Поводом 31. маја, Светског дана без дувана, грађанима је на Градском тргу, дељен промотивни материјал, у циљу подсећања колико је пушење штетно.
– Имали смо и друге акције, попут предавања у школама и предшколским установама, јер је ове године тема „Заштитимо децу од дуванске индустрије“. Сазнања о штетности дувана деци треба да пренесемо на адекватан начин. Иначе, према статистичким подацима из 2019. године, једна трећина одраслог становништва пуши. Ми смо у Европи на петом месту по употреби дувана, а оваквим акцијама покушавамо, колико можемо, да укажемо на штетност дувана – рекла је др Данијела Парезановић, шеф Одељења за промоцију здравља ЗЗЈЗ Чачак.
Примаријус др Славица Драгутиновић, подсетила је да је дуван фактор ризика који може да изазове многе хроничне незаразне болести.
– Углавном причамо о болестима плућа, али дувански дим је штетан, не само за респираторни, већ и за дигестиван систем. Многе тешке болести имају у својој анамнези и дуготрајно коришћење цигарета – нагласила је др Драгутиновић.
Примаријус др Нада Лазовић, специјалиста за плућне болести и туберкулозу, навела је поражавајуће податке.
– Према последњим истраживањима, у Србији је повећан број пушача, са 36 на 41 проценат. Повећан је и број жена пушача, а жене више пуше, него мушкарци. Нажалост, у нашој средини из незваничних анкета, сазнајемо да деца у нижим раредима основне школе већ пробају цигарету, у вишим разредима знатан број њих пуши, а велики број деце користи електронску цигарету – рекла је др Лазовић.
У акцији су учествовали : Завод за јавно здравље и Дом здравља Чачак, Савет за популациону политику Града Чачка, Црвени крст, Друштво за борбу против дијабета и Канцеларија за младе.О штетности дуванског дима, посебно електронских цигарета, више у следећем броју „Чачанског гласа“.
Н. Р.