Данас су подељени уговори за доделу 31 бесплатног котла на гас. За њихову набавку Министарство за заштиту животне средине уложило је око осам милиона, а Град Чачак два милиона динара. Подела и јавни позиви за набавку котлова на гас су део пројекта „Смањење загађена ваздуха пореклом из индивидуалних ложишта“.
– У зимским месецима имамо проблем због загађења ваздуха, што потиче из индивидуалних ложишта. У првом кругу подељено је 15 котлова на гас, укупно 46. Ти људи су до сада користили дрва и угаљ и остале еколошки нечисте и неприхватљиве енергенте. Није велики број подељених котлова, али сваки корак је значајан и наставићемо да реализујемо пројекте који утичу на смањење загађена животне средине – изјавила је Марјана Петронијевић, помоћница градоначелника Чачка.
Пројекат „Смањење загађења ваздуха пореклом из индивидуалних ложишта“ спровели су прошле године Град Чачак, Министарство за заштиту животне средине, у сарадњи са Стамбеном агенцијом. У другом јавном позиву за набавку гасних котлова стигле су 83 пријаве.
– Најважнији услови за пријаву су били да су куће и станови легализовани, као и да домаћинства нису прикључена на даљински систем грејања и да не користе гас као енергент. Сви грађани су морали да их испуне да би конкурисали – подсетио је Његош Ракоњац, представник Градске стамбене агенције.
Осим смањења загађена ваздуха, котлови на гас донеће многе олакшице новим власницима.
– Грејали смо се на дрва и зато смо пажљиво пратили конкурс. Пошто је гас повољнији. Биће нам много лакше. Имамо инсталације за котао на дрва и угаљ и сада ћемо да га заменимо – навела је Аница Достанић из Коњевића.
– Хвала свима, ово није мали поклон! – напоменуо је Божидар Ђуришић.
Вреди и даље пратити јавне позиве за побољшање енергетске ефикасности кућа и станова. Како је најавила Марјана Петронијевић, ускоро ће требало да буде расписан и за набавку котлова на пелет