ОПШТИНА ЛУЧАНИ
Dragačevo Region

Лучани: Општински штаб донео планска документа

Општински штаб донео планска документа

Општински штаб за ванредне ситуације Општине Лучани је у понедељак, 29. јануара, одржао 133. седницу са које је Општинском већу а затим и Скупштини достављен предлог годишњих извештаја и планских докумената из ове области на усвајање.

Чланови Штаба су се најпре сагласили са годишњим извештајем о раду Штаба за ванредне ситуације општине Лучани у коме су наведене активности у отклањању елементарних непогоде  на територији општине,  од клизишта, одрона и ерозије, до обилних снежних и кишних падавина, града и поплава, које су регистроване прошле године.

У годишњем плану рада Општинског штаба за 2024. годину предвиђени су организационо плански послови који се односе на оперативни план заштите од поплава на водама другог реда, план ризика од катастрофа, план заштите и спасавања, опремање јединица цивилне заштите. Годишњим планом је обухваћено и праћење стања угрожености од елементарних непогода, обучавање и опремање органа и тела за заштиту и спасавање, план рада, извештавање, информисање, сарадња са другим штабовима суседних општина и градова.

Штаб је донео и оперативни план за одбрану од поплава за воде другог реда у коме се наводи да је локална управа дужна да од јавног водопривредног предузећа прибави документацију везану за уређење водотока и  управљање ризицима од поплава, донесе оперативни план са превентивним мерама за заштиту од поплава, као и програм мера и радова на смањењу ризика који подразумева заштиту објеката на водама другог реда као и реконструкцију постојећих и изградњу нових заштитних објеката.

У годишњем програму мера на смањењу ризика од поплава у текућој години а који су чланови Штаба на овој седници усвојили, предвиђено је чишћење и отклањање препрека на коритима потока Суви До, Живичина река и реке Добрице, затим одржавање засутих пропуста и канала на државним, општинским и некатегорисаних путевима, уклањање стабала, грања, шаше, сена из зоне поплавног таласа на реци Бјелици, њеним  притокама, потоцима и каналима.

Разматран је и извештај о функционисању система одбране од града на територији општине Лучани  у коме се наводи да је током протекле године било 13 дана са дејством, при чему је утрошено укупно 381 противградна ракета. Најобимније дејство забележено је 22. јула, када је утрошено 158 ПГР. Највећи део противградних ракета за територију општине Лучани обезбеђује предузеће „МБ – Наменска“ Лучани.

Верификација докумената које је донео Општински штаб за ванредне ситуације следи на наредној седници, најпре Општинског већа, а онда и Скупштине општине Лучани.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.