Društvo Kultura

СЛИКАЊЕ И ДИЈАЛОГ СА ПРИРОДОМ

ПРЕДАВАЊЕ ДР ЂОРЂА СТАНОЈЕВИЋА: “ПРИРОДА И УМЕТНОСТ, КАО МОГУЋНОСТ РАДИКАЛНЕ УМЕТНИЧКЕ ПРАКСЕ”

Поводом 31 године рада Међународног симпозијумаУметност и папир”, Културнообразовни програм Културног центра и Центар за визуелна истраживања и развој визуелне културеКругорганизовали су предавање на темуПрирода и уметност, као могућност радикалне уметничке праксе”. Предавање је одржао професор др Ђорђе Станојевић, академски сликар из Београда.

Верица Ковачевић и Ђорђе Станојевић

“НЕ УЧИ ЗНАЊЕ, НЕГО ДОЖИВИ”

– Уметничка пракса професора др Ђорђа Станојевића од самих почетака прожета је потребом за дијалогом са материјалним и њиховим енергијама. Као резултат, настала је уметничка методологија која везује природне са уметничким процесима. Осим тога, одувек је имао тенденцију да све што ради, вербализује кроз теоријске анализе процеса настанка дела. Ово јединство практичног и теоријског рада, довело га је до резултата које је изложио на докторској изложби “Сакупљачи светлости”, у Галерији Факултета ликовних уметности у Београду. Докторски уметнички пројекат “Природа и уметност, као могућност радикалне уметничке праксе” има за циљ узроке и анализу настанка концепта који је изложен. Тај концепт се може дефинисати као “сликање природом”. То је поглед базиран на личном искуству, а тиче се преиспитивања увек актуелног односа човека и природе, путем уметности. Употребом историјског, компаративног и метода интроспекције, поступно долази до термина “сликати природом”. У овом раду уметник истражује историјске узроке, феномене и логику настанка концепта којим се бави – увела је у предавање Верица Ковачевић, уредница Културно-образовног програма КЦ, које је одржано прошлог петка, 19. јула. 

Како је нагласила, уметност је увек само рефлексија живота и елементарних људских духовних потреба у одређеном времену. Зато она увек и постоји, без обзира на услове у којима настаје. Да бисмо је схватили, морамо прво схватити контекст њеног времена. Уметност покушава да постави кључна питања одређене епохе и нађе адекватне духовне одговоре путем стваралаштва.

– Пре 15 година сам напустио велике корпорацијске системе и отишао у природу, где сам открио потпуно нову методологију рада, коју сам презентовао у свом докторско уметничком пројекту. То је више животни опит, него теоријско дело. Писао сам о ономе што сам живео ових 15 година, сва искуства која сам прикупио у том процесу и донео путем мојих радова, што је и резиме тог доктората – рекао је Ђорђе Станојевић.

Наравно, та искуства могу да се поделе и она су, како каже, била лековита, не само за њега, већ и за друге. Професор Станојевић сматра да је опит, можда, најважнија ствар, као и да је много битан термин – доживи знање. “Дакле, не учи знање, него га доживи”.

ОКЕАНСКО ОСЕЋАЊЕ, ЈЕДНОТА СА БИЋЕМ

Циљ овог докторско уметничког пројекта је да схватимо да, осим друштвене реалности, која нам се пласира као једина, имамо и другу, много здравију, много дубљу и много истинитију реалност, а то је природна, о којој данас мало размишљамо, наглашава Станојевић, напомињући да он управо указује на природну реалност.

На питање које методе, као академски сликар, примењује у свом стваралаштву, односно на који начин спаја природу и уметност, одговара да ради искључиво напољу, испод отвореног неба, да користи природне материјале и утицај великих природних сила:  

– Дела настају у дијалогу са природом, а сами радови су резултат тог дијалога. Путем рада, заправо, остварујем дијалог са природом.

Иако не воли да извлачи закључке, професор Станојевић каже да је резиме предавања управо та свест о нашој природној реалности, која је последњих 2.000 година некако нестала и тај моменат да једино у океанском осећању ми можемо пронаћи себе:  

– А океанско осећање је једнота са бићем и једнота са природом. То је финална порука.

Н. Р.

РАДОВИ У МУЗЕЈИМА И ПРИВАТНИМ КОЛЕКЦИЈАМА ШИРОМ СВЕТА

Ђорђе Станојевић (1974) је визуелни уметники предавач. Основне, магистарске и докторске студије завршио је на Факултету ликовних уметности у Београду. Професионалну каријеру започео је 1999. године, након завршених основних студија. До сада је имао 45 самосталних и многе колективне изложбе у земљи и иностранству. Редовни професор је на Факултету савремених уметности у Београду. Оснивач је и уметнички директор међународне платформе “Nature & Art”, која се бави повезивањем природних са уметничким процесима. Бави се теоријом уметности, пише критику и есеје у области ликовних уметности. Добитник је више престижних награда. Његова дела су заступљена у музејима и приватним колекцијама у Србији, Сједињеним Америчким Државама, Кини, Француској, Шпанији, Аустрији, Немачкој, Холандији, Канади, Италији, Грчкој, Швајцарској, Луксембургу, Португалији, Румунији, Мађарској, Словенији, Црној Гори и Белгији, подсетила је Верица Ковачевић на богату биографију Ђорђа Станојевића.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.