Društvo Privreda

НАГРАДА ЗА ПОСЕБАН ДОПРИНОС РАЗВОЈУ ПОЉОПРИВРЕДЕ

ВЛАДАН ЋИРОВИЋ, ВЛАСНИК ПРЕДУЗЕЋА “SB BRAVA”, О УСПЕШНОМ ПОСЛОВАЊУ И ПРИЗНАЊУ ПРИВРЕДНЕ КОМОРЕ СРБИЈЕ

Награда Привредне коморе Србије за посебан допринос развоју привреде из области пољопривреде недавно је додељена привредном друштву SB Brava из Чачка, за изузетну сналажљивост и доследност у извозу воћа и поврћа у отежаним условима, посебно на руско тржиште. Иначе, Регионална привредна комора Моравичког и Рашког управног округатрадиционално, на крају сваке пословне године, додељује признања привредним друштвима и појединцима за изузетне пословне доприносе и награде лидерима за постигнуте резултате у привређивању.

Владан Ћировић

УВАЖАВАЊЕ И КУПАЦА И ДОБАВЉАЧА

Прва предузетничка радња, као породична фирма, настала је 2001. године, а привредно друштво “SB Brava” основано је 2013. Основна делатност овог чачанског предузећа је откуп, производња, прерада и продаја воћа и поврћа. Пословни објекти, хладњаче капацитета 1.000 тона, налазе се у Гучи, а објекти у закупу на територији Војводине. Годишња продаја воћа је од четири до шест хиљада тона. “SB Brava” откупљено воће (малине, купине, јабуке, крушке, јагоде, трешње, вишње, боровнице, шљиве…) извози свеже, или замрзнуто и прерађено у Русију и земље ЕУ (Немачку, Француску, Португалију, Белгију) поштујући IFS и KOSHER стандарде. Домаћинском пословном политиком, уважавајући и купце и добављаче, увећавала је посао, као и број задовољних и сталних купаца у земљи и иностранству. Предузеће бележи завидне економско-финансијске резултате, а неколико година је по промету у 99 најуспешнијих привредних друштава у својој делатности и са бонитетном оценом АА+. “SB Brava” је највећи извозник свежег воћа и поврћа Моравичког округа.

Ово би у најкраћем била “лична карта” веома успешног, углавном извозно оријентисаног предузећа “SB Brava”, које се може похвалити бројним признањима, а од недавно и наградом Привредне коморе Србије за посебан допринос развоју привреде из области пољопривреде.   

НА ПРВОМ МЕСТУ ПО ИЗВОЗУ СВЕЖЕГ ВОЋА И ПОВРЋА

– Награда после десет година успешног рада, односно извоза, за нас је веома значајна. Наравно, били смо изненађени, поготову што у нашем региону има много фирми, које се успешно баве неком привредном делатношћу, посебно пољопривредом. Драго нам је што је наш рад препознат – каже за наш лист Владан Ћировић, власник предузећа, које је од 2017. године у Моравичком и Рашком округу на првом месту по извозу свежег воћа и поврћа. Иначе, “SB Brava” се добро позиционира, не само у нашем региону, већ и у читавој Србији.

Будући да је увек желео да, поред основног посла, ради и нешто додатно, Ћировић је, како каже, чекао прави тренутак да оснује своју фирму и започне приватни бизнис. Због кризе, ратова, недостатка сопственог капитала, за остварење пословног сна требало је да прође време. А у међувремену, радио је у различитим компанијама, углавном, већим корпорацијама. Али, када су се створили први услови да може самостално да функционише, основао је сопствену фирму.

– Највише извозимо на тржишта Руске Федерације, Белорусије, у земље Европске уније, у Португалију, Немачку, Француску, а на домаћем тржишту углавном послујемо као добављачи фирми које су извозно оријентисане. Од 2014. године бележимо стални раст извоза, посебно свежег воћа. Али, поред руског, упоредо смо освајали и тржишта ЕУ, за смрзнуто воће. Када говоримо о свежем воћу доминантне су јабуке, па следе јагоде, трешње, вишње, брескве, нектарине, боровнице, а од смрзнутог воћа доминира смрзнута вишња, иако смо у региону где се највише гаје малина и купина. После вишње, следе управо малина и купина, па јагода, кајсија… Од комплетне воћарске производње 70 одсто је извоз, а од укупне количине малина и јагодастог воћа извозимо 90 процената. Невероватно, али највише смо извозили у доба короне, 2020. и 2021. године. Било је веома напорно, радили смо по читав дан, чекали да прође полицијски час…, али успели смо добро да послујемо и у тим околностима – наглашава Владан Ћировић.

Наш саговорник каже да је  “SB Brava” добар сервис и добављачима и купцима, што сматра формулом успеха:

– Наравно, проблеми увек постоје, али је најважније да све решавамо споразумно, и са купцима, и са добављачима. Такође, веома је битно да су сви редовно исплаћени.

ПРЕДУЗЕЋЕ ПРАТИ ТРЕНДОВЕ, А СРБИЈА ЈЕ ЛИДЕР НА БАЛКАНУ

Поред тога, менаџмент предузећа прати трендове и што је најважније сваке године подиже лествицу квалитета, изгледа, укуса, здравствене безбедности, паковања. Али, битно је и то да је Србија позната као земља квалитетног воћа, напомиње Ћировић и додаје: 

– На основу дугогодишњег искуства у пословању, могу да кажем да је Србија достигла висок ниво, јер се наши производи појављују на свим тржиштима Европе и Русије, Америке и Јапана, Индије, а и са Кином ћемо вероватно остварити добру сарадњу. Бизнис са воћем и поврћем је изузетно добро развијен, наша земља је лидер на Балкану, у југоисточној Европи.

Наш саговорник наглашава да су за добар квалитет воћа и поврћа на подручју Моравичког округа, веома заслужни Институт за воћарство и Агрономски факултет, установе које своја знања преносе на произвођаче:   

– Дефинитивно, знање је веома важно. Моравички округ, посебно драгачевски крај је, традиционално, воћарско подручје. Међутим, последњих година се много више улагало у воћарство у Војводини, него у нашем крају. Али, предност нашег региона је што је углавном реч о мањим парцелама, где су људи више посвећени својој производњи.

Ћировић сматра да су за развој фирме веома важна и подстицајна средства државе, за која треба конкурисати. 

– Последњих неколико година користили смо подстицаје државних и IPARD фондова. Последња инвестиција је била намењена за соларну електрану, чији капацитет обезбеђује пола наше потрошње струје, а раније смо улагали у опрему. Фондови ЕУ су веома значајни, доста се користе у последње време, што је веома добро. За успешан бизнис наше компаније много је допринела и Привредна комора Србије, отварањем тржишта, организованим посетама светским сајмовима, одржавањем састанака B2B. Привредна комора је врло значајна подршка, посебно за мала предузећа, којих на нашој територији има пуно – нагласио је Владан Ћировић.

На крају, награда је резултат успешног породичног и тимског рада 18 запослених, од којих су 14 жене. У овом предузећу углавном даме “владају”, и као извршиоци, и у менаџменту, а четири мушкарца су ту да “прате” добро организоване и послу посвећене жене.

Н. Р.

Фото: Архива Владана Ћировића

МЛАДИ СВЕ ВИШЕ ПОСВЕЋЕНИ ЗДРАВОЈ ИСХРАНИ

– Тешко је прогнозирати, али верујем да ће се за производњу хране заинтересовати и људи који се раније нису бавили пољопривредом. Генерације младих су посвећене здравој исхрани, производњи органског воћа и поврћа. А наше подручје је изузетно погодно за органску производњу и за нови тренд у потрошњи хране. Чачански крај, не само да има пожељно тло за воћарску производњу, већ и аутопут који је велика шанса за младе, будуће предузетнике. Младима који желе, саветовао бих да покушају да се баве приватним бизнисом, јер у нашој земљи постоје различита подстицајна средства, Србија има отворено тржиште према Европи и читавом свету. Можда смо неправедно запоставили домаће тржиште, посебно београдско, где исто може добро да се послује – поручио је младима Владан Ћировић.

  

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.