Grad

УСКОРО ПОЧИЊЕ ИЗГРАДЊА ГАСНЕ КОТЛАРНИЦЕ У МАШИНСКО-САОБРАЋАЈНОЈ ШКОЛИ

Одржан први састанак Радне групе

У Машинско-саобраћајној школи ускоро би требало да почне изградња гасне котларнице контејнерског типа. Како је најављено данас, уочи првог састанка Радне групе која се бави овим пројектом, биће расписан тендер за извођача, а до почетка наредне грејне сезоне Машинско-саобраћајна школа (МСШ) ће почети да се греје на гас, уместо на лож уље које је до сада коришћено. Осим еколошког, предвиђа се да ће нови начин грејања донети и значајне новчане уштеде. Вредност пројекта је 28,6 милиона динара, од чега је Министарство заштите животне средине обезбедило 18 милиона, а остатак је улагање Града Чачка.

Марјана Петронијевић, помоћница градоначелника Чачка за област заштите животне средине, рекла је да ће стара котларница на лож уље, које није еколошки прихватљив енергент, бити стављена у „хладну резерву“. Главни циљ пројекта замене котларнице у МСШ је смањење аерозагађења у Чачку. Како је истакла Петронијевић, осим смањења штетних гасова који настају коришћењем нечистих енергената, пројекат ће имати и економски аспект, који подразумева финансијске уштеде, не само због ниже цене гаса, већ и када је реч о смањењу трошкова за радну снагу.

– Нова гасна котларница има снагу 992 киловата, а биће изграђен и топловод који ће бити повезан за већ постојећу мрежу у школи. Одржавање и управљање врши се путем даљинског система. На овај пројекат чекали смо дуго, али нам је веома важно да смо успели да обезбедимо средства и реализујемо замену котларнице. На састанцима Радне групе утврдићемо који нам кораци предстоје. Први је, свакако, јавна набавка за избор извођача. Сами радови изградње гасне котларнице и стављање у рад трајаће укупно 120 дана. Очекујемо да ћемо од наредне грејне сезоне имати комплетно постројење у школи – навела је Петронијевић и додала да је, поред школе, парнер у пројекту и ЈКП за грејање „Чачак“, које обезбеђује техничку и кадровску подршку.

Мирко Лазовић, директор МСШ, подсетио је да се последњих пет-шест година много тога урадило да би се реализовала замена котларнице у школи.

– Био је урађен пројекат, али се, због промене закона, морао урадити други. Иако још нисмо легализовали све објекте у школи, сада смо успели да реализујемо овај пројекат, уз велику подршку Града, који је дао и парцеле, у оквиру саме школе, за постављање контејнера и изградњу топловода. Поред смањења загађености, биће и много лакши начин функционисања, због дигиталног програмирања. До сада, понедељком када дођемо у школу, потребно је да се котлови на лож уље много раније активирају да би се просторије загрејале, тако да ће сигурно бити и финансијске уштеде – рекао је Лазовић и навео још неколико пројекта за унапређење услова рада у школи које је Град Чачак подржао – при крају је изградња новог објекта за текстилну струку, за планирани регионални центар Град је издвојио средства за идејни пројекат.

О ширем еколошком аспекту нове гасне котларнице говорила је и Иванка Неранџић, ученица другог разреда Уметничке школе:

– Ово је један велики и значајан корак ка еколошком напретку наше школе, која је већ дуго активна на том плану. Заједно са професорима, организујемо разне еколошке акције и радионице у циљу подизања свести о значају заштите животне средине… – рекла је Иванка Неранџић, која је говорила и о лошем утицају киселих киша, не само на  животну средину, већ и на културно наслеђе.

У МСШ наставу похађа 960 ученика у 38 одељења. У среду, 15. маја, је Дан отворених врата. Од 9 до 15 часова сви заинтересовани ученици осмог разреда и њихови родитељи могу добити информације о образовним профилима које МСШ нуди.

В. Т.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.