Društvo Grad Kultura

,,Грађански женски костим у Србији крајем 19. века”

У Уметничкој галерији ,,Надежда Петровић“ приређено је стручно предавање ,,Грађански женски костим у Србији крајем 19. века” које је одржано у сарадњи са Факултетом техничких наука у Чачку и Компанијом ,,Tiffany production” задуженом за продукцију костима. Догађај је обухватио представљање женских костима реконструисаних на основу породичне фотографије Надежде Петровић из 1898. године. 

Публику су пре почетка предавања поздравили ауторка пројекта и музејска саветница Галерије Драгана Божовић, маркетинг и ПР менаџерка Компаније ,, Tiffany production ” Славица Катанић, проф. др Данијела Милошевић, деканка Факултета техничких наука у Чачку и др Милош Папић, градски већник задужен за област образовања, науке и културе.

Драгана Божовић је напоменула да је израда поменутих костима на основу фотографије породице Надежде Петровић пројекат реализован у оквиру обележавања 150 година од рођења Надежде Петровић док је предавање организовано као део програма ,, Чачанска родна – Чачак, престоница културе Србије 2023“:

-Пројекат представља значајан пример интерсекторске сарадње између културе, образовања и привреде. У консултацији са проф. Гораном Мајсторовићем  са смера Одевно инжењерство и дизајн као сараднице су изабране студенткиње које су требале да израде скице костима и кројне листове и да учествују у избору текстила и реализацији кројења и шивења. Студенткињама сам дала упутства о задатку и документа која ће им олакшати истраживања женског грађанског костима у Србији са краја 19. века.  У пројекат је укључена модна кућа „Tiffany“ у којој се  реализовало кројење и шивење костима. „Tiffany“ је понудио текстил за костим, учествовао у одабиру и уступио га без надокнаде.

Проф. др Данијела Милошевић, деканка Факултета техничких наука у Чачку нагласила је значај учења по дуалном моделу као и шансу да студенти учествују на оваквим пројектима који доносе конкретне производе. Маркетинг и ПР менаџерка Компаније ,,Tiffany production ” Славица Катанић истакла је у име ове модне куће да им је било задовољство да на овакав начин учествују на очувању културе и традиције док је др Милош Папић у име градског руководства говорио о подстицању међуинституционалне сарадње која вишеструко афирмише делатности сваке од учесница овог пројекта. 

Предавање су одржале Дијана Гвозденовић, Рахел Делић и Марија Марковић, студенткиње смера Одевно инжењерство и текстилни дизајн Факултета техничких наука у Чачку. Оне су презентовале комаде женског костима и њихов преображај кроз време, што су посетиоци могли да уоче посматрајући костиме на моделима који су продефиловали кроз простор. 

У оквиру овог пројекта урађено је 7 женских костима које су носиле Надеждина мајка Милева, Надежда и њене сестре Зора, Јела, Љубица, Анђа и Драга. Костим је сложен јер се састоји из хаљина, сукњи, блуза, подсукњи, појасева, ешарпи и аксесоара у виду огрлица а користио се у драмском програму ауторке Драгане Божовић „Са Надеждом кроз време“.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.