Полагањем венаца на споменик војводе Живојина Мишића, у Горњем Милановцу, обележена је 106. годишњица пробоја Солунског фронта и Дан српског јединства, слободе и националне заставе.
Венце су положили Дејан Ковачевић, председник општине Горњи Милановац, представници Друштва за неговање традиције ослободилачких ратова Србије и представници Војске Србије.
– Данас, 15. септембра, када славимо Дан српског јединства, слободе и националне заставе, треба да се сетимо разлога због чега је баш овај датум изабран за прославу тако великог и значајног дана. На данашњи дан 1918. године, пробијен је Солунски фронт, када је Српски народ показао своје јединство и тежећи за слободом успео да направи подвиг који је био раван немогућем. Данас, у овим околностима, неопходно је јединство, неопходно је да поново сви Срби, ма где живели дишу једним плућима, како бисмо могли све ове ствари које се дешавају у свету, лакше да пребродимо – рекао је Дејан Ковачевић, председник општине Горњи Милановац, честитавши свим грађанима Србије, Републике Српске и свим Србима данашњи празник.
О симболици данашњег празника говорио је историчар Александар Марушић.
– Ми пре свега, славимо своје владаре, славимо своје војсковође, али на првом месту морам да кажем да је ту велику борбу у сваком смислу, не само војничку, него културну, просветну, привредну, на својим плећима изнео обичан српски човек, српски народ, српски сељак, заједно са својом породицом, својим брачним другом. Без њих ничега не би било, ми данас не би имали шта да славимо, без тих јуначких дела ми не би имали државу. Због тога смо им јако захвални. Кратко ћу подсетити да је на данашњи дан пре 106 година, након једне артиљеријске припреме у пет фаза, покренуто пробијање линије Солунског фронта која је постављена у августу месецу 1916. године. Две године српска војска је била у једној стагнацији, у међувремену ослобођен је град Битољ, померена је линија фронта за 40 километара, да би коначно освајањем тог Доброг поља, освајањем неколико стратешких тачака, пробијен Солунски фронт. Војници који су ослобађали били су припадници Десетог пешадијског пука – Таковског, дакле поново људи са ових простора. У генима нам је, не само да будемо државотворни, већ и да будемо храбри људи. Веома брзо, за неких 40 до 50 дана ослобођена је читава Краљевина Србије – изнео је Александар Марушић, историчар.
Пробојем Солунског фронта остварена је кључна промена у ратним приликама Првог светског рата. Тиме је започео слом Централних сила, односно снага Немачке, Аустроугарске, и других као Бугарске и Турске, што ће довести до окончања Првог светског рата, највећег и најразорнијег који је свет до тада видео. Брзо напредовање Срба пошто је фронт пробијен, принудило је на капитулацију прво Бугарску, потом и Аустроугарску, да би капитулацијом Немачке Светски рат био окончан. Српска војска је тада по ослобођењу простора Краљевине Србије, ослободила и просторе настањене Србима дотадашње Аустроугарске, као и друге јужнословенске народе, што је резултирало стварањем заједничке државе Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, која је 1929. преименована у Краљевину Југославију. Не само да су Срби изненађујућим пробојем фронта и неочекиваним продором на север заправо одлучили Светски рат, него су остварили и коначно уједињење, чему су вековима тежиле генерације предака. Био је то један oд највећих успеха у историји Срба. Овај празник нас подсећа колико је важно очување националног идентитета и уједињење у стремљењу за опште добро једног народа. Понос свих нас.
КАБИНЕТ ПРЕДСЕДНИКА ОПШТИНЕ ГОРЊИ МИЛАНОВАЦ