Grad

Одржан састанак са представницима УНИЦЕФ-а о развоју и унапређењу интерсекторских локалних услуга за децу и породице

Пише: Виолета Јовичић

У Чачку је данас, одржан први, локални интерсекторски, састанак заједно са представницима УНИЦЕФ-а и кључним националним имплементационим партнерима.

Испред канцеларије УНИЦЕФ-a у Србији, Мила Вуковић Јовановић истакла је да је град Чачак један од 16 градова који учествују у овом пројекту, а крајњи циљ УНИЦЕФ-a је да мрежу од 25 развојних саветовалишта широм Србије оснажи довољно, тако да могу да покрију потребе сваке породице и на градском и на сеоском подручју.

Мила Вуковић Јовановић, испред канцеларије УНИЦЕФ-a у Србији

– Чачак је препознат као шампион савременог и новог приступа подршци деце са постешкоћама у развоју, који има своје јединствене предности, зато што потребе за подршком идентификује на најранијем узрасту и зато што у фокус ставља јачање вештина и знања родитеља и одраслих особа из окружења детета, које највише могу утицати на здрављe и за развој деце. Уз финансијску подршку Швајцарске агенције за сарадњу и развој, проширује обухват и квалитет рада у Чачку, али и позиционирање овог града са већ стеченим знањима, искуством и праксом, као центра Моравичког округа. Наш циљ је да направимо мрежу сарадње међу општинама у Моравичком округу, које ће унапређивати своје праксе подршке деци и родитељима у раном узрасту, рекла је – Мила Вуковић Јовановић, испред канцеларије УНИЦЕФ-a у Србији.

Град Чачак учествује у Програму „ПРО – Локално Управљање за људе и природу и друштво“ – Компонента Развијање и унапређивање интерсекторских локалних услуга за децу и породице, уз подршку УНИЦЕФ -a, у трајању од 2 године.

Владан Милић, заменик градоначелника града Чачка

– Овај пројекат у Чачку је заживео пре две године, и град Чачак је наставио да финансира пројекат, тако што смо поред осталог и обезбедили просторије за рад пројекта и обезбедили смо средстава за реконструкцију просторија. Очекујемо још намештај и просторије ће бити на располагању. Пројекат воде Дом здравља, Предшколске установе „Моје детињство“ и „Радост“ и Центар за социјални рад. Дом здравља је носилац пројекта и усмерен је ка деци ометењој у развоју. Ради се о деци која су ометена у развоју, али у самом почетку настајања тих проблема, како би се оспособили даље за школовање и живот. Новац за намештај треба да добијемо за месец, два и очекујемо да ће тада то бити решено – рекао је Владан Милић, заменик градоначелника града Чачка.

За сада, пројекат се реализује у просторијама Развојног саветовалишта Дечијег диспанзера, а град Чачак је уложио одређена средстава у реновирање просторија у Медицини рада.

др Јасмина Кандић Шипетић, координаторка Тима за ране интервенције

– Ране интервенције подразумевају рад са децом и породицама у ранијем узрасту, код деце код које су примећенa одређена кашњења у развоју, и да се ради на томе да се обуче и оснаже породице како би деца што пре напредовала. Било какве потешкоће које код деце дијагностикујемо у раном узрасту, добрим третманом и радом, временом могу да се промене и то је показало искуство из праксе. Ми смо раније и имали тај део праћења децe и третмана, али се сада то некако ради свеобухвативније, имамо различите секторе који су у то укључени. У односу на неки класичан модел који смо ми радили, ово је много више усмерено на рад са родитељима и њихово оснаживање, како бисмо им показали шта да раде са децом, јер је најбоље да деца уче у кућним условима, у природној средини као што су кућа и вртић, рекла је – др Јасмина Кандић Шипетић, координаторка Тима за ране интервенције.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.