ОДРЖАН ШТРАЈК ПРОСВЕТНИХ РАДНИКА У ЧАЧКУ
Обустава рада у већини школа широм Моравичког округа, данас, 16. септембра, на Градском тргу је посведочена штрајком просветних радника.
У Саопштењу СОЧ-а штрајк је најављен подсећањем на низ неиспуњених захтева просветних радника:
,,Чланови Синдиката образовања Чачак ступиће у понедељак, 16. септембра у једнодневни штрајк упозорења. Тог дана неће бити наставе у нашим школама. Истог дана, на Градском тргу у Чачку са почетком у 12 часова биће одржан протестни скуп коме ће присуствовaти просветни радници са територије целог Моравичког округа. На овај начин желимо да упозоримо Владу Републике Србије да је дужна дa реализује преузете обавезе и потписане споразуме. Безбедност ученика и запослених у школама нам је приоритет. Прошло је неколико месеци од најављених измена Кривичног законика и других аката којим би се спречили све учесталији случајеви насиља у школама, а најављене измене се још увек не назиру. Тражимо од Владе да предложене измене хитно буду и усвојене. У октобру прошле године Влада је са репрезентативним синдикатима потписала Протокол којим се обавезала да почетна плата запослених у просвети са седмим степеном стручне спреме 1. јануара 2025. године буде изједначена са републичким просеком. Захтевамо да се потписани документ испоштује као и да предвиђено повећање зараде буде процентуално једнако за све запослене у школама. Доста је више празних обећања и неиспуњених споразума. Учитељи, наставници, стручни сарадници, помоћни радници и сви остали који раде у школама свој посао обављају часно и предано. Крајње је време да и људи који одлучују у овој држави ураде свој део посла како би се створили услови за квалитетније и боље образовање наше деце. Позивамо све родитеље, наше бивше ученике и све грађане да нам се придруже у нашим настојањима. Само заједно можемо остварити циљ а то је боља будућност наше деце. Први и најважнији корак ка том циљу је квалитетно образовање.“
Синдикат образовања Чачак
Градски трг је у подне окупио просветне раднике из основних и средњих школама широм Моравичког округа. Председник већинског синдикта просветних радника у Чачку Александар Винић истакао је да су просветни радници данас устали у одбрану свог достојанстава и професије!
-Желимо са овог места гласно да кажемо људима који доносе одлуке у овој држави да је сваки просветни радник камен који стоји у темељу друштва и да се то мора поштовати – рекао је Винић.
Просветни радници траже да се по хитном поступку измени Кривични законик, по коме би статус просветних радника био додатно заштићен јер ,,школе поново морају бити безбедно место за ученике и све оне који у њима раде“, како је навео Винић.
Председник СОЧ-а је истакао да просветни радници захтевају да се поштује Протокол о платама по коме је договрено да почетна плата запосленог у школама са седмим степеном стручне спреме буде изједначена са републичким просеком до 1. јанара 2025.
-Пред сам почетак школске године речено нам је да од тога нема ништа, да би на састанку пре неколико дана било понуђено повећање плата за 12 одсто за наставно и осам за ненаставно особље, што није ни близу договора и наше зараде ће заостајати за републичким просеком за око 25 одсто до краја ове године – рекао је Винић.
,,Неприхватљива“ је подела на наставно и ненаставно особље и да сви запослени у школама доприносе процесу образовања, на шта је указао Винић.
Професор у чачанској Гимназији Ана Ранђић рекла је да је данашњи штрајк „својеврсни јавни час“.
-И врапци у овој држави знају да нам је лична безбедност угрожена, а за плату да је испод сваког достојанства, а милостиња коју држава нуди у јануару је, опет, испод просека примања – рекла је Ранђић.
Проф. Ранђић је посведочила из угла просветног радника како изгледа све што је ,,запиши“, а подразумева сарадњу са родитељима, бригу о свакој изговореној речи, израду ИОП програма који је дошао уз инклузију, али и држање часова слободних наставних активности како би се, нажалост, допунила норма.
Поред председника СОЧ-а окупљенима су се обратили Милош Мрдак и Владимир Милисављевић, представници синдиката из Ивањице и Горњег Милановца.
Мрдак је навео да ће истрајно, у својих 65 година истрајно тражити захтеве због оних који у просвети остају! Подаци о томе колико је обезвређено опредељење за занимање просветног радника су поражавајући из године у годину, што данас и млади сведоче све мањим одабиром факултета у којима би се школовали за наставни кадар, навео је Милисављевић.
Рок од петнаест дана је дат за адекватно реаговање Владе на поднете захтеве.
М.М.