватрогасно-спасилачком батаљону Чачак и Драган Миковић, командант Ватрогасно-спасилачке бригаде Београд за испољену храброст, хуманост и самопожртвовање у заштити и спасавању људи и материјалних добара од елементарних и других несрећа.
МУП