Društvo Privreda

ЕКОНОМСКО ОСНАЖИВАЊЕ, УМРЕЖАВАЊЕ, ПОДРШКА…

УДРУЖЕЊЕ ПОСЛОВНИХ ЖЕНА „НАДЕЖДА ПЕТРОВИЋ“ ОРГАНИЗОВАЛО КОНФЕРЕНЦИЈУ „КРЕАТИВНА ПРЕДУЗЕТНИЦА“

У оквиру сегментаНа слободи“, програмаЧачанска родна“, пројектаЧачакпрестоница културе Србије 2023“, Удружење пословних женаНадежда Петровић“, прошлог петка, 13. октобра, у Стартап центру НТПа, организовало је конференцију под називомКреативна предузетница“.

Конференцију „Креативна предузетница“ чинила су четири панела: „Приче иза кулиса“, односно, необичне приче посебних жена; „Креативност и ментално здравље“ – веза између менталног здравља, креативног изражавања и доба кризе; „Едукација, јуче, данас и сутра“ – значај образовања за жене и девојчице и „Чувари културне баштине“.

– Поред тога што су пословне, предузетнице су и креативне. Овог пута смо окупили жене из 13 градова из Србије и Републике Српске. Панел дискусије на конференцији биле су фокусиране на улогу жена у очувању и промоцији националне културне баштине; на иницијативе и акције које омогућавају конкурентност женског предузетништва; на приступ тржиштима и побољшана партнерства кроз креативно размишљање или пословне промене. Такође, било је речи и о кључним изазовима са којима се жене предузетнице данас суочавају на глобалном и регионалном нивоу, као и о утицају који ови изазови имају на њихово ментално здравље. Али, да бисмо омогућили женама и девојчицама да имају добре темеље за даљи развој, потребно је од најранијег узраста разговарати и о значају њиховог образовања. Дакле, резултат ове конференције треба да буде оснаживање, умрежавање, транспарентност рада, односно, подршка и снага, не само њиховом пословању, него уопште развоју друштвене заједнице. На тај начин дајемо пример младим женама, младим људима, деци, како и у ком правцу треба ићи – нагласила је Горана Танасковић, директор Удружења пословних жена „Надежда Петровић“.

Весна Баур, Владан Милић, Ива Вуксановић и Горана Танасковић

У СВЕТЛОСТИ „ЧАЧАНСКЕ РОДНЕ“ И ДО КРЕАТИВНОГ ПРЕДУЗЕТНИШТВА

Конференција „Креативна предузетница“, која је прошлог петка одржана у Чачку, имала је исту мисију, као и четрнаестогодишњи рад УПЖ „Надежда Петровић“, економско оснаживање жена и њихово умрежавање.

– Увек радимо на умрежавању, како на локалу, тако и у ширем региону. У наредном периоду планирамо да окупимо жене предузетнице са што више континената. Врло је важно да разменимо искуства, да видимо примере добре праксе како бисмо и наше пословање побољшали у сегмнентима који су нам, можда, слабија страна. Увек постоје слабости, као и предности, али умрежавањем долазимо до нових идеја у нашем пословању, а у светлости „Чачанске родне“, и до креативног предузетништва – истакла је Весна Баур, председница Удружења пословних жена „Надежда Петровић“.

„КЛУПКО СРЕЋЕ“

Поред представника локалних и републичких институција, гости конференције биле су и предузетнице из Републике Српске и читаве Србије, Београда, Ниша, Крагујевца, Ваљева, Краљева, Новог Сада, Сомбора, Ужица, Прибоја… На конференцији су учествовале и предузетнице из Удружења грађана „Женски интерактивни рурални центар“ (ЖИР) из Источног Сарајева, из организације која се бави правима и економским оснаживањем жена, као и пројектом „Клупко среће“. Према речима извршне директорке овог удружења Милене Регоје, положај жена у Републици Српској је као и на Балкану и, уопште, у свету:  

– Статистички подаци, као и немили догађаји су поражавајући. Сви заједно треба да радимо на себи, како бисмо побољшали положај жена у друштву. Ми смо у Босни и Херцеговини, од 1995. године, са невладиним организацијама активно радили на решавању проблема жена, на изгласавању Породичног закона и ту су направљени кораци напред. Међутим, то још увек није довољно. Проблем је у нашем патријархалном одгоју. Наравно, наше патријархално друштво има и доста позитивних одлика, са којима смо одрастали. Међутим, однос мушкарца и жене је још увек у великом распону неравноправности.

Прва компонента „Женског интерактивног руралног центра“ је промоција културе и традиције Сарајевско-романијске регије, кроз орнаменте и шаре, вунене чарапе и приглавке, уврштавање у баштину УНЕСЦО-а, а друга је економско оснаживање жена. 

– Наша организација је помогла женама да дођемо до туристичког прозвода, ручног рада наших чланица. Ми им помажемо да на оваквим и сличним сајмовима своје радове пласирају и продају, и на такав начин побољшају кућни буxет. У психологији је познато да је плетење добра окупациона терапија, а с обзиром на то да наше удружење пружа и подршку жртвама насиља, жене се на тај начин психолошки оснажују, а имају и могућност да стекну неки приход – рекла је Милена Регоје, извршна директорка Удружења грађана „ЖИР“.    

ЖЕНА ТРЕБА ДА БУДЕ И СТУБ ПРИВРЕДЕ

Пожелевши добродошлицу учесницима конференције „Креативна предузетница“, заменик градоначелника Чачка Владан Милић подсетио је да Град пружа подршку женском предузетништву кроз буxет за удружења и преко Службе за запошљавање.  

– Као што је стуб породице, жена треба да буде и стуб привреде. У Чачку имамо много успешних предузетница и због тога ћемо и на овом скупу пружити пуну подршку. Наравно, увек ћемо помагати у решавању свих проблема са којима се жене у привреди сусрећу – нагласио је Милић.

Н. Р.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.