Сведоци смо да је у последње време повећан број пожара у грађевинским објектима различитих намена. Најчешћи узроци су неисправне електричне инсталације, обично је реч о старим инсталацијама или о оним које се нередовно контролишу и одржавају.
– Грађани морају обратити пажњу када користе електронске уређаје. Оно што је основно јесте да их не остављају без надзора, поготову, када је старији тип уређаја, шпорет, пегла. Сваки од уређаја који електричну енергију претвара у топлотну може запалити предмете у близини, тако да све може бити ризично. Данас смо свесни да поред пуњача за мобилне телефоне, имамо пуњаче и за многе друге уређаје, они морају бити укључени у зид једино када се пуњачи користе, када завршимо пуњење уређаја обавезно их морамо искључити, односно, морамо их извадити из утичнице – рекао је Боривоје Гачић, командант Ватрогасно-спасилачког батаљона Чачак.
Према Гачићевим речима, не треба користити никакве алтернативе када је реч о поправкама инсталација, јер оне могу веома често довести до пожара и хаварија.
– Важно је водити рачуна о инсталацијама, да буду у исправном стању. Када грађани примете да се догодио неки спој или да је прегорео осигурач, потребно је да га обавезно промене, не да унутра стављају жице, тада услед преоптерећења може доћи до споја на инсталацији, а онда и до паљења. Веома је важно да осигураче мењају новим, адекватним, а не да их „лицнују“, па да ставе више жица да би тај осигурач издржао веће оптерећење, то је буквално, као да су ставили ексер. Тај осигурач може да издржи велико оптерећење, али онда долази до прегрејавања инсталација, то се може приметити прво по непријатном мирису. Грађани када примете нешто, треба обавезно да исконтролишу инсталације, провере продужне каблове, погледају утичнице – истакао је Гачић.
Ево неколико савета Министарства унутрашњих послова, како да реагујете уколико се пожар деси у стану:
– Уколико је пожар захватио само једну просторију вашег стана, затворите врата те просторије и искључите електричну енергију.
– Позовите ватрогасце и евакуишите укућане, а ако је пожар мањег обима, покушајте гашење.
– Ако је пожар већег обима, напустите стан затварајући сва врата.
– Никада не користите лифт зато што се у току пожара ослобађа густ дим који садржи многа отровна испарења која брзо испуне окно и кабину лифта, што проузрокује сигурну смрт од гушења за све који се ту налазе.
– Никада не користити воду да бисте угасили пожар на електро-инсталацијама и апаратима или онај изазван бензином или уљем, већ користити апарате за почетно гашење пожара типа „С“. Гашењем пожара на електричним инсталацијама и апаратима водом можете бити изложени струјном удару. Гашењем пожара бензином или уљем изазваћете његово ширење.
Наравно, ако приметите пожар било где друго, позовите 193 и дајте конкретне податке о локацији пожара: адресу, спрат и број стана.
Виолета Јовичић