На данашњој седници Градског већа донета је одлука о увођењу мере рестрикције потрошње воде, којом се уводи забрана коришћења воде из водовода за поливање паркова, вртова, башти, као и за прање улица и возила, све до стабилизовања стања на систему за водоснабдевање „Рзав“ Ариље. Јавно комунално предузеће „Водовод“ Чачак у сарадњи са комуналном инспекцијом и комуналном милицијом вршиће контролу примене мере рестрикције потрошње воде. Против корисника који се не придржавају мере рестрикције потрошње воде биће примењене казнене одредбе утврђене одлуком о јавном водоводу и канализацији града Чачка.
Градоначелник Чачка Милун Тодоровић је истакао да расположиве количине воде од око 480 секундних литара ( 332 секундна литра са „Рзава“ и остатак из сопствених изворишта), колико Чачак тренутно има, задоваљавају потребе грађана Чачка, али да је увођење мере рестрикције потрошње воде било неопходно због веома малог водоприхвата у горњем току Рзава и великих врућина које су овог лета погодиле читаву Србију.
Без обзира што тренутно Чачак има задовољавајуће количине воде на располагању, Тодоровић је упутио апел грађанима да рационално користе воду, како се ситуација не би погоршала у наредном периоду.
– Иако смо то чинили и у претходном периоду, данас посебно упућујемо апел грађанима да воду користе веома рестриктивно, само за најосновније потребе, а све остало – поливање башти, травњака, прање улица, овом одлуком о рестрикцији није дозвољено – рекао је градоначелник, најављујући да ће градско руководство заједно са ЈКП „Водовод“ и комуналним службама свакодневно пратити спровођење ове одлуке, као и ситуацију у водоснабдевању.Због изузетно ниског водостаја на реци Рзав, ЈП „Рзав“ Ариље је још 7. августа увео меру умањења испоруке воде својим корисницима на основу одлуке Управног одбора овог јавног предузећа из 2009. године којом су успостављени критеријуми за расподелу расположиве количине воде локалним самоуправама које су корисници рзавског водосистема. И поред смањене испоруке рзавске воде, како је навео директор ЈKП „Водовод“ Чачак Зоран Пантовић, снабдевање пијаћом водом на територији града Чачка је и даље је уредно.
– Од расположиве количине воде са водосистема„Рзав“, град Чачак добија 53,55 одсто. Добили смо јутрос допис од ЈП „Рзав“, у коме се наводи да су расположиве количине воде 620 литара секундних, од чега Чачку следује 332 литра. Са том количином воде и произодњом воде са нашег сопственог изворишта која је на максимуму, водоснабдевање је уредно и нема ни једног подсистема на коме су уведена умањења или рестрикције – објаснио је Пантовић и додао да је на седници Градског већа уведена прва мера рестрикције – забрана коришћења воде за заливање башти, паркова и усева, за шта су предвиђене новчане казне, а да ће контролу несавесног трошења воде са регионалног и локалног водосистема обављати Kомунална инспекција, милиција, као и ЈKП „Водовод” Чачак.Према речима Пантовића, сви подсистеми користе два пута више воде од просечне годишње потрошње, без обзира да ли је реч о Рошцима, Видови,Пријевору, Kулиновцима или Лозници. Иако је тренутно водоснабдевање уредно, „Водовод“ је добио најаву да ће се количине рзавске воде које се испоручују још смањивати, што зависи од нивоа воде на водозахвату. Постоји одређени биолошки минимум од 700 литара секундних и ЈП „Рзав“ у сваком моменту зна коју количину воде може да се дистрибуира свим корисницима овог регионалног водосистема.Пантовић је, такође, додао да увећана потрошња проузрокује и велики број кварова на мрежи водоснабдевања и да су због тога, и поред тропских врућина, све екипе чачанског „Водовода“ стално на терену, како би што пре отклониле кварове.
Јавно комунално предузеће „Водовод“ Чачак има дозволу за коришћење свог сопственог система која важи до 2030. године., што предствља велику предност у овако сушним периодима године.
– Радимо са максималним капацитетима. Акумулација је пуна, сви бунари и пумпе су исправни. Сада више ништа не зависи од „Водовода“ Чачак и ЈП за водоснабдевање „Рзав“, већ од температуре, нивоа воде на водозахвату. Сматрам да ћемо успети да прођемо и ове рестрикције, са мањим или већим проблемима, али не желим да причам о казнама. Дајте да будемо колико-толико солидарни, а не да неко залива башту целу ноћ, а да његов први комшија који се налази на следећој висинској зони нема воде да пије – упутио је апел грађанима Пантовић.
В. С.