ОДБОР ЗА КУЛТУРУ ЗА ГРАД ЧАЧАК ПРУЖА ПОДРШКУ САМОСТАЛНОМ СИНДИКАТУ КУЛТУРЕ СРБИЈЕ
Одбор за културу за Град Чачак Самосталног синдиката Србије на седници одржаној у Чачку, 30. октобра, донео је одлуку да пружи пуну подршку преговарачком тиму Самосталног синдиката културе Србије у борби за бољи материјални положај запослених у установама културе. На конференцији за медије, одржаној у уторак, 31. октобра, у просторијама Градске библиотеке “Владислав Петковић Дис”, представници синдиката су прочитали саопштење и навели проблеме, пре свега, у вези са платама запослених. Како су најавили, исто саопштење биће постављено на видна места у свим установама културе.
У установама културе је била планирана једночасовна обустава рада 16. октобра, о чему су били обавештени руководиоци установа и надлежних министарстава. Потом је Влада Републике Србије заказала састанак 18. октобра и позвала представнике синдиката у Београд на почетак разговора. Договорено је да ће Влада помоћи мерама за запослене у култури и да ће наредних дана позвати руководство синдиката на даље преговоре. Како до позива на наставак преговора још није дошло, Одбор за културу за Град Чачак је одлучио да конференцијом за медије пружи подршку преговарачком тиму Самосталног синдиката културе Србије, рекао је Александар Вукајловић, председник Синдиката Градске библиотеке Чачак и председник Одбора за културу за Град Чачак Самосталног синдиката Србије и прочитао саопштење, које преносимо у целости:
– Одбор самосталног синдиката Србије за културу Града Чачка пружа пуну подршку Самосталном синдикату културе Србије у борби за бољи материјални и професионални положај запослених у установама културе на територији Републике Србије. Синдикат годинама уназад указује на лош материјално–социјални положај запослених у култури, али надлежни државни органи нису благовремено реаговали.
Захтевамо повећање плата, имајући у виду давну 2015. годину, када су сви у јавном сектору, након линеарног смањења плата од 10 одсто због светске економске кризе, добили повећање зарада, осим запослених у култури. Такође, Влада Републике Србије је 2022. године једино културу изопштила из једнократне солидарне помоћи, коју су добили преостали запослени у јавном сектору, уз напомену да су запослени у чачанским установама културе 24 часа дежурали у установама, а све на основу одлуке локалне самоуправе. Установе културе су прве отвориле своја врата корисницима након пандемије корона вируса.
Оно што веома забрињава је да радници у култури са средњом стручном спремом практично имају минималну зараду, тачније најављено повећање минималне цене рада од јануара 2024. године ће довести до ситуације да ће запослени у култури са средњом стручном спремом имати зараду мању од минималне. Запослени у култури са високом стручном спремом су 2005. године имали плату која је била 30 процената већа од просечне плате у Србији, а тренутно је ситуација да је плата 20 одсто мања од просечне републичке плате.
Из свега наведеног захтевамо да се вишегодишњи проблем, практично од 2015. године, а имајући у виду да завршавамо 2023. годину, исправи по хитном поступку и то кроз повећање коефицијената за обрачун плата запослених у култури и да се плата запосленог са високом стручном спремом изједначи са просечном платом у Србији.
Због лошег положаја запослених установе културе су дошле у проблем одлива радника. Култура је идентитет сваке нације, и то не смемо да заборавимо.
Одговарајући на питања новинара, Вукајловић је нагласио да су установе културе добиле значајна средства за реализацију пројекта “Чачанска родна”, али да то није утицало на повећање плата запослених, већ су средства улагана у реализацију програма и инфраструктуру. Вукајловић је навео и податак да је у Србији у установима културе запослено 10.600 људи, од којих је 138 у Чачку, и осврнуо се и на минималну потрошачку корпу.
– Трочлана породица на месечном нивоу за конзумацију воћа и поврћа има на располагању 200 грама лимуна, килограм банана, 400 грама јунећег меса, 200 грама свињских ребара… А најфрапантнији податак за мене је да за образовање на месечном нивоу трочлана породица треба да потроши 131 динар – рекао је Вукајловић и додао да чекају одлуку Републичког одбора синдиката, тачније позив на једночасовну обуставу рада у установама културе и друге видове синдикалних активности.
Даниел Микић, виши кустос, историчар уметности и председник Синдиката Уметничке галерије “Надежда Петровић”, каже да су програмска издвајања пристојна, сасвим довољна и за реализацију захтевних програма.
– И кад се дешавало да немамо довољно новца, успевали смо да реализујемо програме уз повећан обим посла. Конкретно, сада, када је Чачак национална престоница културе, новац је искључиво издвојен за програмске и инфраструктурне радове. То није утицало на наш финансијски статус, изузев што смо имали много већи обим посла. Не жалим се и говорим у име наше куће. Имали смо изузетне могућности да урадимо неке програме, које раније нисмо имали прилике. У нашој установи културе се повећао број посетилаца, јер смо имали изложбе за ширу јавност, које људи желе да виде, попут модернизма, сликарства Паје Јовановића, Уроша Предића и осталих великана нашег сликарства. Поред тога, до 25. новембра ће бити отворена изложба Надежде Петровић, поводом 150 година од њеног рођења – рекао је Микић.
Осим Александра Вукајловића и Даниела Микића, конференцији за медије присуствовали су и Марко Бојовић, председник Синдиката Народног музеја Чачак, Гордана Драгићевић, председник Синдиката Међуопштинског историјског архива за Град Чачак и Радан Недовић, председник Синдиката Културног центра Чачак.
Н. Р.