НА ОКО 1.700 ПАРЦЕЛА ПРИЈАВЉЕНИХ ЗА ПОЉОПРИВРЕДНЕ ПОДСТИЦАЈЕ УСТАНОВЉЕНЕ НЕПРАВИЛНОСТИ
ЗА 95 ГАЗДИНСТАВА ОПОМЕНЕ, ОСТАЛИМА ПРЕТИ ПАСИВНИ СТАТУС
Пољопривредна инспекција је до 27. децембра прошле године у оквиру велике акције контроле парцела пријављених за подстицаје у еАграру на 1.703 парцеле утврдила неправилности и у току је поступак подношења иницијативе за пасиван статус за 1.504 регистрована пољопривредна газдинства (РПГ), саопштено је из Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије.
Kонтрола, која је започета 15. августа 2023. године, извршена код 1.670 регистрованих пољопривредних газдинстава на 1.777 парцела, а на овом приоритетном задатку били су ангажовани готово сви капацитети пољопривредне инспекције.
Како се наводи у саопштењу Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, у највећем броју случајева неправилности се односе на необрађене парцеле на којима се налази шума, објекти, парлог, природне ливаде. У неким случајевима је утврђено и више неправилности – на терену је на одређеним парцелама затечен објекат, необрађено или делимично обрађено земљиште, као и више нетачно пријављених култура.
У случајевима где је утврђено да су пољопривредници грешком пријавили нетачно културу дата је опомена и рок да носиоци газдинства исправе податке, а такав случај је забележен код 95 регистрованих пољопривредних газдинстава.
Kако најављују из ресорног министарства, контроле ће у наредном периоду бити настављене.
Да подсетимо, према законским прописима, пољопривредници имају обавезу да пријаве све површине које обрађују, било да су у њиховом власништву или узете у закуп, као и тачну структуру производње. Сви унети подаци су подложни провери и установљене злоупотребе доводе у опасност да таква пољопривредна газдинства буду преведена из активног у пасивни статус,а то би значило да не могу да користе субвенције Министарства пољопривреде. Такође, још један од честих разлога преласка пољопривредних газдинстава у пасивни статус је нередовно измиривање обавеза по субвенционисаним кредитима Министарства пољопривреде, без обзира да ли је реч о краткорочним или дугорочним кредитним аранжманима. Управо због тога, пољопривредници би требало да воде рачуна о благовременој исплати месечних рата, како не би каснили са отплатом кредита и због тога остали без субвенција за које су поднели захтеве. Чак и када отплате кредите,требало би да провере да ли су банке доставиле Министарству неопходне податке о комплетном измирењу обавеза по кредитном аранжману, како њихова газдинства због туђег пропуста не би била преведена у пасиван статус.
В. С.