Овог пролећа влада нешто веће интересовање за производњу кромпира у поређењу са претходним годинама.Укупне планиране површине за садњу кромпира на подручју рада Пољопривредне саветодавне службе Чачак за 2024. годину износе око 2.500 хектара. Основни разлог веће заинтересованости пољопривредника за овај вид производње је добра тржишна цена кромпира, која је остварена у претходне две године.
Како истичу пољопривредни стручњаци, цена коју је кромпир имао током претходне две године потпуно оправдава висока улагања у овој производњи.
– Произвођачи раног кромпира су већ обавили сетву, остала је тек понека парцела. Тамо где је обављена рана сетва са применом агрила, усеви су у добром стању, док у пластеницима већ има и рода. Нормално, то су мале површине, али већ имамо младог кромпира. Сетва касног кромпира у равничарском делу увелико одмиче, док у брдско-планинским пределима тек почиње – каже саветодавац за ратарство Милан Дамљановић из Пољопривредне саветодавне и стручне службе Чачак.
Већ више година у Србији влада тренд смањења површина под кромпиром, али због прошлогодишње стабилизације тржишта, али и боље цене овог повртарског производа, ове године се бележи нешто веће интересовање за његову производњу.
Иначе, прошла година била веома неповољна за производњу кромпира и у земљама из којих најчешће увозимо семенски материјал, што се одразило и на његову цену. Произвођачи се труде да умање трошкове производње куповином „елите“, па сами производе прву и другу репродукцију, јер им је то далеко исплативије него да плаћају декларисано семе.
Наши пољопривредници за сетву најчешће користе холандска семена, а бирају сорте у зависности од тога да ли производе конзумни кромпир или за прераду у чипс.
Иако су поједини пољопривредници рачунали да ће овог пролећа имати могућност да набаве домаћу „елиту“ – безвирусни семенски кромпир из Центра за кромпир у Гучи, њихова очекивања се нису остварила, јер је обустављена производња тог изузетно квалитетног семенског материјала.
В. С.