Društvo Selo

„МИНИЋЕВА КУЋА РАКИЈЕ“ ОСВОЈИЛА 16 НАГРАДА НА „ВОЖДОВИМ ДАНИМА РАКИЈЕ“ У РАЧИ

„МИНИЋЕВА КУЋА РАКИЈЕ“  ОСВОЈИЛА 16 НАГРАДА НА „ВОЖДОВИМ ДАНИМА РАКИЈЕ“ У РАЧИ 

На 5. Међународном такмичењу „Вождови дани ракије 2024. године“, одржаном у Рачи Крагујевачкој, „Минићева кућа ракије“ понела је више високих признања у конкуренцији од преко 450 узорака врло квалитетних шљивових препеченица из Србије и земаља у окружењу. Освојити четири „велике златне медаље“ и исто толико „ајкула“, „топова“ и пехара на једној од најпрестижнијих међународних ракијских смотри у земљи и региону представља успех какав су прижељкивали многи, али је таква част заслужено припала познатом чачанском произвођачу широког спектра воћних ракија Станимиру Минићу из Трепче за шљивовице из 1964, 1984, 1999. и 2000. године.

Овогодишњи Сајам ракије у Рачи Крагујевачкој, познатији под називом „Вождов ракијски сабор“, Станимир Цане Минић ће упамтити по великом броју освојених награда које су му донели узорци шљивових препеченица из породичног подрума ракије. Иако већ годинама учествује на свим значајнијим смотрама ракије широм Србије, како истиче, никада до сада није доживео да на једном такмичењу освоји чак 16 награда: четири специјалне награде  – „ајкуле“, четири „велике златне медаље“, четири „топа“ и четири пехара.

– Да будем искрен, изненадиле су ме оцене мојих узорака ракије иако годинама уназад освајам вредне награде и признања. Од када наступам на ракијским смотрама, никада нисам ни на једном такмичењу освојио толико вредних награда. Сви узорци мојих шљивових препеченица које сам послао у Рачу добили су изузетно високе, никад боље оцене које су се кретале од 19,50 до сјајних 19,85 бодова, колико је добила шљивовица из 1984. године. Тако високе оцене се тешко добијају у великој конкуренцији ракија и због тога сам био мало затечен, јер остварити такав резултат на једној од најпрестижнијих међународних смотри ракија у региону представља велики успех. Могло би се рећи да је ово круна мог дугогодишњег рада и због тога сам врло поносан – рекао је за наш лист овај врсни чачански произвођач ракије.

Станимир се сећа и свог првог учешћа на такмичењу 2005. године, када је његова ракија понела оцену 19,07 и донела му прво место. Како истиче, данас су оцене победничках ракија знатно више и то представља потврду великог напретка у производњи.

– Сматрам да су томе много допринеле разне манифестације посвећене ракији, почев од „Шумадијске краљице“ у Трепчи, а касније и многих других смотри које су постале препознатљиве у региону, а одржавају се широм наше земље. Комисије које оцењују узорке, сачињене су од врхунских стручњака у тој области, признатих у свету. Њихове оцене су најбољи показатељи вредности наших ракија и оне су утицале да се подигну стандарди и да наше омиљено национално пиће добије место какво заслужује. Домаћа ракија се данас служи у свим нашим угоститељским објектима, а све бољу прођу има и у иностранству – објашњава Минић.

Истакнути чачански произвођач воћних ракија каже да му је љубав према том послу аманет од мајке и да је прва сазнања о самом технолошком процесу производње наше „мученице“ стекао врло рано. Иако је научио да пече ракију још у дечачким данима, ипак се том послу озбиљније посветио тек две, три године пре одласка у пензију, тачније 2005. године. Данас има модерну дестилерију, али се и даље придржава свега онога што је научио у детињству, а прво правило је да без квалитетне сировине нема ни добре ракије. Због тога се и определио за стару аутохтону сорту „црвена ранка“ од које се прави најбоља шљивовица, али у производњи редовно користи и „чачанску лепотицу“ и „чачанску родну“, које су, такође, врхунске за ракију. Да би ракија била добра мора да се чува и одлежи у дрвеним бурадима, најбоље храстовим, истиче овај осведочени произвођач врхунских ракија, које су свој пут нашле чак и до Аустралије.

Да подсетимо, „Минићева кућа ракије“ је понела више високих престижних признања и на прошлогодишњим „Вождовим данима ракије“.

В. С.

На „Вождове дане ракије“ годинама пристижу узорци из више од 100 градова и општина из Републике Србије, Федерације Босне и Херцеговине, Републике Хрватске, Северне Македоније и Републике Српске и то је већ постала традиција. За произвођаче ракија који бележе запажене резултате организатори манифестације обезбеђују награде, медаље и захвалнице, а  најбољи од њих постају добитници „Велике златне Вождове повеље“, којом се проглашавају за „Велике златне ракијске мајсторе“. Овогодишњи истакнути произвођачи ове престижне смотре ракија су дестилерија „Емперуса“ и „Минићева кућа ракије“, а комисија врхунских експерата је и овога пута имала тежак задатак да у конкуренцији више од 450 узорака одабере најбоље.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.