НЕВЕНА И ЈЕЛЕНА О ПЕТОМ ПО РЕДУ ФЕСТИВАЛУ ВИНА НА ОБАЛИ МОРАВЕ
„НАШ ФЕСТИВАЛ ИМА ДУШУˮ
Једна од запаженијих манифестација на обали Западне Мораве током лета свакако је Фестивал вина, односно „Wест Wине Festˮ, а ове године, 12. и 13. јула, очекује нас пети Фестивал вина по реду, са неким иновацијама, али и препознатљивим шармом који се не мења. О чаробним својствима вина, његовом квалитету, али и о настанку и развитку саме манифестације, која је постала једна од омиљених многим посетиоцима, говорили смо са две даме које се баве организацијом сваког детаља, уз подршку Града Чачка, СЦ „Младостˮ и Туристичке организације Чачак. У питању су Невена Петровић и Јелена Урошевић – две креативне, вредне и амбициозне младе жене које одлично функционишу заједно и труде се да овај Фестивал из године у годину буде све грандиознији и грациознији, али и да постане један од препознатљивих симбола града Чачка.
Када и како је настала идеја о организацији Фестивала вина у Чачку и да ли је управо та идеја повезала вас две или сте се познавале и раније?
Невена: ‒ У животу ништа није случајно, па тако ни Фестивал вина у Чачку. Већ осам година запослена сам у винарији, најпре као комерцијалисткиња, а тренутно као супервизорка за регију западне и централне Србије. У опису посла између осталог је и обилазак винских догађаја, затим организација промотивних активности, дегустационих вечери, представљање вина и обуке. Схвативши да наш град нема догађај налик овом, као и да би едукација и упознавање винске културе били добродошли нашим суграђанима, одлучила сам да упловим у ову узбудљиву авантуру. Јелена и ја смо повезане породично. Одлука да баш она буде мој сарадник десила се због тога што сам је сматрала одговорном, добром и квалитетном особом, што се испоставило као исправна и најбоља одлука.
Како је изгледао пут од идеје до реализације првог Фестивала и са којим тешкоћама сте се сусретале? Колико људи је било укључено у припреме и организацију како би све било урађено на одговарајући начин?
Невена: ‒ Најпре сам породици представила своју идеју, жеље, размишљања и одмах сам добила велику подршку, пре свега од свог садашњег супруга. Док смо живели у мањем стану у ширем центру града, цртала сам како бих волела да изгледа амбијент и шта ми је све потребно како бих започела цео процес. За сваки почетак најважнија је упорност и то је пресудило да од идеје стигнемо до реализације. Било је мањих тешкоћа, али, као и увек у животу, концентришем се на позитивне стране, што ми је одувек помагало да стигнем до циља.
Када упоредите прошлогодишњи и овогодишњи Фестивал, шта сте задржале као проверено добро и да ли сте унеле неке промене и побољшања на основу претходног искуства?
Јелена: ‒ Сваке године се трудимо да уводимо новине. Оно што се показало као исправно и да смо на правом путу јесу реакције винарија које одлазе на фестивале широм Србије, а управо наш Фестивал описују као омиљени. С обзиром на то да ми нисмо вински град (али засигурно постајемо), то нам заиста даје посебну снагу. Новине су неопходне и то је нешто што је и нама изазов, тако да увек постоји неки нови разлог да се „Wест Wине Festˮ посети и да се стекну нова искуства. Прошле године је то, на пример, била пикник зона, која ће на 5. по реду Фестивалу вина имати посебну драж.
Чини се да сте водиле рачуна о сваком детаљу како би угођај био потпун. Где сте проналазиле инспирацију и шта је то што највише привлачи пажњу посетилаца по вашем мишљењу?
Јелена: ‒ Инспирацију проналазимо током целе године и увек размишљамо шта је то ново што можемо довести у град, на наш Фестивал. Оно што највише привлачи посетиоце, по мом мишљењу, јесу спој природе, плесних тачака током вечери и класичне музике, затим велики избор различитих етикета, квалитетна гастрономска понуда, специјална декорација амбијента, мода, као и локација где се одржава догађај, односно обала реке Западне Мораве. Такав спој на једном простору, уз топле летње вечери, чине овај Фестивал незаборавним искуством.
Број излагача се такође повећао у односу на претходну годину. На који начин сте радиле на томе да се доведу нови излагачи и да се повећа интересовање људи за Фестивал у земљи и региону?
Невена: ‒ Посао којим се бавим директно ме повезује са винским светом. Ту заиста имам огромну подршку, јер су препознали мој труд, рад и залагање, пре свега када је реч о проширењу винске културе у овом делу Србије.
Да ли већ имате планове за наредну годину и колико раније почињете са припремама за све оно што ми видимо као готов резултат у месецу јулу?
Јелена: ‒ Наше припреме почињу одмах по завршетку винског фестивала. Нема нас много у тиму који је задужен за организацију и због тога се много трудимо и максимално се посветимо да све буде баш онако како смо и замислили.
Зашто сте одабрале Градску плажу и која би локација могла да је замени уколико бисте то пожелеле?
Невена: ‒ Првобитна идеја била је Градски трг, али околности те 2019. године одвеле су нас у правцу Спортског центра „Младостˮ, што се испоставило као најлепша локација у граду. Међутим, с обзиром на то да је и Градска плажа потпуно реконструисана, сада је тамо заиста права оаза за одмарање и уживање током целе године. Управо због окружења у ком је позициониран, наш Фестивал има душу.
Шта издваја вино од осталих напитака и које су сорте вина вама најдраже? На основу којих критеријума можемо проценити квалитет вина?
Невена: ‒ Мало је тога на овом свету што са годинама постаје све боље и лепше. Једна од таквих ствари је управо вино, које има моћ да узвиси човека, да му пружи ведрину и подстакне реторику што га у очима људи чини пићем богова. Уз вино су се славиле победе, склапала примирја, говориле нежне речи женским срцима.
Већ неколико година у Србији веома су популарна ароматична вина. Тамјаника и Прокупац – наше аутохтоне сорте, освојиле су публику. Сорте које ја посебно волим су Sauvignon blanc и Cabernet.
На квалитет вина утиче доста тога, али бих извојила terroir, што значи клима, позиција винограда, микролокација, начин узгоја, број сунчаних дана, нагиб и, на крају, бројне одлуке винара током винификације и одлежавања. Година коју видимо истакнуту на боци означава годину бербе и није увек тачно да је вино боље што је старије. Такође, треба да знамо да се сваком допада другачије вино или друга сорта, што не значи да је вино лоше уколико се нама не допада. Неко воли ароматична вина, неко сува. Најважније је да вино буде избалансирано, што подразумева усклађеност алкохола, танина, киселина и преосталог шећера, концентрацију воћа, израженост воћних и других арома.
Које су ваше примарне професије и да ли је тешко уклопити све обавезе, а да све буде урађено онако како сте желеле и замислиле?
Јелена: ‒ За разлику од Невенине, моја професија није у вези са винским светом, али, уз велики труд и жељу, постижем да се бавим организацијом догађаја овог типа. Пронашла сам себе у улози организаторке и захвалност дугујем Невени што је препознала моје квалитете и што заједничким снагама реализујемо све што смо замислиле.
Можемо ли очекивати да Фестивал вина у Чачку прерасте у традицију и у ком правцу бисте волеле да се развија?
Невена и Јелена: ‒ Ове године обележавамо мали јубилеј, пети по реду „Wест Wине Festˮ, који ће бити одржан 12. и 13. јула на Градској плажи Морава. Прошле године имали смо посећеност од преко 15000 људи, али очекујемо да ће се ове године тај број знатно повећати, што говори у прилог томе да овај Фестивал већ има традиционални карактер, а посетиоци га карактеришу као једну од најлепших манифестација у нашем граду.
Марија Миљуш
Фотографије: Неле Месић, Јелена Јеремић