НА ТАКМИЧЕЊУ ЗА НАЈБОЉА ИНОВАТИВНА СЕЛА СРБИЈЕ НА 4. МЕСТУ ТИМ ИЗ ГУЧЕ
На финалном такмичењу за најбоља иноватива села у Србији за 2023. годину, одржаном 8. децембра на Технолошко- металуршком факултету Универзитета у Београду, тим „Гуча“ заузео је четврто место са пројектом за развој сеоског туризма у селу Гучи и Драгачеву који носи назив „Баци пет“. У изради пројекта су учествовали представници три удружења из Гуче: Душан Р. Ивановић из Еколошког друштва „Драгачево“, Наталија Дарковић из Културно–просветне заједнице Драгачева и Велимир Плазинић из Локалне акционе групе „Драгачево – Јелица – Западна Морава“. Иначе, прво место на такмичењу заузео је тим „Летње село“ из Брезовица, друго „Екотуристички тим Петровац – Деспотовац – Жагубица“ из Златова, а треће „Тител зелена оаза“ из Титела.
У Србији се већ 19 година организује Такмичење за најбољу технолошку иновацију у циљу промоције предузетништва и развоја иновација. Од 2005. године, реализује се под покровитељством Министарства за науку и технолошки развој Републике Србије и прераста у национално. Сваке године се осмишљавају нови и све занимљивији тренинзи намењени стицању вештина које истраживачима најчешће недостају, а који дају одговоре на бројне изазове, где су најважнији: како привући инвеститоре, прилагодити се купцу, наћи нову примену за своју технологију, како креативно решити проблем, описати, представити, продати и заштитити свој производ. Прошле године је уведена посебна категорија такмичења „Иновативно село“, у коме могу да учествују тимови који се баве пољопривредом, туризмом, спортом, рукотворинама, етно-завичајним збиркама, салашима и осталим сродним делатностима. Такмичење у категорији „Иновативно село“ је замишљено много више као школа иновативног предузетништва, него као инструмент одређивања ко је најуспешнији, јер то у суштини тржиште најбоље одређује.
Пројекат „Баци пет“, чији је креатор тим „Гуча“, урађен је у складу са националним, регионалним и локалним стратегијама развоја, према којима су дефинисани ресурси и одређен правац развоја кроз Агро – еколошко – туристички развој Драгачева, наводи Душан Р. Ивановић из Еколошког друштва „Драгачево“.
– Пољопривреда се у протеклом периоду развијала кроз националну и локалну подршку у производњи и све више у преради хране и пића на пољопривредним газдинствима. Екологија је такође имала одређени напредак, у првом реду кроз заштиту највреднијих природних добара: предела изузетних одлика: „Овчарско – кабларска клисура“ и „Планина Јелица, затим, споменика природе: Рћанске пећине, Раданова гора, Двориште Основне школе у Гучи и Стабла Драгачева. Сеоски туризам као трећи стуб одрживог развоја Драгачева је остао неразвијен, односно, препуштен опстанку кроз самоорганизовање. Управо због тога, три удружења из Гуче су урадила пројекат „Баци пет“ за одрживи развој сеоског туризма у Драгачеву са циљем да са заинтересованим партнерима искористимо постојеће ресурсе и домаћем и страном тржишту понудимо нове туристичке производе – објашњава Ивановић.
Пројекат обухвата пет акција: информисање, оснивање и развој туристичких друштава у селима Драгачева – у Гучи, Каони, Горачићима, Котражи, Лучанима, дигитализацију пројекта за визуелно споразумевање као ниво комуникације, кроз израду интернет презентација www.dragacevo.rs и www.seoskiturizamsrbije.rs , као и страница на друштвеним мрежама и андроид апликација, израду оригиналног сувенира Гуче и Драгачева са препознатљивим карактеристикама локалне средине, организовање кулинарских радионица у сарадњи са најстаријом гучком кафаном „Дачо“ и петом генерацијом угоститеља у породици Броћић и туристичким домаћинствима: Етно кућа „Конак у Гучи“ породице Удовичић, „Павловића конаци“ у селу Пшаник, „Конаци Чакаревић“ у селу Драгачица, као и организовање туристичке понуде „Алтернатива као модел живљења“ (Енергетска бања села Тијање, Стваралачка академија, Еко градња, производи Зелене породице, органске баште и пермакултура…).
У реализацији пројекта, посебно су значајне иновативне технологије за иновативна села, пољопривреду и производњу здраве, аутентичне, домаће хране: био-угаљ предузећа „Басна“ из Чачка као оплемењивач земљишта и додатак у исхрани домаћих животиња, ЕМ технологија предузећа „Домис тим“ из Лучана (ефективни микроорганизми за регенеративну пољопривреду и заштиту животне средине), аеропоника – производња безвирусног садног материјала у мрежаницима (дело проф. др Зорана Броћића у Гучи), природно сирило предузећа „Моје Драгачево“ у селу Гуча – јединствено у Србији и региону за производњу најквалитетнијих сирева, стерилизација хране (конзервирање на високим температурама од 100-125°C) која повећава њену трајност до две године (на тај начин конзервирана храна се производи у објектима кафане „Дачо“ у Гучи).
Реализација овог пројекта ће донети разне користи житељима драгачевских села, наводи Наталија Дарковић из Културно-просветне заједнице Драгачева:
– Пројекат „Баци пет“ ће утицати на повећање препознатљивости села. Његовом реализацијом ће потенцијални гости драгачевских села, посебно они који траже аутентичне просторе и садржаје, добити далеко атрактивнију понуду, а међу најважнијим бенефитима су: повећање смештајних капацитета на селу и потрошње локалних производа и услуга, као и сјајна прилика да заинтересовани партнери у пројекту промовишу своје активности. Све што је наведено требало би да директно утиче на бржи туристички и економски развој Драгачева – закључила је Дарковић.
В. С.