Društvo Zabava

,,Ја за себе кажем да сам Чачанин, али на привременом раду…”

На данашњи дан рођен је Чачанин Борисав Бора Ђорђевић

На данашњи дан пре 71 године, 1.новембра 1952. године, у Чачку је рођен Борисав Бора Ђорђевић, оснивач и певач култне рок групе „Рибља чорба“.

Легендарни певач и песник Бора Чорба обратио се својим суграђанима приликом концерта који је одржао у родном Чачку у уводном делу концерта 22. марта, на Градском тргу речима: „Ја за себе кажем да сам Чачанин, али на привременом раду, сви ћемо се ми једном вратити овде под Јелицу. Чачак треба да буде престоница културе јер има Точка, Краља Чачка, јер има мене и многе друге људе из света музике, има спортску културу Мишовића, Кићановића, Обрадовића, и још колико њих, да некога не заборавим сада, имамо целу репрезентацију. Па, реците ми, који други град има тако нешто?!”

Младалачка жеља Боре Чорбе је била да се у његовом Чачку једна улица назове по њему, на питање како то данас перципира духовито је одговорио: „То обично дају постхумно, а мени постхумно не значи много, нећу знати! Пошто не намеравам још много, волео бих да доживим тако нешто! Има, додуше, у зоолошком врту покојни Вук Бојовић је дао назив по мени Борином сокачету.”

О минулим данима и успоменама на Чачак пред сам концерт Бора је нарочито нагласио везе са Чачком које му и данас у траговима пристижу: „Данас сам добио од фотографа Воје Пештерца фантастичну фотографију на којој смо Зоран Бранковић, Радомир Михајловић Точак и ја. Такође, од мог друга Милана Чакајца сликара, који је издао једну дивну серију акварела, разгледница и беџева добио сам и те успомене на којима сам забележио стихове. За збирку акварела сам заиста прокоментарисао да је штета што се не налазе на данашњим поштанским маркицама. У сваком случају, Чачак је заслужио да буде престоница културе!”

О брижном именовању поменуте збирке акварела сликара Милана Чакајца, о називу: Тражили сте шта сте хтели, града Чачка акварели аутор тог назива, Бора Чорба истиче: „Мени је у основној школи ликовну културу предавао један од најбољих акварелиста у старој Југославији покојни Грујица Лазаревић, а његов прави и реални наследник је управо Милан Чакајац који заслужује да се овакав назив према веродостојности реалног и акварела и назове!”

 Како је Бора Чорба познат и као аутор, о својим ауторским белешкама и тренутном процесу писања напомиње: „Пискарам повремено неке књиге, могуће је да од тога буде нека збирка. Тренутно  бележим нешто што личи на неки роман. Још увек не знам како ће се звати.”

Жеља за повратком у Чачак не јењава у Чорби, а исту је завршио хумористично: „Живим у Словенији са женом коју волим, али једног дана ћу доћи, можда на неку парцелу на Јелици!”

БОРА ЧОРБА О РОК МУЗИЦИ ДАНАС

Својеврсна бојазан за рок музику данас постоји према утиску о којем Бора Ђорђевић износи свој став: „Постоји оправдана бојазан за рок музику, али, ето, све је на нама старијима. Краљ Чачка је данас одличан и савршен је аутор.”

Интеракцијом коју је остварио са публиком приликом концерта у Чачку, песмом „Анђеле” уз пратњу хориста ОШ „Др Драгиша Мишовић”, извођењем срцу посебне песме„Задњи воз за Чачак”, песмом „Лутка са насловне стране” и многим другим старим песмама, „Рибља чорба” је преносила звуке прошлости и будућности, тумачења живота, људске перцепције свега што рок својим приступом, својим тумачењима кроз музику даје аутентичан дух!

Милица Матовић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.