Пише: Виолета Јовичић
Иако су политичка и економска ситуација довеле до драстичних поскупљења грађевинског материјала, у Србији градња не стаје, напротив, гради се пуном паром.
– Прошла година протекла је у успоравању тржишта стамбених непокретности и смањењу броја трансакција, због геополитичких и економских турбуленција, нарочито када је реч о трансакцијама финансираним из кредита. Ипак, наше тржиште се традиционално најмање ослања на кредите. У 2023. по подацима Републичког геодетског завода, у првом полугодишту је било 13 одсто мање трансакција у односу на 2022. годину, а у трећем кварталу, чак 15,9 одсто мање, на нивоу Србије. У другој половини ове године очекујемо већи утицај опоравка тржишта и раста тражње – рекла је Биљана Кићановић – из једне од чачанских агенција за некретнине.
Много фактора утицало је на то да се цене староградње и новоградње у појединим градовима скоро изједначе. Према подацима Републичког геодетског завода просечна цена квадрата у староградњи у Новом Пазару је 845 евра, а у новоизграђеним објектима она износи 910. Ипак, квадрат староградње, али и новоградње, најскупљи је у Београду и Новом Саду, и креће се од 1.800, па до 2.400 евра.
– На промене на тржишту, увек прво реагује новоградња, па тек после страоградња. Цена новоградње у текућој години износи од 1.200 до 1.400 плус ПДВ, док је у 2023. години она била 1.500 – 1.600 евра – каже Кићановић.
Последњих неколико година Чачак је град који је добро повезан са околним већим градовима, а изградња ауто-путаМилош Велики донела је много бенефита. Па тако већ традиционално, стамбене јединице, али и пословне просторе у граду на Морави купују становници околних општина, пре свега, из Моравичког округа.
– Чачак је место које се развија, велика је тражња, када су у питању некретнине у нашем граду. Не купују само људи из Чачка, купују, такође, и људи из Ариља, Пожеге, Лучана, то су места где су људи због пољопривреде у мало бољој финансијској ситуацији. Наравно, купују и Чачани, нарочито, мале стамбене јединице, купују приватници, људи који продају велике станове, па онда купују мање. Сви они који имају неки вишак новца, улажу га у некретнине – рекла је Кићановић.