ЧАЧАНСКЕ ТОПЛАНЕ ЋЕ БИТИ СПРЕМНЕ ДО 1. ОКТОБРА
Чачанске топлане ће за испоруку топлотне енергије бити спремне до 1. октобра, као и претходних година, потврдио је за наш лист директор ЈКП за грејање “Чачак” Данко Ћаловић. Иако грејна сезона званично почиње 15. октобра, у овом предузећу су при крају ремонти свих топловода и постројења, као и припрема за почетак нове грејне сезоне.
ЦЕНА ГРЕЈАЊА?
Иако је последњих дана разлика у температури велика (из најтоплијих дана ушли смо у хладни талас), септембар је, иначе, месец завршних припрема за почетак нове грејне сезоне. Сви топлотни извори којима газдује ЈКП за грејање “Чачак” биће спремни за предстојећу грејну сезону до 1. октобра. На систем даљинског грејања укупно је прикључено око 10.000 станова и локала, односно, око 33.000 грађана.
– Јавно комунално предузеће “Чачак” ће за испоруку топлотне енергије за предстојећу сезону бити спремно до 1. октобра, као и претходних година, иако грејна сезона званично почиње 15. октобра. Сва постројења система даљинског грејања, укључујући и топлотне изворе, мрежу и подстанице су у исправном стању. Реконструкција котла у “Градској топлани” биће завршена за седам до десет дана, а у току је пуњење система у стамбеним зградама које су преко лета испражњене ради поправки. Технички и функционално предузеће је потпуно спремно, кад се пусти гас уследиће хладне пробе, а када буду ниже температуре и топле пробе. Обезбедили смо енергенте, довољне количине гаса. Потписан је уговор са Јавним предузећем “Србијагас”, а оснивачу је предат предлог за утврђивање нове цене грејања – нагласио је на почетку разговора Данко Ћаловић, директор ЈКП за грејање “Чачак”.
Према Уредби Владе Републике Србије, предузеће је већ 1. септембра оснивачу дало предлог за повећање цене услуга грејања на основу стечених услова, односно, према уговорима потписаним до 31. децембра, каже директор и додаје:
– Цена гаса је смањена за 12 одсто у мају, али од тада сваког месеца цена се повећава за неколико процената. Према параметрима и осталим материјалним трошковима, у овом тренутку предложени износ фиксног дела цене је повећан, док је износ варијабилног дела цене, који зависи од цене енергената, смањен, тако да уколико се потрошња једног домаћинства задржи на прошлогодишњем нивоу, рачун за грејање биће мањи за неколико процената у односу на исти период лане.
Према његовим речима, и поред овог појефтињења енергената, као и поред свих уштеда и побољшања ефикасности система, ЈКП “Чачак” ће морати да одустане од инвестиција које нису есенцијалне за рад предузећа, како би у наредном периоду санирали губитке који су раније настали услед енормног повећања цене енергената у протекле три године. Директор подсећа да су цене енергената (гаса и струје), у протекле нешто више од три године, повећане за ово предузеће преко 200 одсто.
ЗАВРШЕНЕ И АКТУЕЛНЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ
Све започете инвестиције у протеклом периоду су завршене. Након што су сви топлотни извори у граду који су користили еколошки мање прихватљива горива супституисани на гас и прикључени на систем даљинског грејања (изузев Машинско саобраћајне школе, што се очекује до краја године), предузеће је започело и чишћење и уређење старих постројења, мазутних котларница. До сада је извршена санација мазутне танкване у насељу “Винара”, на Авлаџиници и две на Љубић кеју. Поред тога, уређен је простор конзервираних блоковских котларница “Солидарност 5”, “Калуђерица” и “Пролеће”, каже саговорник “Гласа”.
– У фази реконструкције је велики котао од 35 МЊ у “Градској топлани”. У котларницама “Винара” и “Љубић кеј” у току је ремонт рециркулационих котловских пумпи. У Булевару војводе Путника је завршена изградња новог крака за Трнавску улицу и реконструкција магистралног топловода у кориту Лозничке реке, код будућег моста. Прикључни краци нових топловода за Историјски архив, Народни музеј и Музеј кошарке завршени су, испитани и стављени под притисак. Топлотне подстанице у Историјском архиву и Народном музеју су повезане, завршена је реконструкција секундарне инсталације и пуштено је грејање. Завршени су и прикључни краци за нову зграду на углу Обилићеве улице и Солунске, као и за нову зграду на углу Немањине улице и Светозара Марковића. Остало је повезивање нових прикључних кракова на дистрибутивну мрежу које треба да се заврши до почетка грејне сезоне. У фази изградње је крак топловода у Улици Светозара Марковића, од Немањине до Драгана Вранића. Завршени су прикључни краци на дистрибутивној мрежи котларнице “Просвета” за три нове зграде у Мутаповој улици и у Булевару војводе Путника. У току је реконструкција четири старе подстанице које припадају, такође, дистрибутивној мрежи котларнице “Просвета” – наводи Данко Ћаловић.
Директор подсећа да за део примарног енергента постоји техничка могућност супституције и то мазутом за конзумно подручје “Градске топлане” и топлане “Шумадија”, лож-уљем и угљем за конзумно подручје котларнице “Агрономски факултет” и лож-уљем за подручје топлане “Љубић кеј”. Сви главни топлотни извори (“Градска топлана”, “Шумадија”, “Винара”, “Агрономски факултет”, “Просвета” и “Љубић кеј”) и 85 топлотних подстаница, повезани су на даљински систем управљања и надзора, који је пуштен у рад.
Н. Р.
ДОБРА НАПЛАТА ПОТРАЖИВАЊА
Иако је и иза овог јавног предузећа тежак период, наплата потраживања је добра.
– Наплата је и даље 100 одсто потраживања која су фактурисана у текућој години. Решавамо и проблеме старих дуговања наших корисника, па се смањује и број великих дужника. Позивамо кориснике да заједно са нашим стручним службама пронађемо најбоље решење у вези са дуговањима, као и другим проблемима уколико их имају – апелује Ћаловић, захваљујући редовним платишама.
НОВА ПРИКЉУЧЕЊА
Када је реч о новим прикључењима, директор наглашава да се предузеће прилагођава развоју града и подсећа да већ неколико година уназад Чачак доживљава експанзију станоградње:
– У претходној години, закључно са почетком ове грејне сезоне, прикључено је око 24.000 квадратних метара на систем даљинског грејања. А издати су технички услови за проширење за још, више од 56.000 квадратних метара.