Изложба “Савремено духовно искуство“ младе руске сликарке Марије Кононове (27) отворена је у малој галерији Етнолошког музеја 5. септембра, а настала је захваљујући сарадњи Етнолошког одељења Народног музеја у Чачку са Наталијом Владимировном Шатилином, председницом Руско-српске фондације за културу и наслеђе, чланом УО Савеза женских снага Русије, Светске федерације руских жена и директорком представништва Црквених звона Русије на Балкану.
Реч је о веома успешној и плодној сарадњи захваљујући којој је летос у нашем граду боравило двадесеторо руске деце и њихових пратилаца са задатком да се друже, упознају и размењују сопствена културна наслеђа са децом нашег града. У име Града Чачка, на отварању изложбе госте је поздравила Марјана Петронијевић, помоћница градоначелника.
Гошће из Русије поздравила је и директорка Народног музеја Делфина Рајић, а о уметници је говорила управо Наталија Шатилина, док је о уметничкој вредности Маријиних слика, веома надахнуто говорио академски сликар Мирко Ковачевић. Да је реч о веома вредним сликама, сведочи и позитивна критика бројних сликара и критичара широм света. Кононова је излагала у бројним галеријама широм света, тако да је њено уметничко остварење веома познато и препознатљиво. Марија Кононова је пожелела да са својим сликама дође у Србију. Срећни смо што је одабрала баш Чачак, каже етнолог Снежана Шапоњић Ашанин, музејски саветник чачанског Народног музеја.
У току постављања изложбе уметница из Русије посетила је сталну музејску поставку, Уметничку галерију „Надежда Петровић“ и Манастир Сретење. У Галерији је видела Надеждину слику „Грачаница“, изразивши велику захвалност што је имала прилику да уживо види ово дело о којем је пуно читала у току својих студија. У Манастиру Сретење је доживела топлину и срдачност дивних монахиња које су јој показале своју библиотеку и ткачку радионицу. Заједничком одушевљењу није било краја, а према речима саме Марије Кононовне, то је због заједничке словенске душе и православне вере.
Изложбу је пратила лепа духовна музика коју су за публику извеле чланице Удружења „Деца Граца“ из Чачка, Милица Радовановић и Јулијана Протић. На крају, Народни музеј и уметница Марија Кононова су уприличили коктел добродошлице за бројну публику.
У дворишту Музеја те вечери је било веома живо и све је одисало уметношћу, музиком и духовношћу. Деца, млади талентовани сликари, имали су прилику да виде in cityy како руска уметница слика. Свако дете је добило сликарско платно на којима је сликарка осликала контуре „бабушке“ на којој су деца додавала мотиве везане за чачански крај. Мајице, које су добила сва деца, а које су дар Савеза јаких жена Русије, осликане су мотивима руске и српске културе и наслеђа.
Непосредно пред отварање изложбе организована је сликарска колонија у којој су учествовали чачански академски сликари: Весна Петровић, Милан Чакајац, Ивана Стојковић Кнежевић и Марија Марковић. Тема колоније је била „Духовност и вода“, а инспирацију за задату тему уметници су пронашли у реци Морави и манастирима Овчарско-кабларске клисуре.
Поред колоније академских сликара, на позив етнолога Снежане Ашанин, а у сусрет отварању изложбе, организована је дечја сликарска колонија у којој су учествовали чланови Удружења „Креативна јазбина“ које води ликовни едукатор и сликар Ивана Кнежевић, деца из ОШ “Милица Павловић“ са професорком руског језика Ксенијом Радојичић, деца ОШ “Ратко Митровић“ са професорком српског језика Радом Мартиновић. Младе уметнице из “Jазбине” Анка Петровић и Луција Јечменић су са својом професорком Иваном, а уз асистенцију уметнице из Русије Марије Кононове, започеле и скоро завршиле мале слике инспирисане руско-српским пријатељством.
Зорица Лешовић Станојевић
Фото: Ивана Кнежевић и Етнографски музеј
Изложене слике Марије Кононове: “НОЈЕВ КОВЧЕГ”, “ГЕОРГИЈЕ ПОБЕДОНОСАЦ”, “БЛАГОВЕШТЕЊЕ”, “МАДОНА”, “АРХАНГЕЛИ”, “ТАЈНА ВЕЧЕРА”, “МУЧЕНИЦА”, “АНГЕЛ ХРАНИТЕЉ”, “КЉУЧ ОД РАЈА”, “ЖЕНЕ МИРОНОСИЦЕ”.