Selo

ПУТОКАЗ ЗА УНАПРЕЂЕЊЕ СРПСКОГ МАЛИНАРСТВА

ПРЕДСТАВЉЕНА МОНОГРАФИЈА „САВРЕМЕНА ПРОИЗВОДЊА МАЛИНЕ“ ДР АЛЕКСАНДРА ЛЕПОСАВИЋА

ПУТОКАЗ ЗА УНАПРЕЂЕЊЕ СРПСКОГ МАЛИНАРСТВА

Промоција монографије „Савремена производња малине” посвећене анализи проблема у српском малинарству, као и примени савремених технологија у производњи „црвеног злата“, одржана у Градској библиотеци „Владислав Петковић Дисˮ у четвртак, 21. децембра, окупила је велики број научних радника, универзитетских професора, чачанских привредника, произвођача воћа, али и сарадника и пријатеља аутора књиге др Александра Лепосавића. О садржају монографије говорили су: др Дарко Јевремовић, директор чачанског Института за воћарство и рецензенти др Зоран Кесеровић, редовни професор Пољопривредног факултета Универзитета у Новом Саду, др Татјана Вујовић, научни саветник и др Бранко Поповић, виши научни сарадник, обоје из Института за воћарство у Чачку.

Књига је објављена 2023. године у суиздаваштву Института за воћарство из Чачка и Пољопривредног факултета из Крушевца, а како је истакао др Дарко Јевремовић, Институт се својом вишедеценијском и богатом издавачком традицијом позиционирао међу прве на свету у области којом се бави. У уводном тексту монографије дати су подаци о лековитим својствима малине, као и осврт на привредни значај ове воћне врсте у свету и код нас. Књига садржи и два изузетно корисна поглавља за потенцијане произвођаче и оне који то већ јесу, јер даје оријентациони финансијски предрачун за подизање засада малине, као и месечни календар радова у малињацима. Одштампана је на 150 страна и илустрована са више од 80 оригиналних фотографија.

Наводећи економски аспект производње малине као неизоставну тему српског малинарства,  проф. др Зоран Kесеровић је истакао да наши пољопривредни произвођачи још увек немају довољно средстава за сигурну производњу, која подразумева противградне мреже, системе наводњавања и примену савремених технологија, иако је малина стратешка воћка и бренд Србије у свету, па им је у том смислу неопходна одговарајућа подршка надлежних институција.  

Др Татјана Вујовић истакла је да ће монографија др Лепосавића пружити велики допринос производњи и преради малине, нарочито ако се узму у обзир проблеми са којима се данас сусрећу произвођачи у том процесу, а међу којима се посебно истичу велике ценовне осцилације, слабија економска исплативост овог посла, као и одсуство практичних знања примењених у производним засадима.

О Лепосавићевој посвећености раду са пољопривредним произвођачима широм Србије, а посебно Западне, као и његовој препознатљивости у њој, говорио је и рецензент монографије др Бранко Поповић. Он је испричао занимљиву анегдоту о сусрету др Лепосавића са дрвосечама у беспућу  планине Мучањ. Како је навео, приликом обиласка малињака у родној Ивањици, Лепосавић је једном приликом наишао на непремостиву препреку, јер је излокани сеоски пут био потпуно затрпан огромним стабалима посеченог дрвећа, која су лежала на њему. Дрвосече се нису обазирале на ауто све док се најкрупнији од њих, не испуштајући секиру из руку, није окренуо и препознао возача у њему, па онда подвикнуо осталима: „Склондете то да прође Лепосавић!”

„Савремена производња малине“ je 11. научна монографија коју је др Лепосавић написао од када је почео да ради у чачанском Институту за воћарство. Претходних десет је потписао у коауторству, а ову последњу самостално. Др Лепосавић од 2018. године ради и као професор на предметима Опште воћарство и Јагодасто воће на Пољопривредном факултету Универзитета у Нишу, а током каријере је као уводни предавач на већем броју међународних семинара (у Чилеу, Аргентини, Молдавији, Украјини и другим земаља Европске уније) у најлепшем светлу представљао искуства у гајењу воћа из Србије. Поред писања књига и радова, био је и руководилац и учесник великог броја пројеката у земљи и иностранству, међу којима се посебно истичу: „Увођење плантажног гајења боровнице у општини Ариље” и израда и руковођење пројектом „Програм производње малине у општини Штрпце (Косово и Метохија)”, који су у доста дугом периоду утицали на побољшање животног стандарда нашег народа, нарочито у Сиринићкој жупи у нашој јужној покрајини.

Према речима др Лепосавића, монографија „Савремена производња малине“ је настала као резултат вишегодишњих истраживања биолошких и морфолошких карактеристика и проучавања ефекта примене различитих техника гајења у засадима малине у нашој земљи, али и у малињацима широм света и као таква требало би да пружи значајан допринос у обогаћивању постојећих и стицању нових знања о савременим методама производње ове воћне врсте. У књизи су на синтетизован начин обрађена најважнија питања гајења, заштите и прераде малине.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.