ЗБОГ ЧЕГА РЕГИСТРОВАНА ПОЉОПРИВРЕДНА ГАЗДИНСТВА НАЈЧЕШЋЕ ГУБЕ АКТИВНИ СТАТУС?
ПОДАЦИ О СТРУКТУРИ ПРОИЗВОДЊЕ – ПОДЛОЖНИ ПРОВЕРИ
Ове године је Министарство пољопривреде одлучило да се обнова регистрације пољопривредних газдинстава обави посредством е-аграра, баш као и подношење нових захтева за регистровање. Сви подаци који су били неопходни и раније за регистрацију и обнову регистрације газдинстава, као и подношење захтева за пољопривредне субвенције, уписивали су се и у е-аграр од момента успостављања система. Без обзира на то што је овде реч о процедури која је мање-више слична као и ранијих година, а разлика је само у томе што се сви неопходни подаци и документација шаљу електронским путем, било је пољопривредника који су доставили нетачне параметре о самој структури производње, а установљене су и неке друге неправилности.
Након обављених контрола, надлежни у Министарству пољопривреде су уочили више неправилности у подношењу неопходних података о пољопривредним газдинствима, а највише је било оних које су везане за саму структуру производње.
Наши пољопривредници су се ове године, по први пут, сусрели са предностима модерне пољопривреде кроз увођење платформе е-аграр која убрзава целокупну процедуру регистрације пољопривредних газдинстава, обнове регистрације, а посебно подношења захтева за коришћење пољопривредних субвенција које одобрава држава, као и њихову саму исплату. Оно што је направило велики проблем и што је представљало велику непознаницу за пољопривреднике, према речима Радована Шеварлића, саветодавца из ПССС Чачка, био је начин приступања е-аграру. Управо због тога, за пољопривреднике који нису били у довољној мери „дигитално писмени“, обезбеђена је подршка одређених институција, како би што лакше приступили новој платформи.
– Ове године су пољопривредници морали да иду у Катастар да би тамо добили матичне бројеве за пријављивање парцела на платформу е-аграр. Проблем се појавио код неправилног уноса гајених култура и то у великом броју пријава. Нажалост, било је пољопривредника који су то олако схватили, мада су и пре увођења е-аграра били у обавези да сваке године доставе тачне податке о гајеним културама. Испоставило се да је то раније преписивано из године у годину и да пољопривредници нису обраћали много пажње на тачност тих података, јер су знали да ће добити субвенције на основу достављених података. Дешавало се и тада да структура заступљених култура на парцелама не одговара стварном стању, али се тада нико није бавио провером свих тих података, јер би то био огроман посао коме би се тешко могао видети крај. Међутим, након увођења е-аграра, Министарство пољопривреде је установило на осову сателитских снимака Биосенс институтa да постоји одређени број пријава структуре производње које не одражавају реално стање заступљених култура, где су парцеле под шумом пријављиване као воћњаци или земљиште на коме се гаје кукуруз, пшеница, поврће… Може се слободно рећи, осим ненамерних пропуста приликом пријављивања структуре производње, било је и очигледних злоупотреба, а зна се да се на основу тих података одобравају субвенције. Нетачни подаци су достављани и о површини парцела. То су, углавном, ненамерне грешке пољопривредника који су из незнања пријављивали површине према величини катастарских парцела, не узимајући у обзир пошумљени део око међа – објашњава Шеварлић.
Многи пољопривредници и не знају тачно које све парцеле имају у власништву, где се оне налазе, колика је њихова површина, нити знају шта се од култура налази на њима, па би требало да припреме праве податке за обнову регистрације газдинства у 2024, што је посебно значајно, јер се најављује повећање субвенција, али и ригорознија контрола баш због пропуста који су регистровани у овој години, наводи Шеварлић.
Једна од новина у овој години је да уговори о закупу земљишта, који се прилажу као саставни део документације у базу података е-аграра, не морају бити оверени код нотара. Иначе, према законским прописима, пољопривредници имају обавезу да пријаве све површине које обрађују било да су у њиховом власништву или узете у закуп.
– Очекује се да ће следеће године за пољопривреднике све бити много лакше, јер постоји успостављени систем е-аграра. Њихова је обавеза само да добро пријаве структуру производње и да сви тражени подаци буду тачни. Систем е-аграра ће омогућити да се убрза исплата субвенција, што је у ранијем периоду било тешко изводљиво. Велики број пољопривредника се оспособио да самостално приступа е-аграру, а сви они који то нису савладали, а обично су то старији људи, могу да рачунају и даље на подршку одређених институција које ће им помагати у обнови регистрације пољопривредних газдинстава и подношењу захтева за субвенције – истиче Шеварлић.
Према речима аграрног економисте Биљане Јањић (ПССС Чачак), поменуте злоупотребе могу бити разлог због чега пољопривредна газдинства из активног статуса могу бити преведена у пасивни,а то би значило да не могу да користе субвенције Министарства пољопривреде.
– Још један од честих разлога преласка пољопривредних газдинстава у пасивни статус је нередовно измиривање обавеза по субвенционисаним кредитима Министарства пољопривреде, без обзира да ли је реч о краткорочним или дугорочним кредитним аранжманима. Управо због тога, пољопривредници би требало да воде рачуна о благовременој исплати месечних рата, како не би каснили са отплатом кредита и због тога остали без субвенција за које су поднели захтеве. Чак и када отплате кредите,требало би да провере да ли су банке доставиле Министарству неопходне податке о комплетном измирењу обавеза по кредитном аранжману, како њихова газдинства због туђег пропуста не би била преведена у пасиван статус – наглашава Јањић и истовремено додаје да је, такође, веома важно да пољопривредници чувају документацију, редовно обављају плодоред у производњи и пријаве све културе које узгајају, како не би дошли у позицију да њихово пољопривредно газдинство изгуби активни статус, што нужно доводи до губитка субвенција.
В. С.